Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EXORCIST,THE

EXORCIST,THE

Egzorcysta

Rok prod.:1973
Reżyser:William Friedkin
Kraj prod.:
Obsada:Ellen Burstyn, Max Von Sydow, Jason Miller, Linda Blair
Autor recenzji:
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.16
Głosów:267
Inne oceny redakcji:
Drachu - 9
Skaldi - 9
Kinson - 8
BartX - 8
Molly - 8
Andy Blakk - 9
Emilio - 10
Skaraś - 10

- Hasła reklamowe: „Coś poza zdolnościami pojmowania dzieje się małej dziewczynce na tej ulicy, w domu. Koniec końców został wezwany człowiek, by spróbować ją uratować. Człowiekiem tym jest Egzorcysta.”, „Diabeł w środku”, „Najstraszniejszy film wszech czasów powrócił. W wersji, jakiej jeszcze nie widzieliście.”, „Gdzieś między nauką, a przesądami leży inny świat. Świat ciemności.”, „Nikt się tego nie spodziewał, nikt w to nie wierzył, nikt ni mógł tego zatrzymać. Jedna, jedyna nadzieja: EGZORCYSTA”.

- W scenie w laboratorium językowym możemy dojrzeć biały baner z literami "T A T S U K E T E" co w japońskim oznacza "Pomóż mi".

- Ellen Burstyn zgodziła się zagrać w filmie pod warunkiem, że nie wypowie kwestii "Wierzę w diabła", producenci przyjęli warunek.

- Obrzydliwy płyn, którym aktorka Linda Blair wymiotuje na aktora Jasona Millera to tak naprawdę zupa fasolowa.

- Wiliam Fredkin przed nakręceniem filmu poprosił prawdziwego księdza żeby odprawił egzorcyzm na planie zdjęciowym.

- Ewangelista Billy Graham, wierzy że szatan naprawdę znajduje się na taśmie filmowej

- William Peter Blatty ( autor książki na podstawie filmu ) wygrał raz 10.000 dolarów podczas programu słynnego Groucho Marx "You Bet Your Life". Kiedy Groucho zapytał się Williama co zamierza zrobić z pieniędzmi odpowiedział że planuje wziąć wolne i napisać książkę.

- Pokój, w którym dzieje się akcja był kiedyś zamieszkiwany przez Williama Petera Blatty, kiedy był studentem na Uniwersytecie w Georgetown.

- Rick Baker, który zrobił efekt obracającej się głowy stwierdził, że nie było to dle niego nic niezwykłego. Był więc bardzo zadziwiony, kiedy w kinie byli przerażeni i zszokowani.

- Linda Blair miała w pierwszych miesiącach wyświetlania filmu zapewnioną ochronę, gdyż dostawała dużo gróźb od fanatyków religijnych.

- Producenci chcieli, by film nakręcił Stanley Kubrick, jednak ten miał stwierdzić, że nigdy nie nakręci horroru. Wiemy jednak, iż w 1980 wyreżyserował jeden z najlepszych - "The Shinning"

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD