Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BATTLE ROYALE

BATTLE ROYALE

Battle Royale

Rok prod.:2000
Reżyser:Kinji Fukasaku
Kraj prod.:
Obsada:Tatsuya Fujiwara, Aki Maeda, Taro Yamamoto, Masanobu Ando, Kou Shibasaki, Chiaki Kuriyama, Takeshi Kitano
Autor recenzji:
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.37
Głosów:89
Inne oceny redakcji:
GrzEGOrz - 9
Lohikaarme - 7
Kinson - 6
QQ - 9
Kamiko - 7
Andy Blakk - 8
Sabbath - 7
Carmilla - 6
Skaraś - 7
M@rio - 6

- Hasła reklamowe: „Mógłbyś zabić swego najlepszego przyjaciela?”, „Jeden zabity. Jeszcze 41.”, „42 studentów, trzy dni, jeden ma przeżyć, żadnych zasad.”, „Dzisiaj zabiłem swego najlepszego przyjaciela.”, „Zabiłeś kiedyś swojego najlepszego przyjaciela?”.

- Kod komputerowy widoczny na ekranie laptopa podczas sceny hackowania pochodzi z Fyodor nmap – popularnego narzędzia hackerskiego.

- Nie jest prawdą, że Battle Royal był zakazany w Ameryce. Istnieje kilka historii tłumaczących, czemu BR nie pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Jedna z nich mówi, że kompania Toei, która go wyprodukowała odmówiła sprzedaży licencji Ameryce Północnej, a także kilku dystrybucją Ameryki Południowej. Inna mówi o tym, że licencja była nadzwyczaj wysoka jak na tego typu film i mniejsze niezależne kompanie filmowe (Tartan, Synapse, Sundance) nie mogły sobie na nią pozwolić, podczas gdy większe kompanie specjalizujące się w wydawaniu niezależnych filmów (The Weinstein Company/Miramax, Fine Line, Warner Indenpendent, Fox Searchlight) nie chciały jej kupić za taką cenę. Trzecia wersja mówi o tym, że nie by dystrybuowany w USA po incydencie w Kolumbii, gdyż obawiano się, że po jego seansie studenci mogą zabijać się nawzajem.

- Magazyn zawierający instrukcje o tworzeniu bomb, którego używa Shinji Mimura i jego gang jest zatytuowany „Hara Hara Tokei” („Tykający Zegar”). Jest to prawdziwy magazyn opublikowany przez japońską antyrządową grupę aktywistów nazywającą się „Higashi Ajia Hannichi Buso Sensen” (Wschodnioazjatycki, Antyjapoński Uzbrojony Front”) w latach 70tych.

- Mimo, że film jest przesycony strzelaninami jedynie na dwóch aktorach w dwóch scenach zostały użyte petardy wystrzeliwujące sztuczną krew. Byli to Takayo Mimura, która grała Kayako Kotohiki (w scenie, w której postrzelona była przez Mitsuko Sounna) i Takeshi Kitano, który grał nauczyciela Kitano (w scenie, gdzie został zastrzelony przez Shuya Nanaharę).

- Aktorka Ai Iwamura, aktorka, która grała Mai, uśmiechającą się zwyciężczynię pojawia się tylko na 5 sekund jako ta postać. Grała jednak w scenie instruktażu w klasie kilka dziewcząt, a mianowicie: Noriko Nakagawa, Haruka Tanizawa, Hirono Shimizu i Izumi Kanai.

- Ciężarówka użyta przez Shinjiego do zrobienia samochodu pułapki to półciężarówka Honda Acty.

- Wiele osób z japońskiego rządu domagało się zbanowania noweli. Kiedy wyszedł film domagali się również zakazania jego, co tylko przyczyniło się do większego sukcesu BR.

- Żaden z aktorów nie miał swojego dublera - nawet pierwszoplanowy Tatsuya Fujiwara

- Malowidło w filmie zostało namalowane przez Takeshi Kitano (odtwarzającego postać Kitano)

- Rolę Yoshitoki Kuninobu reżyser proponował wokaliście Kyo z zespołu Diren Grey. Niestety agent Kyo zabronił mu przyjęcia tej roli.

- Wyspa, na której były kręcone zdjęcia to Hachijo-Kojima - bezludna wyspa znajdująca się setki kilometrów na południe od Tokyo

- Główny czarny charakter filmu (Kazuo Kiriyama) nie wypowiada ani jednego słowa przez cały film

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD