Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PRZEGLĄD KOŃCA ŚWIATA: BLACKOUT

BLACKOUT

PRZEGLĄD KOŃCA ŚWIATA: BLACKOUT

ocena:8
Autor:Mira Grant
Tłumaczenie:Agnieszka Brodzik
Wydanie oryginalne:2012
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Sine Qua Non
Ilość stron:512
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Serie literackie mają to do siebie, że im bliżej finału, tym oczekiwania czytelników większe. Mira Grant odrobiła jednak zadanie domowe wzorcowo, bo „Przegląd Końca Świata: Blackout” nie tylko wypada lepiej niż „Deadline”, ale również świetnie domyka historię zapoczątkowaną tomem „Feed”. Poznajcie siłę prawdy w świecie opanowanym przez zombie. Powstańcie, póki możecie!

Oskarżony o bioterroryzm zespół „Przeglądu Końca Świata” ratuje się ucieczką, by odnaleźć prawdę na własną rękę i udowodnić swą niewinność. Shaun dalej rozmawia z wyimaginowanym głosem swojej siostry, popadając coraz bardziej w obłęd, a Centrum Zwalczania i Kontroli Chorób nie ustaje w swych spiskowych wysiłkach. Tymczasem Georgia Mason, uważana dotąd za zmarłą, budzi się do życia w tajemniczym laboratorium…

„Przegląd końca świata: Blackout” zaczyna się w momencie, w którym skończyła się poprzednia część serii, „Deadline”. W ten oto sposób Georgia Mason wraca na dobre do gry, by znaleźć się w epicentrum potężnego spisku. Książce towarzyszy zawrotne tempo akcji, a główni bohaterowie co rusz wpadają w nowe tarapaty, zostawiając za sobą śmierć i zniszczenie. Po nitce do kłębka obnażona zostaje niebezpieczna intryga, w która uwikłani są blogerzy. Wszystkie pytania znajdują swoje odpowiedzi, a mocny i wybuchowy finał uwalnia głęboko skrywaną prawdę, o którą od samego początku toczyła się gra o najwyższa stawkę. W tym wszystkim pobłyskują jednostkowe dramaty, uwalniana jest feeria uczuć i emocji, które sytuują powieść Miry Grany bliżej ludzkich serc. Shaun i spółka to bowiem lustrzane odbicie nas samych, z wszystkimi ludzkimi wadami i zaletami. Dzięki temu, ich wiarygodność jest szczególna, bowiem w pewnym momencie brnie się w tą historię nie dla zombie i apokalipsy, ale dla jej bohaterów – ludzi takich, jak my.

Można nawet zaryzykować twierdzenie, że „Przegląd Końca Świata” („oryg. „Newsflesh”) zawdzięcza swą popularność nie zombiakom, lecz eksplorowanym relacjom międzyludzkim i pogoni za ideałami, które mają przypominać o istocie bycia człowiekiem w świecie opanowanym przez nieumarłych i polityczne spiski. Mira Grant stworzyła fabularny konstrukt podobny do tego, jaki wykreował Robert Kirkman w „Żywych Trupach”. Zombiaki stają się tylko impulsem do makroobserwacji ludzkości i jej poczynań w obliczu ogólnoświatowego dramatu. U Kirkmana jednak, świat jest tak zdegenerowany, że ludziom pozostał jedynie survival. Natomiast u Grant, gdyby nie fakt pojawienia się nieumarłych, można by pomyśleć, że jest to rzeczywistość podobna do tej, którą znamy obecnie. To ludzkość jest tu górą, można żyć w całkiem komfortowych warunkach, zarabiać na blogowaniu i prowadzić w miarę normalny żywot. Jedynym faktem epidemii są wszechobecne testery i systemy bezpieczeństwa, bo same zombiaki pojawiają się jedynie gościnnie. I mimo że „Przegląd Końca Świata” jest swoista laurką dla ideałów zachodniej cywilizacji, czasem zahaczającą o banał, to i tak trzyma się kciuki za młodych blogerów, którzy zrobią wszystko w imię prawdy, przyjaźni i miłości.

„Przegląd Końca Świata: Blackout” to naprawdę dobre zamknięcie trylogii „Newsflesh”. Dalej mocno pobrzmiewają tu echa akcji, humoru, thrillera politycznego i horroru, czyniąc z książki Miry Grant nietuzinkowy tygiel gatunkowy. Nie jest to jednak kolejna historyjka o zombie, ale rzecz o „czymś”… prawdzie i własnych ideałach. Dlatego, mimo całej otoczki fantastyki, powieść mocno trzyma się „prawdziwej” rzeczywistości, będąc blisko naszego ludzkiego doświadczenia. A takie związki w literaturze to prawdziwy skarb.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wartka akcja
+ bohaterowie
+ to historia o „czymś”
+ dobre zamknięcie trylogii

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -