Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEMONONICON

DEMONONICON

DEMONONICON

ocena:8
Autor: Antologia
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Horror Masakra
Ilość stron:54
Autor recenzji:Mateusz Mnich
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Radecki, Kain, Siwiec, Kyrcz Jr., Miśtak i inni - zachęcające nazwiska, nieprawdaż? Zaproszenie ich do współudziału w skomponowaniu spójnego tematycznie zbioru opowiadań to niewątpliwie słuszna inicjatywa, łakomy kąsek dla każdego miłośnika współczesnej polskiej twórczości z gatunku horroru. Magazyn "Horror Masakra" zaproponował czytelnikowi sześć krótkich form opierających się na tematyce, która od wielu wieków szalenie fascynuje przeszytą rozmaitymi religiami i ciekawą odpowiedzi na trudne pytania ludzkość. Już sam tytuł "Demononiconu" daje obraz tej kategorii mroku, która tak często przyciąga hollywoodzkich twórców oraz miłośników portali o tematyce nadprzyrodzonej i jest istotą tego minizbioru. Demony, siły nieczyste. Doskonały punkt wyjścia dla kreatywnych autorów związanych również z portalem Horror Online.

Otwierające zbiór opowiadanie Magdaleny Marii Kałużyńskiej (czyżby w myśl dżentelmeńskiego ustąpienia płci pięknej?) o intrygującym tytule „INRI” z początku może wydawać się nieco wtórne i mało oryginalne - mamy bowiem ofiary z ludzi, mamy mroczne pakty, żywe płomienie oraz duchowieństwo, które nie jest tak czyste i niewinne, jak by sugerowała społeczna rola tej instytucji. Gdy jednak dochodzimy do spektakularnego zakończenia, okazuje się, że wcale nie tak nowatorski wątek można z suspensem podsumować i ubrać w zdobne, wyraziste szaty.

Nie daje nam również się szczególnie nudzić Dawid Kain, który w może nieco za krótkim „Incydencie” ogranicza rozległość historii do niezbędnego minimum, jednakże zawiera w zaledwie pięciu stronach kwintesencję poprawnego opowiadania grozy. Jego pomysł jest w zasadzie ciekawą psychologiczną analizą wątłości ludzkiego życia i śmiertelnych mechanizmów, które łatwo zbudzić przez czystą ciekawość - która zgodnie ze znanym polskim porzekadłem jest pierwszym stopniem wiadomo dokąd.

Tomasz Siwiec podąża śladami Dawida Kaina w kwestii długości opowiadania przy jednoczesnym zachowaniu pełni treści i znakomitej jakości języka. Szczególnie imponująca okazuje się lekkość władania składnymi, wyższymi zdaniami, tak rzadko spotykanymi we współczesnej polskiej literaturze rozrywkowej. Tytułowy wapienny „Odlew” Jezusa niewątpliwie będzie wywoływał kontrowersje u wrażliwych na punkcie religijnych wartości czytelników, jednak nie można zaprzeczyć, iż jest niemal najlepszym opowiadaniem „Demononiconu”.

U Karola Mitki brutalnie przerwany rytuał związany z pewnym mrocznym "Kultem" sprowadza na ziemię potężne moce, z którymi w imię wyrównania rachunków pragnie zadrzeć pokrzywdzony przez los mężczyzna. Nie znajdziemy tutaj świeżych motywów ani oryginalnego podejścia do tematu, a skondensowana, króciutka treść powoduje wrażenie zbyt dużego pośpiechu w prowadzeniu akcji, co sprawia, że lektura wydaje się uciążliwa do czytania. Mimo to nie jest wyraźnie słaba, samodzielnie obroniłaby się wręcz jako interesujący materiał na udany odcinek serialu grozy.

Lekka, sprawna narracja niezawodnego Łukasza Radeckiego czyni "Per Aspera Ad Inferi" najlepszym opowiadaniem tej miniantologii. "Przez cierpienie do piekła" to realizacja sparafrazowanej złotej myśli zadzierająca ze znanymi nam cenionymi moralnymi wartościami i wywraca do góry nogami wszystko, co nasza cywilizacja ciężko wypracowała na przestrzeni wielu tysięcy lat. Dowodzi ona, iż najstraszniejsze, najpotężniejsze demony zamieszkują zakamarki zmęczonego rutyną codzienności ludzkiego umysłu.

Zamykające "Demononicon" opowiadanie Kazimierza Kyrcza Jr-a oraz Adriana Miśtaka przypomina dobitnie, kto w istocie "Tkwi w szczegółach". Zagłębia się w czerń cieni, zanurza w strachu bezbronnego dziecka, opiera na pierwotnych instynktach oraz osobistych tragediach. Pokazuje, iż przypadek nie istnieje, a tragiczne wydarzenia dotykające naszych najbliższych mogą być w istocie w prostej linii powiązane z naszymi najsilniejszymi osobistymi obawami i uprzedzeniami. Strach przed ciemnością może być bowiem zupełnie uzasadniony.

Po raz kolejny ambitni polscy twórcy udowodnili, iż czują się swobodnie nawet w bardzo wymagającej tematyce. Dobór nazwisk autorów opowiadań zapewnił "Demononiconowi" już na starcie pewną jakość, a dzieła przez nich skomponowane tylko potwierdziły renomę, jaką krok po kroku sobie budują. Intrygująca wydawać się może ogromna różnorodność pomysłów, pomimo iż cały zbiór to zaledwie niewiele ponad pięćdziesiąt stron przyzwoicie sporej czcionki. Narzucenie z góry odpowiedniego tematu może budzić uzasadnione obawy związane z ograniczeniem kreatywności autorów, które jednak okazują się niesłuszne - od początku do końca opowiadania niewiarygodnie wciągają czytelnika, ukazując zadany motyw z wielu różnych stron, pod różnymi kątami i w rozmaitym świetle. Całe szczęście, że inicjatywy takie jak "Demononicon" wciąż mają w naszym kraju miejsce.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ różnorodność pomysłów pomimo jednolitej tematyki
+ świeżość i z reguły lekkość narracji

Minusy:

+ zbyt krótkie, pospiesznie prowadzone opowiadania

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -