Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ABOMINABLE  DR. PHIBES, THE

ABOMINABLE DR. PHIBES, THE

Odrażający dr Phibes

Rok prod.:1971
Reżyser:Robert Fuest
Kraj prod.:
Obsada:Vincent Price , Joseph Cotten , Peter Jeffrey, Virginia North , Terry-Thomas , Sean Bury,
Autor recenzji:
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:
Adach - 6

- Hasła reklamowe: "Zemsta to najlepsze lekarstwo.", "Miłość oznacza, że nigdy nie usłyszysz, że jesteś ohydny!", "Są dwie strony Dr Phibes... obie są ZŁE!".

- Peter Cushing pierwotnie miał zagrać rolę dr Vesaliusa. Zrezygnował z tej propozycji, ponieważ w czasie zdjęć do filmu ciężko rozchorowała się jego żona

- Vincent Price miał na twarzy kilka warstw plastikowego makijażu, więc kiedy wypowiadał kwestie dialogowe nie mógł poruszać ustami.

- Sean Bury grający w filmie syna Vesaliusa został zdubbingowany.

- Vincent Price zmuszony był często zmieniać charakteryzację, bo kiedy się śmiał, ona ulegała uszkodzeniu.

- Fragment utworu, ktora gra Vulnavia podczas zabojstwa dr Longstreeta, to ”Close Your Eses”

- „Odrażający Dr Phibes” jest setnym filmem z udziałem Vincenta Price`a

- Scena z klątwą szczurów początkowo miała rozgrywać się na łodzi, lecz reżyser filmu, Robert Fuest doszedł do wniosku, ze z łodzi zaatakowanej przez szczury można wyskoczyć do wody i uratować życie.

- W scenariuszu znalazła się scena, w której dr Phibes obrażał Vulnavia, by w końcu ją zasztyletował. Scena ta nie znalazła się w filmie, ponieważ twórcy pragnęli by tytułowy bohater był bardziej sympatyczną postacią.

- Pierwotnie Vulnavia miała być jeszcze jednym humanoidalnym urządzeniem w siedzibie dr Phibesa, różniącym się od innych bardziej ludzkim kształtami.

- Tylko scena z inspektorem Trontem konsultującym się z rabinem pozostała z oryginalnej wersji scenariusza.

- Główny bohater wypowiada pierwsze słowa dopiero w 32 min. trwania filmu.

- Imię Vulnavia zostaje wypowiedziane tylko raz, na 10 minut przed końcem filmu.

- „Wampirze nietoperze”, które w filmie miały rozszarpać jedną z ofiar w rzeczywistości „zagraly” nietoperze należące do gatunku latających lisów, żywiących się owocami i będących niezwykle potulnymi stworzeniami.

- Muzyka organowa rozbrzmiewająca w początkowej scenie to fragment utworu Felisa Mendelosohna „War March of the Priests”.

- Film realizowano w Hertsmere/EMI-MGM Elstree Studios w Borehamwood, Rosary Prior High School przy Elstree Road w Bushey w hrabstwie Hertfordshire oraz w Londynie w Anglii.

- W filmie dr Phibes realizuje swoją zemstę na lekarzach, którzy nie uratowali jego ciężkiej rannej żony wykorzystując pomysły opisane w Biblii jako „dziesięć egipskich plag”. W Piśmie Św. Nie znajdziemy jednak opisu plagi z wykorzystaniem nietoperzy, w filmie natomiast – tak.

- Przy jednym z nietoperzy dostrzec można przymocowany drut.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO