Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BLINDNESS

BLINDNESS

Miasto ślepców

Rok prod.:2008
Reżyser:Fernando Meirelles
Kraj prod.:
Obsada:Julianne Moore, Mark Ruffalo, Danny Glover, Gael Garcia Bernal,
Autor recenzji:
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:6.77
Głosów:22
Inne oceny redakcji:

- Zdjęcia do filmu kręcono w Guelph i Toronto (Kanada), Sao Paulo (Brazylia) oraz w Montevideo (Urugwaj).

- Producent Niv Fichman zainteresował się tym projektem w 1999 roku kiedy wraz z Donem McKellarem, autorem scenariusza, polecieli na Wyspy Kanaryjskie aby spotkać się z laureatem nagrody Nobla, portugalskim pisarzem José Saramago. Spotkanie dotyczyło nabycia praw do sfilmowania książki pisarza. Saramago zgodził się pod warunkiem, że film nie będzie realizowany w żadnym rozpoznawalnym kraju.

- "Miasto ślepców" zostało wybrane jako film otwierający Festiwal Filmowy w Cannes w 2008 roku.

- Organizacje zrzeszające osoby niewidome postulowały aby podczas prac nad filmem, udostępniono im scenariusz do którego chcieli wnieść poprawki. Twórcy "Miasta ślepców" im odmówili, czego skutkiem były protesty osób ociemniałych pod 75 kinami.

- Pierwsze wersje filmu były dużo brutalniejsze i bardziej wierne książkowemu pierwowzorowi niż wersja ostateczna. Powodem złagodzenia treści filmu były reakcje publiczności na pokazach przedpremierowych.

- Yûsuke Iseya, grający w filmie pierwszą ofiarę tajemniczej epidemii ślepoty, sam napisał część japońskich dialogów.

- Wideo do filmu "Intocable" ("Untouchable") nagrał Aleks Syntek –meksykański kompozytor i piosenkarz. Piosenka również zainspirowana została powieścią Saramago.

- Aktorów, aby dobrze przygotowali się do swych roli, wywożono w nieznane miejsce z opaskami na oczach, gdzie musieli się sami poruszać.

- Portugalski Noblista José Saramago, autor powieści na podstawie której powstał film, chciał zobaczyć film na festiwalu w Cannes w 2008 roku, ale jego lekarz nie zezwolił mu na lot do Włoch. Reżyser filmu zdecydował się przylecieć do Lizbony, miejsca zamieszkania José Saramago, aby zaprezentować mu film.

- Przygotowując się do udziału w filmie aktorzy oraz ekipa uczęszczała na obozy dla niewidomych, „blind camp”. Aktorom zawiązywano oczy i wywożono samochodem w nieznane miejsca lub pozostawiano na ulicy. Chociaż towarzyszyli im przewodnicy, reżyser obawiał się, że aktorzy mogą doznać poważnych kontuzji.

- Julianne Moore na potrzeby filmu przefarbowała swoje włosy z koloru rudego na blond.

źródło: www.filmweb.pl, www.imdb.com

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO