Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BRIDE OF FRANKENSTEIN

BRIDE OF FRANKENSTEIN

Narzeczona Frankensteina

Rok prod.:1935
Reżyser:James Whale
Kraj prod.:
Obsada:Boris Karloff, Colin Clive, Ernest Thesiger, Mae Clake, Una O’Connor, Elsa Lanchaster, Gavin Gordon
Autor recenzji:
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:9.39
Głosów:23
Inne oceny redakcji:

- Hasła reklamowe: „KTO zostanie Narzeczoną Frankensteina KTO się odważy?”, „Uwaga! Potwór domaga się partnera!”, „Domagam się partnera!”, „Nadchodzi! Wzbudzająca dreszcz sensacja Universalu!”, „Narzeczona... dla potwora!”, „The Monster Thriler”, „Stworzone w dziwnym naukowym laboratorium... ze szkieletów dwóch kobiet i serca żywej dziewczyny!”, „Potwór mówi i żąda narzeczonej!”.

- Niedługo przed rozpoczęciem zdjęć do filmu Colin Clive złamał nogę, dlatego w większości scen z dr Frankensteinem aktor siedział.

- Podczas kręcenia sceny, w której potwór wyłania się z płonącego wiatraka, Boris Karloff poślizgnął się i wpadł do studni pełnej wody. Kiedy go wyciągano, aktor zauważył że złamał nogę. Metalowe szyny, które pomagały mu w "potwornym chodzie" utrzymało kości w miejscu, dopóki nie udzielono mu pomocy lekarskiej.

- Soundtrack okazał się tak popularny, że wykorzystano go powtórnie w seriach o Flashu Gordonie i Bucku Rogersie.

- Montaż po zapowiedziach doprowadził do utraty jednego z wątków filmu. Karl miał, udając styl zabijania potwora, zamordować swoją skąpą ciotkę i wujka i oddalić od siebie podejrzenia.

- Kiedy zamek dokonuje samozniszczenia, można dostrzec doktora przy jednej ze ścian. Jednakże w następnej scenie widzimy go, w ramionach swej ukochanej, patrzącego na eksplozje. Film mógł mieć dwa zakończenia, w pierwszym doktor umierał w rozpadającym się zamku. Zakończenie to zostało nakręcone, ale twórcy uznali, że to zbyt ponure i chcieli happy endu. Dlatego dokręcono dodatkową scenę z ukochaną doktora.

- Film nakręcono w 46 dni za sumę około 400000$.

- Boris Karloff schudł prawie 10 kg pocąc się w kostiumie i makijażu .

- W początkowych i końcowych napisach jest wzmianka "Partnerka potwora", a obok znak zapytania.

- "Liczba ciał" na początku wynosiła 21, ale została zmniejszona do 10, po usilnych namowach cenzorów.

- Reżyser James Whale początkowo nie chciał kręcić sequelu do "Frankensteina" (1931).

- Wydanie sequelu ogłoszono na 1933 rok przez Universal Studio i gazetę "Daily Variety", ale reżyser James Whale zaczął zdjęcia pod koniec 1934 roku. Z budżetem poniżej 300000$, film miał tytuł "Powrót Frankensteina".

- Ze względu na reakcję publiczności na zapowiedzi filmu, został on intensywnie zmieniony. Wiele scen usunięto bądź skrócono, a scenę gdy potwór natyka się na obóz cyganów dodano. Końcowo film trwał 15 krócej niż pierwsza wersja.

- Valerie Hobson grająca narzeczoną/żonę doktora Frankensteina miała podczas kręcenia 17 lat, a Colin Clive 35.

- Dr Pretorious pokazując Frankensteinowi swoją miniaturową "diabelską" postać, wspomina że jest trochę do niej podobny. Postać tą grał Peter Shaw, który był dublerem Ernesta Thesigera (dr Pretorious).

- Do filmu był epilog, w którym Elsa Lanchester grała Mary Shelley, ale został on wycięty.

- Elsa Lanchester ma 1,62 m wzrostu, więc do roli chodziła na szczudłach, które sprawiały, że miała około 2,13 m wzrostu. Była tak ciasno owinięta bandażami, że nie mogła się ruszać, więc noszoną ją po planie i karmiono przez słomkę.

- Boris Karloff protestował przeciwko pomysłowi, aby potwór mówił, ale został zignorowany. Musiał usunąć jedną z szyn, które nosił w ustach, aby potwór miał zapadnięte policzki. Dlatego w sequelu wydaje się, że potwór ma okrąglejszą twarz.

- Uważa się za błąd, nazywanie potwora mianem "Frankensteina" zamiast "Potwora Frankensteina". Jednakże w prologu Lord Byron faktycznie używa określenia "Frankenstein" wobec potwora.

- Mała syrenka w butelce doktora Pretoriousa, to Josephine McKim, członkini reprezentacji olimpijskiej Stanów w pływaniu w latach 1924 i 1928.

- Reklama filmu mówi "całe życie rozrywki w 2 godziny", film trwał 75 minut.

- Nie tylko Elsa Lanchester miała w filmie podwójną rolę. Una O'Connor, która grała Minnie, pojawiła się również w roli służącej Mary Shelley, która trzyma psy na smyczy, gdy wychodzą z kadru.

- Choć teoretycznie wszystkie sceny z udziałem Billy'ego Barty jako dziecka w jednej z butelek dr Pretoriousa, zostały wycięte,nadal można go zobaczyć w szerokim ujęciu wszystkich butelek.

- Szalona fryzura Elsy Lanchester trzyma się na specjalnym stelażu.

- Elsa twierdzi iż jej syczenie i plucie zostało zainspirowane zachowaniem łabędzi w Regent's Park w Londynie. "To naprawdę bardzo wredne stworzenia" mówiła.

- Rola partnerki potwora była proponowana Brigitte Helm, ale ona niedawno wyszła za mąż i nie chciała opuszczać Niemiec.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO