Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PAŹDZIERNIKOWA KRAINA

OCTOBER COUNTRY

PAŹDZIERNIKOWA KRAINA

ocena:9
Autor:Ray Bradbury
Tłumaczenie:Tomas S. Gałązka
Wydanie oryginalne:1955
Wydanie polskie:2009
Wydawnictwo:C&T
Ilość stron:284
Autor recenzji:Mateusz Mnich
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Nie mylicie się, Bradbury to nazwisko kojarzące się raczej z bystrym, moralizatorskim science-fiction. O „Kronikach marsjańskich” albo „451 stopni Fahrenheita” nikomu raczej nie trzeba opowiadać, byłoby to odkrywaniem Ameryki na nowo. Ale zanim ten geniusz sci-fi zbudował swoją markę w tym wymagającym gatunku, rozpoczął z wysokiego C swoją zawrotną karierę pisarską zbiorem kilkunastu opowiadań grozy, który w 1955 roku uzyskał najbardziej znaną formę, zatytułowaną „Październikową krainą”. I choć fanów może zadziwić jego tematyka, na pewno nikogo nie zaskoczy charakterystyczny styl, dogłębna spostrzegawczość i bezsprzeczna ponadczasowość.

„Październikowa kraina” to dziewiętnaście krótkich form, liczących od zaledwie kilku do maksymalnie trzydziestu kilku stron, z których każda koncentruje się wokół kompletnie odmiennego motywu. Co ciekawe, znany z bardzo bujnej wyobraźni Bradbury raczej nie wykorzystuje w nich nadprzyrodzonych zjawisk, klimat grozy budując na mrocznych meandrach ludzkiego umysłu, na osobistych obawach i słabościach swoich bohaterów. Niejednokrotnie porusza tematy bardzo aktualne, od prób zrozumienia i oswojenia śmierci, poprzez kompleksy związane z budową własnego ciała, aż po strach przed potężnymi, nieokiełznanymi siłami natury.

W pamięci pozostaje przede wszystkim otwierający zbiór „Karzeł”, na wskroś smutny i poruszający dramat tytułowego karła, który odnajduje równowagę i pocieszenie kompensujące jego nieszczęśliwy los w jednej z atrakcji lokalnego wesołego miasteczka, zaburzoną pod koniec opowieści wyrafinowanym żartem pracownika parku rozrywki. Do refleksji skłoni czytelników zapewne również „Następna”, historia podróży pewnego małżeństwa do Meksyku, w którym umarłych bliskich traktuje się kompletnie inaczej niż w innych zakątkach świata, co dogłębnie przerazi główną bohaterkę. Najbardziej klimatycznym dziełem ze zbioru wydaje się być „Słój”, z miejscem akcji w jednej z niewielkich amerykańskich wiosek, stanowiący starcie pięknego, lecz nieco naiwnego ludowego folkloru z chciwością żądnego zysku i poklasku mieszkańca. Wymowna jest również „Kosa”, krótka historia pełna wyrazistego symbolizmu, zadająca pytania o nieuchronność i znaczenie śmierci, a także „Wiatr”, czyli rozprawa na temat cienkiej granicy między fikcją wytworzoną w urojeniach chorego umysłu a brutalną rzeczywistością natury.

Znajdziemy tu jednak również rasowy, pełen wartkiej akcji horror, ocierający się wręcz momentami o niezłej jakości ghost stories czy grozę skupioną wokół postaci dziecka. Jak chociażby w „Jeziorze” kryjącym tajemnicę śmierci młodej dziewczyny sprzed lat, „Małym skrytobójcy” opowiadającym o strachu świeżo upieczonej matki przed własnym niemowlęciem, „Lokatorze z piętra” mówiącym o tajemniczym nowym mieszkańcu małego pensjonatu, który za dnia kryje się w pokoju, a w nocy znika, czy w „Była sobie starsza pani”, gdzie pewna staruszka postanawia zaprotestować przed przewiezieniem do zakładu pogrzebowego… jej własnych zwłok. Jest również rozczulający „Emisariusz” mówiący o niezwykle silnej przyjaźni młodego człowieka z psem i o tragicznych skutkach, jakie może za sobą pociągać wypowiadanie życzeń pozornie niemożliwych do spełnienia, a także równie ujmujący „Pajacyk z pudełka”, udowadniający względność pojmowanej przez umysł dziecka rzeczywistości. Kulminacją tej tematyki okazuje się wybitne „Zbiegowisko” traktujące o tłumach ciekawskich, nieprzypadkowych ludzi, które zawsze zbierają się na miejscu tragicznych wypadków drogowych.

Dla fanów fantastyki i przenikania się światów Bradbury przygotował „Wuja Einara” i „Rodzinny zjazd”, jednak wydaje mi się, iż nie pasują one do reszty zbioru ze względu na nad wyraz wybujałą tematykę i zbyt kolorowych bohaterów. Trudno mi również zrozumieć, o czym było opowiadanie „Czujny żeton pokerowy H. Matisse’a”; na pewno daleko mu do jakiejkolwiek formy grozy, jest to raczej czarna komedia o niejasnym wydźwięku. I gdyby nie te trzy słabsze punkty, „Październikową krainę” można by uznać za debiut perfekcyjny i za zbiór kompletny, bez zarzutu, pełen najwyższej jakości i wartościowej treści; trzeba jednak wybaczyć to drobniuteńkie czknięcie Amerykaninowi, który od tej książki rozpoczął swoją długą i krętą drogę literackiej kariery.

Ray Bradbury, unikając rozpisywania się nad szczegółami ówczesnej technologii, pisał tak, że nawet dziś, w rządzonym zaawansowanymi sprzętami dwudziestym pierwszym wieku, jego opowiadania wydają się aktualne, jakby wydarzyły się dopiero wczoraj lub nawet dziś, a bohaterowie rozumieli problemy, które nas współcześnie trapią. Temat ludzkiego umysłu jest bowiem tematem ponadczasowym, a ta wybitna spostrzegawczość autora wyprzedzająca jego czasy tchnęła w „Październikową krainę” swego rodzaju moralny podręcznik, a raczej zbiór istotnych filozoficznych pytań, na których moralność oraz wyrozumiałość powinno się opierać. A jeśli autor potrafi łechtać sumienie czytelnika takimi kwestiami i nastrajać go do wielogodzinnych przemyśleń, jednocześnie roztaczając wokół niego mroczny chłód i cień, jest nie tylko znakomitym pisarzem grozy, ale również artystą kompletnym. Nie powinniśmy żałować, że obrał drogę związaną z fikcją naukową, ale możemy się zastanawiać, jak świetne horrory mogły wyjść jeszcze spod jego pióra.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ perfekcyjny, czysty język
+ klimatyczne i wyraziste, chłodne opisy
+ zupełna nieprzewidywalność zakończeń opowiadań

Minusy:

- kilka opowiadań niepasujących do reszty

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -