Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:JASON X  a.k.a. FRIDAY THE 13TH PART X

JASON X a.k.a. FRIDAY THE 13TH PART X

Jason X

Rok prod.:2001
Reżyser:James Isaac
Kraj prod.:
Obsada:Kane Hodder, Lexa Doig, Chuck Campbell, Lisa Ryder, Peter Mensahr
Autor recenzji:
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:3.61
Głosów:101
Inne oceny redakcji:
Buio Omega - 7
Skaldi - 7
BartX - 4
Kinson - 2
Flaco - 1
Krzysztof Gonerski - 2
Skaraś - 7

Hasła reklamowe: „Zło jest ulepszone”, „Witamy w horrorze przyszłości.”, „Witamy w horrorze przyszłości. On był utopiony, zarżnięty piłą łańcuchową, zasztyletowany, zabity siekierą, porażony prądem, uderzony młotem, spalony, nabity na kolce, i gwoździe, zastrzelony, zamrożony. Teraz wraca po więcej.”.

- Imię "Tiamiat" pochodzi z babilońskiej mitologii. Jest ona smokiem/boginią morza zabitą przez boga Marduka, który następnie uformował lądy z jej ścierwa.

- Oczy Jason Voorheesa nigdy nie mrugają.

- Kosmiczne śmieci dryfujące w przestrzeni noszą napis "Cunningham reality". Pochodzi to od syna producenta Noela Cunninghama.

- Muzyka grana podczas pierwszego spojrzenia Jasona na wirtualny Obóz Crystal Lake jest muzyką z "Friday the 13th, Part 2".

- Nazwa głównego statku filmu to "Grendel". Grendel to nazwa potwora ze staroangielskiego wiersza "Beowulf". Grendel miał być bezpośrednim potomkiem Kaina z Księgi Rodzaju - potwór opisywany jako pół troll, pół ogr. Tak jak Jason Grendel powstał z jeziora, by szukać swych ofiar i pozornie jest nie do zabicia.

- Scena "wirtualnych lat 90tych" początkowo miała zawierać dużo więcej detali wliczając w to dużą licbę dziewcząt toples grających w siatkówkę. Był nawet pomysł umieszczenia tam Pameli Voorhees, matki Jasona, którą Jason miał zaatakować pokazując tym samym jak bardzo jest zły. Pomysł jednak został odrzucony.

- Pierwszy film z serii Friday the 13th, gdzie używano techniki cyfrowej do monowania zgonów i scen gore.

- Jason zamordował 29 ludzi - więcej niż, w którymkolwiek z poprzednich filmów.

- W scenie, w której Jason łamie nos Dallasowi, Kane Hodder naprawdę złamał nos kaskaderowi, wcielającemu się w rolę Dallasa

- W scenie, w której Stony otwiera drzwi i jego krew ląduje na twarzy Kinsy, aktorka nie miała krzyczeć, krzyczała z powodu piekącego ją oka, kiedy sztuczna krew prysneła jej w oczodół

- Scenarzysta, Todd Farmer, podczas pisania scenariusza opierał się na filmie "Alien" z 1979

- Postać Adrienne, grana przez Kristi Angus, to nawiązanie do Adrienne King gwiazdy pierwszej cześci serii

- Postacie w filmie zostały nazwane od on-line'owych przyjaciół scenarzysty Todda Farmera, z którymi często grał w grę "EverQuest"

- Brodski wspomina o pewnej broni o nazwie "BFG", ta broń jest znana graczom Doom oraz Quake jako najpotężniejsza giwera. Skrót oznacza po prostu "Big Fucking Gun"

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO