Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:LODGER, THE a.k.a. The Lodger - A Story of London Fog

LODGER, THE a.k.a. The Lodger - A Story of London Fog

Lokator

Rok prod.:1927
Reżyser:Alfred Hitchcock
Kraj prod.:
Obsada:Ivor Novello, Malcolm Keen, Alfred Hitchcock, Marie Ault , Arthur Chesney
Autor recenzji:
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:4
Głosów:3
Inne oceny redakcji:
Carmilla - 5

- Powieść Marie Belloc Lowndes "Lokator", jak jej sceniczna adaptacja dokonana przez autorkę pt "Kim on jest?" inspirowana była zbrodniami Kuby Rozpruwacza.

- Odtwarzający tytułową postać tajemniczego lokatora, Ivor Novello (właściwe nazwisko: David Ivor Davies) był wielką gwiazdą ówczesnych teatrów Anglii. Z tego też powodu producenci nie mogli się zgodzić na oryginalny pomysł Hitchcocka, by w zakończeniu zasugerować widzowi, iż grany przez Novello bohater jednak jest mordercą. Wielka gwiazda w roli złoczyńcy? To było niedopuszczalne.

- Ivor Novello powtórzył rolę lokatora w remake`u filmu Hitchcocka w 1932 r. w obrazie wyreżyserowanym przez Marice`a Elvey`a. Co więcej napisał również do tej wersji scenariusz.

- Od wielu lat przyznawane są nagrody dla kompozytorów i autorów tekstów do piosenek, które swoją nazwę zawdzięczają artystycznemu pseudonimowi tytułowego bohatera z "Lokatora" - The Ivor Novello Award.

- Jeremy Northam wcielił się w Ivor'a Novello w filmie "Gosford Park"(2001) Roberta Altmana.

- Powieść Marie Belloc Lowndes "Lokator" czterokrotnie była przenoszona na ekran: w 1927 r. przez Hitchcocka, w 1932 przez Elvey`a, w 1944r. przez Johna Brahm`a oraz w 1954 w filmie pt "Man In Attic" w reżyserii Hugo Fregonese.

- W jednej z początkowych scen widzowie widzą tył furgonetki rozwożącej gazety. Przez owalne okienka dostrzec można głowy dwóch mężczyzny siedzących z przodu pojazdu, kierowcy i członka ekipy: przez okna widać tylko czubki ich głów, a ponieważ samochód jadąc trzęsie się, jego tył wygląda jak twarz z poruszającymi się źrenicami.

- Pomysł z noszeniem przez głównego bohatera kajdanek Hitchcock zaczerpnął z ksiązki Leo Perutza pt "Od dziewiątej do dziewiątej", którą w 1927 r. zamierzał sfilmować Friedrich W. Murnau.

- W "Lokatorze" Hitchcocka po raz pierwszy pojawia się w swoim filmie, i to w dwóch ujęciach. Najpierw widzimy go w scenie redakcji gazety siedzącego za biurkiem, drugi raz wśród gapiów uczestniczących w pogoni za bohaterem. Przechyla się kratę, w charakterystycznym kaszkiecie na głowie, po prawej stronie kadru.

- Z okazji setnej rocznicy urodziny Alfreda Hitchcocka, 13 sierpnia 1999r. odbyła się uroczysta premiera odnowionego "Lokatora".

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO