Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DAGON

DAGON

Dagon

Rok prod.:2001
Reżyser:Stuart Gordon
Kraj prod.:
Obsada:Ezra Godden , Raquel Merono , Franciso Rabal
Autor recenzji:
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.35
Głosów:98
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 8
GrzEGOrz - 7
Flaco - 6
Lohikaarme - 6
TSR - 9
Skaraś - 8
Candy - 8
Lohikaarme - 8

- Cytat Lovecrafta pokazany chwilę przed napisami jest parafrazą ostatniej linijki „Cienia nad Innsmouth”, opowiadania, na którym większość filmu bazuje: „Podpłyniemy do rafy koralowej w morzu i zanurkujemy w czarnej czeluści do cyklopowego, wielokolumnowego Y’ha-nthlei, i w kryjówce Istot z Głębin zamieszkamy pośród chwały na zawsze.”

- Film oparto na opowiadaniu H.P. Lovecrafta “Cień nad Innsmouth”. Produkcja obrazu z różnych przyczyn przeciągnęła się do blisko 15-stu lat!

- Napis na koszulce Paula informuje, że jest on studentem Uniwersytetu Miskatonic. Uczelnia ta pojawia się w wielu opowiadaniach H.P. Lovecrafta, odgrywa też dużą rolę w “Reanimatorze”, pierwszej adaptacji prozy Lovecrafta zrealizowanej przez zespół reżyser -Stuart Gordon, producent Brian Yuzna i scenarzysta Dennis Paoli.

- Postać Paula Marsha stworzono z myślą o bohaterze komicznym w stylu Woody Allena.

- Pewnego razu Brian Yuzna wraz z żoną Kathy, podróżował samochodem. Para została zatrzymana przez uzbrojonego mężczyznę. Yuzna chociaż przerażony, rzucił się na napastnika starając się wyrwać mu pistolet. W trakcie walki Kathy zaczęła okładać napastnika telefonem komórkowym chcąc oderwać obcego mężczyznę od męża. Pod koniec walki stwierdziła – „Muszę dostać większy telefon komórkowy”. Kwestia ta została wklejona do filmu, bowiem twórcy stwierdzili, że jest reprezentatywna dla bohaterskich zachowań ludzi w stresie.

- Inkantacja pod koniec ceremonii poświęcenia "I'a! I'a! Cthulhu fhtagn!" pojawia się w wielu opowiadaniach Lovecrafta, wykrzykiwana przez wyznawców przedwiecznych, a oznacza mniej więcej “Cthulhu powstanie”.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO