Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SEKRETY TWIN PEAKS

THE SECRET HISTORY OF TWIN PEAKS: A NOVEL

SEKRETY TWIN PEAKS

ocena:8
Autor:Mark Frost
Tłumaczenie:Agnieszka Sobolewska
Wydanie oryginalne:2016
Wydanie polskie:2016
Wydawnictwo:Znak literanova
Ilość stron:368
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Fire walk with me” – te słowa zapadły w pamięci milionom widzów na całym świecie, po emisji serialu „Miasteczko Twin Peaks”, który szybko uzyskał status kultowego. Fabuła, owinięta pajęczyną tajemnic, intryg, niesamowitości, z wzbudzającą niezwykłe emocje mozaiką nietuzinkowych postaci to niepowtarzalne osiągnięcie w historii produkcji małego ekranu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że „Twin Peaks” po dziś dzień rozpala wyobraźnię, a wielu fanów serialu ciągle toczy dyskusje i wysnuwa teorie na temat tego, co zaszło w lasach tytułowego miasteczka. Książka Marka Frosta, jednego ze współtwórców serialu, to rzecz, która z jednej strony uzupełnia luki fabularne, a z drugiej dopełnia obraz kreślony na łamach „Twin Peaks”, zgrabnie spinając klamrą wydarzenia, znane z małego ekranu.

„Sekrety Twin Peaks” pojawiły się na księgarskich półkach bez większego echa, a sam tytuł zyskał miano „najbardziej tajemniczej książki roku”. Jak łatwo się domyślić, jego premiera skorelowana jest z zapowiedziami trzeciego sezonu „Miasteczka Twin Peaks” i ma być swoistym pomostem do kolejnej części historii, która elektryzowała widzów w XX wieku. „Sekrety Twin Peaks” to przepiękne, bogato ilustrowane wydanie w formie dossier, ilustrujące historię terenów Twin Peaks i związanych z nimi niezwykłych wydarzeń od XIX wieku, aż do makabrycznych zbrodni, które poznaliśmy za sprawą Lyncha i Frosta i czasów współczesnych. Od strony edycyjnej i graficznej, to jedna z najlepiej wydanych książek ubiegłego roku. Mnóstwo tu zdjęć, ilustracji, przedruków rozmów, fragmentów gazet, czy odręcznie pisanych listów. Zabieg ten jest oczywiście celowy, bowiem intencją autora było stworzenie książki, która wygląda jak dossier jednego człowieka - Archiwisty, kronikarza i pilnego obserwatora wydarzeń w Twin Peaks (tożsamość Archiwisty przez znaczną część publikacji owiana jest tajemnicą).

Frost podsuwa konkretne tropy i teorie spiskowe na wyjaśnienie natury zła, które czai się w lasach Twin Peaks. Chwilami można odnieść wrażenie, że w swych teoriach posuwa się nawet za daleko, odzierając całą historię z nutki tajemnicy, która przecież była lokomotywą serialu. Z drugiej strony sieć sugerowanych powiązań momentami wydaje się być wręcz groteskowa, sięgając od masonów, poprzez UFO, a skończywszy na tajnych agencjach rządowych.

„Sekrety Twin Peaks” to swoista podróż po wyobrażeniach Frosta na temat stworzonego wespół z Lynchem kultowego uniwersum oraz odczarowywanie rzeczy, których do tej pory można się było jedynie domyślać. Należy tu dodać pewne zastrzeżenie, że autor nie wykłada wszystkich kart na stół, co oznacza, że w Twin Peaks jest jeszcze wiele rzeczy do odkrycia. Książkę należy traktować jako kolejną część układanki, bądź też rodzaj serialowego elementarza, który nie tylko łączy ze sobą pewne fakty i odsłania nieznaną dotąd historię terenów Twin Peaks, ale również rzuca nowe światło na postacie, obecne w tej intrygującej historii. Więcej nawet, autor uchyla także rąbka tajemnicy na temat tego, co stało się z niektórymi osobami po wydarzeniach z serialu.

Lektura książki Frosta to świetne zaproszenie do ponownego odkrywania sekretów Twin Peaks. A tych, jest co niemiara i starczyłoby jeszcze na niejedną książkę. Jestem przy tym pewien, że zanurzenie się w świat Twin Peaks wywoła u niejednego czytelnika gęsią skórkę, zupełnie jak przy dźwiękach „Twin Peaks Theme” Angelo Badalamentiego, które wpisały się w tożsamość serialu. Z perspektywy fana, trudno mi sobie wyobrazić lepszy prezent (oczywiście oprócz trzeciego sezonu serialu) niż książka Marka Frosta. Bardzo dobra lektura w jeszcze lepszym wydaniu!
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ piękne, bogato ilustrowane wydanie
+ genialna rzecz dla fanów serialu
+ uchylenie rąbka tajemnicy na temat historii Twin Peaks i serialowych postaci
+ pomysł

Minusy:

- niektóre tropy wydają się groteskowe

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -