Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:REPULSION

REPULSION

Wstręt

Rok prod.:1965
Reżyser:Roman Polański
Kraj prod.:
Obsada:Catherine Denevue, Yvonne Furneaux, Ian Hendry, John Fraser, Patrick Wymark
Autor recenzji:
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.36
Głosów:59
Inne oceny redakcji:
Carmilla - 7

- Hasła reklamowe: "Klasyczny dreszczowiec w klimatach Psychozy!", "Koszmarny sen dziewicy staje się szokującą rzeczywistością!".

- "Wstręt" zrealizowany został przez mającą siedzibę w Londynie firmę Compton Group, produkującą filmy pornograficzne.

- Prototypem postaci głównej bohaterki filmu, Carol Ledoux,, była dziewczyna, którą reżyser i jego przyjaciel i współscenarzysta, Gerard Brach, spotkali kiedyś w Paryżu na ulicy Saint Germain -des -Pres. Dziewczyna odznaczała się wyjątkową urodą, ale gdy zamieszkała z jednym z przyjaciół artystów, zaczęła objawiać mroczną stronę osobowości: seks ją pociągał, ale jednocześnie odpychał, miewała też nagłe i niezrozumiałe napady agresji.

- Za scenariusz, reżyserię i produkcję Polański i Brach otrzymali do podziału 5 tys. dolarów plus procent z ewentualnych zysków.

- Ostateczny budżet "Wstrętu' zamknął się w kwocie 95 tys. funtów.

- Operator "Wstrętu", Gilbert Taylor, zadebiutował jako autor zdjęć do filmu..."The Guinea Pig" (1948) opowiadającym o perypetiach ucznia z "niższych sfer" w szkole dla bogatych elit.

- Do każdego kolejnego ujęcia pękających ścian trzeba było od nowa gipsować je i zamalowywać, żeby mogły się otworzyć znowu pod działaniem dźwigni.

- Kiełkujący kartofel, oznaczający w filmie upływ czasu w miarę, jak Carol traci kontakt ze światem zewnętrznym, został zaczerpnięty z dzieciństwa reżysera: przypominał kiełkujące ziarenko fasoli, z którego babcia Polańskiego chciała w przeddzień wojny wyhodować roślinkę.

- Aby zwrócić uwagę na ważny dramaturgicznie element fabuły: brzytwę należącą do kochanka siostry Carol, reżyser nakleił na nią cienki paseczek srebrnej folii.

- W scenie, gdy ze ścian przedpokoju wyłaniają się ręce próbujące pochwycić zupełnie już obłąkaną Carol, pojawia się ich dwadzieścia, w tym dłonie scenarzysty, Gerarda Bracha.

- Scena wypadku samochodowego, którego pogrążona w transie Carol, nie zauważa, została zainscenizowana przez kierownika produkcji, Boba Sterne'a bez zezwolenia policji co skończyło się dla niego postawieniem przed sądem i wysoką grzywną.

- Scena, w której Catherine Deneuve przechodzi przez most została nakręcona na Hammersmith Bridge w Londynie.

- W pierwotnej wersji scenariusza były, nie dwa, ale trzy morderstwa. Trzecią ofiarą Carol miała zostać zazdrosna żona Colina, narzeczonego bohaterki, która przychodzi do mieszkania obłąkanej dziewczyny pewna, że tam go znajdzie .Ponieważ dostrzega ciało Colina w wannie, musi zginąć z rąk Carol.. Ostatecznie zrezygnowano z tej sceny, gdyż działanie bohaterki było by w tym przypadku zbyt racjonalne, jak na osobę z zaburzeniami psychicznymi..

- Krew użyta w filmie to tak naprawdę mieszanina koszeliny i kawy neski, wstrzykiwanej przez pompkę rowerową

- Polański i Brach, przedstawiając kolejne objawy rozpadu osobowości Carol, czerpali inspiracje wyłącznie ze swojej wyobraźni.

- W ramach promocji filmu, londyński fotograf "Playboya", Dawid Bailey, wykonał rozkładówkę nagiej Catherine Deneuve. Francuska aktorka spotkała się z fotografem w Paryżu i nie tylko pozowała mu do zdjęć, ale wkrótce wyszła za niego za maż.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO