Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SEKRETNY UKŁAD

Demon Bound. A Black London novel

SEKRETNY UKŁAD

ocena:6
Autor:Kittredge Caitlin
Tłumaczenie:Tomasz Illg
Wydanie oryginalne:2009
Wydanie polskie:2013
Wydawnictwo:Jaguar
Ilość stron:432
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

O ile pierwszy tom cyklu Czarny Londyn bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, to drugi szybko sprowadził mnie na ziemię. Nie znaczy to, że mamy do czynienia z lekturą złą, wierzę, że wielu osobom spodoba się bardziej niż pierwsza. Niemniej, u mnie rozminęła się z oczekiwaniami.

Jack Winter i Pete Galdecott zajmują się teraz pracą na zlecenie. A to trzeba przegonić jakiegoś ducha, a to odczynić jakiś urok. Oto trafia im się sprawa nawiedzonego domostwa, w którym doszło do dramatycznych wydarzeń. Sprawa wygląda na poważną, ale Jack nie potrafi się skoncentrować. Mija trzynaście lat od kiedy Winter zawarł układ z demonem w zamian za tajemniczą przysługę. Teraz zbliża się czas spłaty długu. Niestety, teraz mężczyzna, który przez lata pragnął jedynie śmierci, nagle odkrywa, że ma po co żyć. Rozpoczyna walkę z przeznaczeniem. Tymczasem Pete zachodzi w głowę co stało się z jej partnerem.

Początek rozkręca się całkiem sprawnie, wiodąc szlakiem, do jakiego przyzwyczaił poprzednik, a więc mamy tajemniczą sprawę, którą nasi bohaterowie muszą rozwiązać. Warto zaznaczyć, że zleceniodawca jest bardzo interesująco skonstruowaną postacią i choć niemal od początku wiadomo dokąd wszystko prowadzi, to nie sposób nie wciągnąć się w akcję. I nagle wszystko się zmienia. Zachwalałem tom pierwszy za relacje między bohaterami, między którymi iskrzyło aż miło, ale jednocześnie nie prowadziło to do niczego konkretnego. Oboje z bagażem swoich doświadczeń lgnęli do siebie, jednocześnie się odpychając. W tym tomie tego nie ma, co więcej, książka raźno wkracza w nurt young adult fantasy, a między naszymi bohaterami robi się parno i duszno do tego stopnia, że scenę ich zbliżenia nazwać erotyczną byłoby sporym niedopowiedzeniem. Nie powiem, żeby takie sceny mi przeszkadzały, ale nie tego oczekiwałem po relacjach Petunii i Jacka.

No i druga kwestia, czyli wątek Wintera próbującego wyplątać się z paktu z demonem. Nie wiem czemu, ale odniosłem wrażenie, że to motyw dodany na siłę, stojący nieco w sprzeczności z wydarzeniami poprzednika. Co gorsza (dla mnie), mimo narracji trzecioosobowej, całość skupia się tym razem na Jacku. W pierwszym tomie dominującą postacią była Petunia i to jej światopogląd narzucał się czytelnikowi, tym razem jest odwrotnie. Oczywiście, dla żeńskiej części czytelników będzie to zmiana na plus, ale mnie jakoś ani problemy, ani motywacja Wintera nie ruszyła. Zabrakło też tego, co czyniło poprzednika wyjątkowym – Czarnego Londynu, świata magii ukrytego obok naszego. Fantastyki tutaj nie brak, ale jest mniej zaskakująca.

Pomijając jednak te kwestie, sama oś fabularna jest rozpisana interesująco i nie wątpię, że znajdzie ona grono oddanych fanów, którzy prawdopodobnie uznają ją nawet za lepszą od poprzedniczki, choćby ze względu na usunięcie wątków kryminalnych i dominację fantastyki i erotyki. Trzeba bowiem przyznać, że Caitlin Kittredge całkiem nieźle radzi sobie z opisywaniem stworzonego przez siebie świata. Mój entuzjazm do serii jednak nieco osłabł i choć chętnie sięgnę po kolejne tomy (jeśli ukażą się w Polsce), to już z mniejszą gorliwością.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ powrót do cyklu "Black London"
+ znani i lubiani bohaterowie znów w akcji
+ zawrotna akcja
+ mroczniejsza, bardziej dorosła i brutalniejsza od poprzedniczki

Minusy:

-... co dla mnie akurat jest minusem
- przeniesienie ciężaru z Petunii na Jacka
- sama fabuła zdaje się być sklecona na siłę
- a gdzie Czarny Londyn w tym wszystkim?

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -