Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PODZIEMNE MIASTO

PODZIEMNE MIASTO

PODZIEMNE MIASTO

ocena:6
Autor:Łukasz Henel
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2015
Wydawnictwo:Videograf
Ilość stron:256
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Łukasz Henel to pisarz, który pojawił się na polskiej scenie horroru stosunkowo niedawno, lecz jego dorobek wskazuje na niezwykły upór i zorganizowanie. Mało który polski pisarz grozy może się bowiem pochwalić trzema wydanymi powieściami na przestrzeni dwóch lat, więc choćby pod tym względem osoba Łukasza Henela wydaje się wyjątkowa. Jego najnowsza książka, „Podziemne miasto”, to horror osadzony w realiach powojennej Polski, który urzeka konceptem, choć równocześnie rozczarowuje wykonaniem.

Lata 50-te, czasy Polski Ludowej. Międzyrzecki Rejon Umocniony, potężny system fortyfikacji o znaczeniu strategiczno-militarnym, wzniesiony w latach 30-tych ubiegłego wieku, staje się obiektem badawczym polskich i radzieckich oddziałów wojskowych. Przeszukując sieć bunkrów, żołnierze trafiają na ślad podziemnego miasta. Radziecki agent Ulianow, przekonany o ukrytym skarbie, zrobi wszystko, aby go zdobyć. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że obudzi tym samym uśpione zło, złaknione ludzkiej krwi.

„Podziemne miasto” to powieść, która robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Niebanalny pomysł i osadzenie akcji w komunistycznych realiach, do tego w tak wyjątkowym miejscu jakim jest Międzyrzecki Rejon Umocniony na ziemi lubuskiej, sprawiają że przez pierwsze kilkadziesiąt stron książka niemal elektryzuje. Atmosfera podgrzewana jest dodatkowo smaczkami historycznymi oraz zimnowojennym napięciem, które doskonale się komponują z całą historią. W pewnym momencie wszystko to zostaje jednak przekreślone rozwiązaniami skrojonymi na miarę Grahama Mastertona. Nie, żebym coś miało przeciwko Mastertonowi, bo bardzo go cenię, lecz czytanie kolejnej powieści według odtwórczego schematu nie stanowi tego, czego poszukuję w literaturze grozy. Gdy tylko pojawia się na scenie bóstwo, które lata w tę i z powrotem, zostawiając za sobą martwe ciała i pożogę, znika gdzieś klimat książki, a tempo akcji zaczyna być rwane jak świeże wiśnie. Ambitny i intrygujący początek zostaje pożarty przez B-klasową sztampę, która w końcowym rozrachunku zwyczajnie rozczarowuje. Wyraźnie również odstaje druga część książki, osadzona w czasach współczesnych. Mam przy tym wrażenie, że lepiej byłoby dla samej książki, gdyby jej akcja zakończyła się właśnie w czasach PRL-u, bo jest ostatnie wersy sprawiają wrażenie, jakby były pisane na siłę lub stanowiły wręcz kompilację odrębnego tekstu.

Łukaszowi Henelowi na pewno nie można odmówić intuicji pisarskiej i bardzo dobrego researchu, bo to rzuca się w oczy już po paru przewróconych stronach. Koncept, dbałość o detale i wiarygodność historyczna to niewątpliwe zalety „Podziemnego miasta”. Obok tego, widać również niedojrzały warsztat, słabą redakcję, rozwlekłość i brak wyczucia „ciężkości powieści”. Z tego powodu trudno jednoznacznie rekomendować wspomnianą książkę, choć zdaję też sobie sprawę, że znajdzie ona swoich zwolenników. Proza Henela ma jednak w sobie coś intrygującego, lecz chyba potrzeba jeszcze czasu, żeby autor w pełni rozwinął swój potencjał. Dla mnie „Podziemne miasto” stanowi polską odmianę pisarstwa Grahama Mastertona w taśmowym wydaniu. A zamiast tego, chętnie poznałbym prawdziwe oblicze Łukasza Henela. Mam nadzieję, że w kolejnej powieści będzie mi to dane.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ pomysł i miejsce akcji
+ przez pierwsze kilkadziesiąt stron książka niemal elektryzuje
+ dbałość o detale i wiarygodne tło historyczne

Minusy:

- intrygujący początek zostaje pożarty przez B-klasową sztampę
- słaba redakcja
- niedojrzały warsztat
- rozwlekłość

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -