Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:OMEN

OMEN

Omen

Rok prod.:1976
Reżyser:Richard Donner
Kraj prod.:
Obsada:Gregory Peck, Lee Remick, Harvey Stephens
Autor recenzji:
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.1
Głosów:208
Inne oceny redakcji:
Drachu - 10
Skaldi - 10
Kinson - 9
BartX - 8
Majster - 7
Kinson - 8
Molly - 8
bufik - 10
Lohikaarme - 10
Sabbath - 10
Skaraś - 9

- Hasła reklamowe: „Jest to największa tajemnica, gdyż żadna ludzka istota jej nie rozwikła.”, „NASZE OSTATENIE OSTRZEŻENIE.”, „Dzień dobry. Jesteś o jeden dzień bliżej końca świata. Byłeś ostrzeżony.”, „Jest to największa tajemnica, gdyż żadna ludzka istota jej nie rozwikła. Jest to największe napięcie, gdyż nikt go nie udźwignie. Jest to największy strach, gdyż jest to starożytny strach nieznanego. Jest to ostrzegawcza przepowiednia tysiąca lat. To jest nasze ostatnie ostrzeżenie. To jest Omen.”, „Ci, którzy to przepowiedzieli są martwi. Ci, którzy mogą to zatrzymać są w niebezpieczeństwie.”, „Jeżeli przydarzy ci się coś przerażającego dzisiaj, pomyśl o tym. To może być Omen.”.

- By scena z małpami atakującymi wóz wypadła dobrze, w samochodzie był jeden z pracowników Zoo wraz z "przywódcą małp", przez co małpy były rozwścieczone i atakowały samochód.

- W ujeciu tłuczacego sie akwarium wykorzystano sardynki pomalowane na pomarańczowo, gdyż reżyser Richard Donner nie chciał niepotrzebnie uśmiercać złotych rybek.

- Gregory Peck przyjął rolę w filmie za jedyne 250.000 dolarów, jednak reżyser zapewnił mu 10% udziału w zyskach. Kiedy film w samych Stanach zarobił 60 milionów dolarów, było to największe wynagrodzenie w karierze Gregory Pecka.

- Każda z ważniejszych osób w ekipie filmowej miała dziwne wypadki podczas kręcenia tego filmu: scenarzysta David Seltzer został trafiony przez piorun (na szczęście przeżył), hotel w którym mieszkał Richard Donner został zbombardowany przez IRA (nie było go tam w tym czasie), a Gregory Peck odwołał lot do Izraela, samolotem który potem się rozbił zabijając wszystkich na pokładzie.

- - Podczas kręcenia scen w ZOO dwa lwy zabiły strażnika.

- Harvey Stephens, który wystąpił w roli Damiena, był w rzeczywistości blondynem. Na potrzeby filmu jego włosy przefarbowano na czarne.

- Richard Donner chciał by rottweilery, uważane za jedne z najgroźniejsze psów, wypadły maksymalnie naturalnie. Dlatego do scen z ich udziałem wykorzystał nie tresowane psy.

- Większość scen kręcona była w Londynie w Anglii. Poszczególne nakręcono także w hrabstwie Surrey, Jerozolimie (Izrael), Rzymie (Włochy) i Chicago (USA)

- John Richardson, odpowiadający w filmie za efekty specjalne, po zakończeniu zdjęć do horroru Donnera, udał się do Holandii, by tam wziąć udział w kręceniu filmu "O jeden most za daleko". Po drodze miał jednak wypadek samochodowy, w którym jego partnerka poniosła śmierć, na skutek dekapitacji (tak jak Davidowi Warnerowi w "Omenie"). Na dodatek całe zdarzenie miało miejsce w pobliżu miasteczka, które nazywało się - Ommen.

- Kiedy producent filmu usłyszał po raz pierwszy słynną muzykę Jerry’ego Goldsmitha stwierdził: "John, za coś takiego masz Oscara w kieszeni". Ten odpowiedział "Człowieku, to niskobudżetowy film za prawie 3 miliony, daj spokój". Jednak jak wiemy – bardzo się pomylił.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD