Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DR. JEKKYLL AND MR. HYDE

DR. JEKKYLL AND MR. HYDE

Doktor Jekyll i Pan Hyde

Rok prod.:1931
Reżyser:Rouben Mamoulian
Kraj prod.:
Obsada:Fredric March, Miria Hopkins, Rose Hobart
Autor recenzji:
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.33
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

- Hasło reklamowe: „Postaw się na jej miejscu! Straszna noc, gdy jej kochanek stał się szaleńcem!”.

- Postacie Muriel Carew (narzeczona doktora Jekkylla) i jej ojca nie występują w literackim pierwowzorze Stevensona. Bazują one na podobnych postaciach stworzonych przez autorów scenicznej przeróbki tej historii, pochodzącej z 1887 r.

- Kiedy dyskutowano nad tym, kto powinien zagrać Jekkylla/ Hyde`a, wytwórnia zaproponowała Irwinga Pichela. Mamoulin szukał jednak aktora, który zagrałby obie postaci, a czuł, że Michel zagrać może tylko Hyde`a. Z kolei inny aktor, Philips Holmes, miał problem odwrotny : mógłby zagrać przekonująco tylko Jekkylla. Mamoulin zaproponował Fredrica Marcha, ale z kolei Adolph Zukor, dyrektor studia, miał złe przeczucia, gdyż March do tej pory grywał przede wszystkim role lekkie, niewymagające aktorskiego wysiłku. Partię jekkylla zagrał jednak wyśmienicie i pozostał na planie. Za podwójną rolę Jekkylla/Hyde`a otrzymał Oscara, i od tej pory otrzymywał poważne propozycje aktorskie.

- W oryginalnej wersji film trwa 97 minut. Wersja skrócona (82minuty) pozbawiona jest sekwencji otwierającej (nakręconej z perspektywy pierwszej osoby). Jekkyll po pierwszej przemianie w Hyde`a wcale nie wybiera się natychmiast do baru. Również przemiana w parku w skróconej wersji pozbawiona została istotnej motywacji (kot atakujący ptaka). Niesławną scenę z obnażoną Miriam Hopkins przywrócono dopiero przy okazji całkowitej restauracji filmu na potrzeby edycji DVD. Z wcześniejszej, odnowionej wersji VHS scenę wycięto.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO