Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BEAST FROM 20000 FATHOMS, THE

BEAST FROM 20000 FATHOMS, THE

Bestia z głębokości 20 tysięcy sążni

Rok prod.:1953
Reżyser:Eugène Lourié
Kraj prod.:
Obsada:Paul Hubschmid , Paula Raymond , Cecil Kellaway, Kenneth Tobey , Donald Woods , Lee Van Cleef ,
Autor recenzji:
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

- Hasła reklamowe: „To żyje!”, „Zobaczysz miasto rozdarte na kawałki!”, „Prehistoryczny morski gigant najeżdża miasto!”, „Nie mogli uwierzyć swoim oczom! Nie mogli uciec od tego terroru! I Ty też nie zdołasz!”, „Tysiące aktorów! Ponad rok kręcenia!”, „Władca mórz najeżdża z początków czasu.”, „Dreszczowiec wykraczający poza wyobraźnię!”.

- Twórcą modelu Rhedosaurusa jest ojciec Ray`a Harryhausena. Wpierw zbudował on szkielet wypchany bawełną, a następnie nałożył na niego warstwami kauczukową gumę, imitującą mięśnie. Ostatnią czynnością było pokrycie modelu lateksem, tak by jak najwierniej oddawał wygląd krokodylej skóry.

- Model Rhedosarusa, mierzący ponad 120 cm, nazywany był przez ekipę „Herman”.

- Głowa potwora oraz odcinek szyjny stanowiły oddzielną część, długości siedmiu cali. Miały zostać wykorzystane w zbliżeniach, lecz Harryhausen nie był zadowolony ani z wyglądu ani z animacji tego fragmentu Rhedosarusa. Na szczęście w filmie są tylko dwa ujęcia, w których zagrały głowa i szyja potwora - gdy bestia zagląda przez bulaj na statku oraz w scenie z latarnią.

- Scenariusz do filmu powstał w dość niecodziennych okolicznościach. Ray Bradbury, odwiedził na planie swojego przyjaciela, Raya Harryhausena, ten zaś wręczył mu scenariusz filmu, z prośbą o dokonanie kilku poprawek. Pisarz po przeczytaniu skryptu stwierdził, że jest on bardzo podobny do opowiadania, które kilka lat wcześniej zamieścił w gazecie 'The Saturday Evening Post”. Następnego dnia Bradbury otrzymał telegram z ofertą wykupienia praw do opowiadania.

- Finałowa scena rozgrywająca się w lunaparku, Coney Island Amusement Park w rzeczywistości była realizowana na Long Beach, w Kalifornii w The Long Beach Amusement Park in Long Beach w godzinach między 10 wieczór a 3 w nocy.

- Film kręcono w Los Angeles, Nowym Jorku i Parku Oceanicznym w Santa Monica.

- „Godzilla” Ishirô Honda z 1954 r. jest japońskim remake`m „Bestii z głębokości 20 tys. sążni”. W filmie Eugene Louriego znajdziemy też wiele scen, które pojawiły się w amerykańskiej „Godzilli” Rolanda Emmericha. Na przykład scena, gdy Godzilla wydostaje się z morza na brzeg Manhattanu, scena ze zmiażdżonym łapą potwora samochodem, z pożartym policjantem czy scena z włamaniem do sklepu ze sprzętem TV. Na ekranie jednego z telewizorów pojawia się film „It Came From BeneathThe Sea”, przy którym również pracował Ray Harryhausen.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO