Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIGHT OF LIVING DEAD

NIGHT OF LIVING DEAD

Noc Żywych Trupów

Rok prod.:1968
Reżyser:George A. Romero
Kraj prod.:
Obsada:Duane Jones, Judith O'Dea, Karl Hardman, Marylin Eastman
Autor recenzji:
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.19
Głosów:188
Inne oceny redakcji:
Trybek - 10
Drachu - 10
Piotr Sawicki - 10
GrzEGOrz - 10
Kinson - 10
Sabbath - 9
Flaco - 9
Mr Filth - 9
BartX - 4
Molly - 9
Krzysztof Gonerski - 10
Ash J. Williams - 10
Andy Blakk - 10
Carmilla - 10
Skaraś - 7

- Hasła reklamowe: „Oni będą powracać w krwiożerczej żądzy LUDZKIEGO MIĘSA!..”, „Konflikt martwych i żyjących w walce o przetrwanie!”, „Oni nie pozostają martwi.”, „Oni idą po ciebie... znowu!”.

- Bill "Chilly Billy" Cardile, który grał reportera telewizyjnego był istotnie prezenterem w lokalnej telewizji Pittsburgh TV. Znany jako "Chilly Billy" Cardile prowadził program o horrorrach na kanele 11 i okazjonalnie wiadomości.

- S. William Hinzman i Karl Hardman, dwóch inwestorów filmu otrzymało małe role, gdyż brakowało utalentowanych aktorów. Inny inwestor był rzeźnikiem, który dostarczył krew i wnętrzności.

- Aktor i co-producent Karl Hardman (harry Cooper, ojciec w piwnicy) również był specjalistą od charakteryzacji, inżynierem efektów dźwiękowych i zrobił zdjęcia do napisów końcowych.

- Kiedy scenarzyści zdecydowali się bazować film na zombiech, zrobili burzę mózgów, co by było najbardziej szokującą rzeczą, którą zombie mogłyby robić z ludźmi. Zdecydowali się na kanibalizm.

- Podczas produkcji tytuł filmu wciąż nie był wybrany. Roboczy tytuł brzmiał "Monster Flick".

- Postać Bena miała być początkowo surowym, acz zaradnym kierowcą ciężarówki. Po przesłuchaniu George A. Romero zmienił tą część scenariusza.

- Romero przyznał, że "Carnival of Souls" (1962) Herka Harveya miał duży wpływ na Night of the Living Dead.

- Głowny dom w filmie nie miał piwnicy, a jedynie małą, zakurzoną komórkę, która nie miała długich schodów prowadzących do niej. Sceny piwniczne kręcone były w studio.

- Muzyka użyta w filmie była z biblioteki Capitolu i EMI, do której prawa autorskie były publiczne i kosztowały producentów 1500 dolarów. Były również użyte w "Teenagers from Outer Space" (1959).

- Muzyka z filmu użyta była również w "The Killer Shrews" (1959).

- Światowa premiera filmu odbyła się w Fulton Theatre w Pennsylvani 1 października 1969 roku. Film został przyjęty owacjami na stojąco.

- George A. Romero był operatorem kamery podczas początkowej sceny na cmentarzy, gdy zombie rozbija kamieniem szybę w samochodzie Barbary. Romero prawie został trafiony tym kamieniem.

- Cześć jęków S. Williama Hinzmana, kiedy walczył z Russelem Steinerem była prawdziwa. Podczas szamotaniny, Steiner przez przypadek uderzył z kolana Hinzmana w pachwinę.

- Dom użyty w filmie był wypożyczony przez filmowców od jego posiadacza, który planował i tak go zdemolować, przez to umożliwiając filmowcom zrobienie z domem, co im się żywnie podobało.

- Kiedy scenarzyści Romero i Russo myśleli w jaki sposób można pokonać zombiech Marilyn Eastman zażartował, że możnaby rzucać tortami w ich twarze. Była to inspiracja do sceny walki na torty w sequelu filmu "Dawn of the Dead" (1978).

- Filmowcy zostali oskarżeni o "inspiracje satanizmem" przez fundamentalne organizacje chrześcijańskie.

- Judith Ridley pracowała jako recepcjonistka dla Karla Hardmana i Marilyn Eastman, co pozwoliło jej zagrać rolę w filmie.

- Ciało na piętrze zostało zrobione przez Romero, który użył piłeczek ping pongowych do jej oczu.

- Hinzman bazował swój charakterystyczny krok (i w konsekwencji sposób poruszania się każdego innego zombie) na filmie z Borisem Karlofem, którego tytułu nie pamięta. W tym filmie Karloff grał człowieka powróconego do życia i chodzącego właśnie w ten specyficzny sposób.

- Krew używana w filmie to syrop czekoladowy Bosco.

- Ręka zombie, którą Tom (Keith Wayne) ucina kuchennym nożem była wykonana z gliny i wypełnoina czekoladowym syropem.

- Kiedy zombie zjadają ciała w palącej się ciężarówce naprawdę pożerali pieczoną wołowinę polaną syropem czekoladowym. Aktorzy żartowali, że mieli takie mdłości, że charakteryzacja na zombie była stratą czasu bo i tak wyglądali na bardzo chorych.

- Pompa paliwowa nie była przytwierdzona do ziemi i gdy Barbara (Judith O'dea) wjechała w nią na początku filmu zrobiła to z taką siła, że prawie trafiła nią w kamerzyste.

- Jednym z roboczych tytułów filmu był "Night of Anubis". Anubis jest egipskim bogiem śmierci i mumifikacji.

- Jeden z tytułów roboczych to "Night of the Flesh Eaters". Początkowo ludzie mieli pożerać się nawzajem zaatakowani przez obcy patogen przywieziony przez satelite NASA z Wenus. Ostatecznie jednak wybrano martwych powracających do życia.

- Scena na cmentarzu kręcona byla przez 2 dni. Przez niespodziewany wypadek scenariusz musiał nagle zostać zmieniony. Samochód, ktrym Barbara i Johnny wjeżdżają na cmentarz należał do matki Russella Streinera. Niefortunnie między jednym dniem kręcenia, a drugim ktoś uderzył w samochód i powstało wgniecenie, które łatwo można by zauważyć. Romero tak zmienił scenariusz, by samochód rozbił się o drzewo na cmentarzu.

- Słowo zombie ani razu nie pada w filmie. Głównie używany jest zwrot "Te rzeczy" w określeniu na żywe trupy.

- Film krecono w miejscu przeznaczonym do rozbiórki.

- Tom Savini miał być charakteryzatorem w tym filmie, niestety musiał udać się do Wietnamu jako fotograf.

- Karl Hardman, grający Harriego Coopera, był również rzeźnikiem który wzbogacił film o niektóre efekty gore oraz krew.

- Dom, w którym był kręcony film nie miał piwnicy, dlatego sceny te były zrealizowano w studiu.

- Osoby grające zombie otrzymały 1 dolara oraz koszulkę z napisem " Byłem zombie w Night Of The Living Dead ".

- Ben miał być na początku okrutnym kierowcą ciężarówki, lecz gdy Romero poznał Duane'a Jonesa, specjalnie dla niego zmienił scenariusz.

- Inspiracją scenariusza filmu była wydana w 1954 r. książka Richarda Mathesona pt „I am Legend” o człowieku, który jako jedyny oparł się pladze wampiryzmu. Romeo zmodyfikował nieco fabułę i w efekcie otrzymaliśmy opowieść o świecie opanowanym przez zombie.

- Budżet „Nocy żywych trupów’ wyniósł 114 tys. dolarów, czyli tyle, ile najdroższa reklamówka Romero zachwalająca zalety proszku Calgon. Zanim Romeo zajął się produkcją filmową, realizował reklamówki w swojej firmie Latent Image.

- Film miał dystrybuować Columbia, zrezygnowała jednak z tego zamiaru, uzasadniając decyzję, ze widzowie nie będą chcieli oglądać czarno-białych filmów. Z kolei AIP zażądała zmiany zakończenie na optymistyczne. W końcu dystrybucją zajął się Walter Rade, właściciel kin w Nowym Jorku. Premiera odbyła się w grudniu 1968 r.

- „Noc żywych trupów” okazała się przebojem kin o północy Greenwich Village, Waszyngtonu, Brooklynu i Massachusetts, gdzie wyświetlano go przez ponad dwa lata. 16 czerwca 1970 r. film Romero doczekał się pokazu w prestiżowym Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD