Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HARDBOILED. ANTOLOGIA OPOWIADAŃ NEO-NOIR

Hardboiled. Antologia opowiadań neo-noir.

HARDBOILED. ANTOLOGIA OPOWIADAŃ NEO-NOIR

ocena:7
Autor: Antologia
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2015
Wydawnictwo:Gmork
Ilość stron:284
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Wydawnictwo Gmork dość skutecznie mości się na rynku wydawniczym, zajmując niewielką, ale interesującą niszę. W odróżnieniu od wielu wydawnictw, które w ostatnich latach mignęły niczym meteoryty i zniknęły zostawiając zdziwionych (i nieopłaconych) autorów, to stawia nie na ilość, ale na jakość wykonywanej pracy. Stąd też nieliczna, ale ciekawa oferta, starająca się przybliżyć czytelnikowi literaturę niepokorną, nietuzinkową i intrygującą. Dowodem na to jest antologia „Hardboiled”.

Hardboilded to w uproszczeniu czarne kryminały, kwintesencja klimatu noir, odpowiedź literatury na nieskazitelnych bohaterów i prawych herosów. To świat prywatnych detektywów pogniecionych przez życie, obowiązkowo z petem w zębach i femme fatale przy boku, lub chociaż tylko na oku. Walczą z powszechną niesprawiedliwością, rozwiązując sprawy, których nie dali (lub nie chcieli) rozwikłać inni. Nigdy w zasadzie nie odnoszą sukcesu, bowiem babrząc się w brudzie, nie są w stanie stanąć na proste nogi. Rozplątanie zagadki, wyjaśnienie intrygi zazwyczaj ma bardzo gorzki smak i pokazuje, że w tych historiach nie ma happy endów, nawet jeśli pozornie wszystko się rozwiązało. Chandlerowskie kryminały pełną gębą.

Z taką oto estetyką postanowili zmierzyć się czterej autorzy: Juliusz Wojciechowicz, Robert Ziębiński, Marek Zychla i Kornel Mikołajczyk. Większość z nich znana z innych publikacji, pozwalająca więc domyślić się pewnego poziomu. A co więcej, udowadniająca własnym sposobem życia i bycia, że chandelerowskiego bohatera zrozumieli do cna. Problem jednak pojawia się, gdy trzeba ocenić teksty. Postanowiłem, że nie będę oceniał ich pojedynczo, bowiem w tym wypadku okazałoby się, że spis treści w moim odczuciu został ułożony od najlepszego do najsłabszego. I choć zdanie takie mieć mogę, wcale nie znaczy, że jest to takie oczywiste. Intrygujące jest bowiem to, że każdy z autorów podszedł do zagadnienia bardzo poważnie, ale i z własnym, oryginalnym pomysłem, który wedle własnej woli rozwinął. Tak więc Wojciechowicz stworzył historię najbardziej mięsistą, Ziębiński z kolei pochwalić się może najbardziej udanym i wiarygodnym bohaterem, Zychla okazuje się w zestawieniu najbardziej mroczny, Mikołajczyk – dla odmiany humorystyczny. Jest to więc pewien wytrych, pozwalający nieobeznanym w gatunku czytelnikom zbliżyć się do fenomenu hardboiled i być może połknąć bakcyla, który skończy się nadrabianiem klasyki. Każdemu daje też coś innego do wyboru – fantastyczny i momentami wulgarny świat „Leny”, oryginalny i do pewnego momentu boleśnie realistyczny w „Śpij kochanie, śpij”, kiczowato-horrorowy w „Ambisentencji” czy jawnie cyberpunkowy w „Chińskiej podróbce”. Puryści zgrzytną zębami na widok przynależności gatunkowych dwóch ostatnich tekstów, ale czyż „Łowca androidów” lub „Harry Angel” nie były klasycznymi hardboiled, tylko osadzonymi w innej estetyce? Czwórka autorów poradziła sobie świetnie z zagadnieniem, w mniej lub bardziej udany sposób składając hołd wybranej estetyce. Inna sprawa, że wyraźnie dwa opowiadania zostały napisane z znajomością tematu, dwa ostatnie, jakby do niego podciągnięte.

Jedynym zgrzytem całości są zakończenia. W pewnym sensie knoci je każdy. Wojciechowicz marnuje pomysł na oryginalny świat, który swobodnie mógłby ciągnąć w innych tekstach. Kupowałbym w ciemno. Ziębiński podszedł do sprawy tak oryginalnie, że aż niewiarygodnie i w gruncie rzeczy finał bardziej zawodzi, niż zaskakuje. Z kolei Zychla i Mikołajczyk wiernie podążają drogą dominujących w ich tekstach gatunków i tym samym do ich estetyki nawiązują w finałach.

Są to jednak drobne mankamenty, które w żaden sposób nie wpływają na odbiór całości. Świetna antologia, fenomenalnie ozdobiona (okładka i komiksowe dodatki wewnątrz po prostu znakomite!). Warto zapoznać się z całością.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ różnorodność

+ klimat noir

+ wysoki poziom tekstów

+ oprawa graficzna

Minusy:

- problem z zakończeniami

- czasem hardboiled jest przygniecione przez inne gatunki

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -