Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PAN NA WISIOŁACH: MROCZNE SIEDLISKO

Pan na Wisiołach: Mroczne siedlisko

PAN NA WISIOŁACH: MROCZNE SIEDLISKO

ocena:9
Autor:Piotr Kulpa
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Videograf
Ilość stron:360
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:
M@rio - 7

Wydawnictwo Videograf wraz ze Stefanem Dardą odnaleźli na polskim rynku niszę, na której stopniowo i konsekwentnie gloryfikują polską grozę mocno pobarwioną folklorem i przaśnymi wręcz realiami. Stefanowi Dardzie wychodzi to bardzo dobrze, innym raczej gorzej, ale teraz wszystkich zakasował dla mnie Piotr Kulpa swoim „Panem na Wisiołach”.

Tymoteusz Smuta wraz z żoną i synkiem wyjeżdża do tytułowych Wisiołów, w których odziedziczył dom z ziemią. Mężczyzna próbuje odzyskać stracony czas, jego małżeństwo przeszło bowiem przez wielki kryzys, gdy on mierzył się z chorobą alkoholową, a mały Czaruś przestał wówczas mówić. Początkowo wszystko wydaje się być w jak najlepszym porządku, dom w Starogórach jest wspaniały, a spokój i cisza zdają się działać kojąco na wszystkich. Wioska jednak skrywa wiele mrocznych sekretów, wśród których szalony Obrzyn mordujący okrutnie bezdomne psy, to najmniejszy problem przyjezdnych.

Nie będę ukrywał, że podchodziłem do tej książki jak przysłowiowy pies do jeża. Zarówno tytuł, jak i okładka nie zachęcały mnie zbytnio do lektury. Ale gdy już po nią sięgnąłem... to oderwałem się dopiero, kiedy przeczytałem ostatnie zdanie pierwszego tomu. Od początku wiemy, że głównego bohatera spotkała tragedia, ale jak do niej doszło będziemy mogli prześledzić przez kolejne strony. A tu nic nie okazuje się proste. Piotr Kulpa mistrzowsko zawiązuje akcję, co rusz dorzucając nowe wątki i zdarzenia. Mroczna tajemnica wsi wiąże się programowo z folklorem i jest doskonale osadzona na klechdach i legendach, ale to co najbardziej przeraża w powieści, to relacje międzyludzkie. Są tu ludzie ciężko doświadczeni przez los, jak wspomniany Obrzyn, są też ludzie, którzy przez swój egoizm czy chorobę alkoholową doprowadzili do straszliwych tragedii. Są wreszcie ludzie z natury źli i prymitywni, którzy w wyrządzaniu krzywdy innym nie widzą niczego złego. Kapitalnym zabiegiem jest podział narracji, która raz prezentuje nam zdarzenia z perspektywy trzecioosobowej, umiejscawiając narratora w punkcie obserwacyjnym, innym razem przenosząc w centrum którąś z postaci. Najwięcej dramatyzmu w oczywisty sposób uzyskuje oddając pole Czarusiowi, inteligentnemu i bardzo wrażliwemu chłopcu, który zdecydowanie doświadczył zbyt wiele złego w swym krótkim życiu. Nie zabrakło również obowiązkowej dla tego gatunku narracji pierwszoosobowej, gdzie możemy spojrzeć na niektóre zdarzenia z punktu widzenia Tymoteusza. I tu znów na pierwszy plan wynurza się prawdziwy horror, którym straszne nie są pradawne demony, czy obrzydliwe monstra, a bestia kryjąca się w człowieku, tu objawiająca się jako koszmar trzeźwiejącego alkoholika.

Powieść Piotra Kulpy prezentuje przeróżne oblicza grozy i w żadnym nie zawodzi. W niektórych momentach delikatnie muska po karku dreszczem niepokoju, w innych brutalnie chwyta za gardło, ściskając bezlitośnie. A najlepsze jest w tym wszystkim to, że kolejne zdarzenia plączą się skutecznie prowadząc do zagmatwanej sieci zależności, i gdy już się wydaje, że coś się wyjaśni i ułoży, okazuje się, że sprawy są jeszcze bardziej skomplikowane i niebezpieczne, a matnia, w której znaleźli się bohaterowie jest w zasadzie bez wyjścia. Mocny i wstrząsający finał pozostawia zaś tyle niedopowiedzeń i tak silne uczucie niepokoju, że nie sposób nie wypatrywać kolejnego tomu. Piotr Kulpa po cichu wkroczył na scenę grozy i jeśli zechce na niej pozostać, zrobi tu wiele zamieszania.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ nastrój i klimat gęsty jak gulasz
+ wielowątkowa fabuła
+ ludowa tematyka grozy połączona z koszmarem trzeźwiejącego alkoholika
+ akcja trzyma w napięciu do ostatniej strony
+ wiele sposobów na straszenie czytelnika

Minusy:

- trzeba czekać na kolejne części

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -