Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MIĘDZY ŚWIATAMI

MIĘDZY ŚWIATAMI

MIĘDZY ŚWIATAMI

ocena:6
Autor:Mariusz Surmacz
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Novae Res
Ilość stron:372
Autor recenzji:Mateusz Mnich
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Gdyby nie pytania, cywilizacja człowieka nigdy nie ruszyłaby naprzód. Gdyby nie wątpliwości, nie byłoby mowy o postępie. Gdyby nie dociekliwość, być może wciąż żylibyśmy skuleni w jaskiniach i szałasach. Wiele kwestii wymaga jednak wyjaśnienia, bo pomimo iż technologia zapewnia niesłychaną wygodę, a badania rozwiązują większość istotnych zagadek, pytania o duchowość, o życie po śmierci, o metafizykę i "drugą stronę" istnienia nie przyniosły jak dotąd wszystkim zainteresowanym przekonywujących odpowiedzi. Mariusz Surmacz roztacza tajemnicę, która na pierwszy rzut oka sugerowałaby właśnie jedną z koncepcji życia po życiu. Jednak jego bohater, zawieszony "Między światami", odkrywa stadium, które wydaje się dalekie od śmierci, a jednocześnie tak bardzo ją przypominające.

W ramach "obowiązków" służbowych młody mężczyzna wybiera się ze swoją szefową na zakrapianą alkoholem imprezę, po której nie tyle budzi się, co otrząsa w nieznanej mu dotąd rzeczywistości. Pierwotnie nie czuje swoich członków, ledwo jest w stanie myśleć, stopniowo zaczyna odzyskiwać świadomość, jednak nie ma pojęcia, czy jeszcze żyje, kim jest ani co go właściwie czeka. Jego wspomnienia wydają się wyczyszczone do zera, ciało nie chce współpracować. Niecierpliwa dociekliwość rodzi tysiące pytań, na które musi znaleźć odpowiedź. Gdy okazuje się, że mężczyzna w istocie leży w mrocznej, nieprzyjemnej celi, odkrywa, że stan, w jakim się znajduje, jest gorszy od śmierci. Bo choć podobnie jest swego rodzaju nowym początkiem, nie przynosi żadnego ukojenia.

"Między światami" to psychologiczna rozprawa na temat tego, kim jest człowiek odarty ze wspomnień. Interesujący thriller o dość aktualnej koncepcji pełen istotnych przemyśleń o dużej wadze. Jego problemem jest jednak fakt, iż ten psychologiczny wydźwięk osiągnięty zostaje poprzez niezdrowy nadmiar pytajników. Osobne zdania pytające przeniesione do nowych akapitów nawarstwiają się, kumulują w niemałe szeregi jedne pod drugimi, zajmując absurdalnie sporą część książki. Pytania są zdrowe i napędzają postęp, jednak, jak z alkoholem, za duża dawka nie daje w ostatecznym rozrachunku pozytywnych skutków. Co dodatkowo znamienne, pytania te przeplatają się z arcydługimi opisami, spośród których ilość tych męczących wzrasta wraz z numerem strony. Atmosfery nie rozluźniają dialogi, które wydają się dość patetyczne i sztuczne, nienaturalne.

Pomimo tych kilku wad książka pana Surmacza jest prowadzona naprawdę ładnym składnym językiem, co wprowadza pewną rytmikę czytania bez przestojów. Prawie czterysta stron opisów to może sporo, ale zwracają one uwagę na rzeczy prawdziwie istotne, podkreślają, że w momencie gdy utraci się tożsamość i pamięć, zresetuje się otoczenie i odświeży poglądy, wówczas rzeczy bzdurne, rozreklamowane jako ważne, lądują gdzieś na marginesie problemów istnienia. Pod tekst pana Surmacza można by stworzyć świetny pełnometrażowy film z tajemniczą głęboką, powolną narracją, film utrzymany w klimacie naprawdę mrocznego thrillera z prześwitami kina stylizowanego na Gonzaleza Inarritu. "Między światami" ma zatem dość sporą wartość edukacyjną i ogromną dawkę potencjału, formę zaś niekoniecznie idealną.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ składny język
+ przyzwoita, interesująca koncepcja

Minusy:

- wybitnie dłużące się opisy
- irytujące, nawarstwiające się pytania głównego bohatera
- sztywne, nieco nadęte dialogi

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -