Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:JAWS

JAWS

Szczęki

Rok prod.:1975
Reżyser:Steven Spielberg
Kraj prod.:
Obsada:Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss
Autor recenzji:
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.06
Głosów:154
Inne oceny redakcji:
Piotr Sawicki - 10
Kinson - 10
Sabbath - 9
Drachu - 8
BartX - 8
Molly - 8

- Hasła reklamowe: „Wyspa Amity ma wszystko. Czyste niebo. Łagodne fale. Ciepłą wodę. Ludzie tłoczą się tam każdego lata. Był to idealny teren na żer.”, „Przerażający obraz na podstawie przerażającego bestsellera.”, „Kiedy plaże zostaną otwarte tego lata zostaniesz ugryziony przez Szczęki.”, „Ona była pierwsza.”, „Lubisz ryby? Ona też cię lubi...”, „Nie wchodź do wody”, „Zobacz to zanim pójdziesz popływać.”, „Już nigdy nie wejdziesz do wody!”.

- W niektórych scenach zostały użyte archiwalne zdjęcia prawdziwego rekina.

- Peter Benchley - autor książki na podstawie której powstał film, tak narzekał na pogodę podczas kręcenia filmu, że został wyrzucony z planu.

- Pies należący do Brodiego, tak naprawdę należał do samego Stevena Spielberga.

- W scenie w której Roy Schneider jest w pułapce na tonącej łodzi Orca, zrobiono 75 ujęć. Roy jak mówił nie ufał za bardzo ekipie filmowej, która jak sądził nie zareaguje zbyt szybko by pomóc w razie tonięcia i na wszelki wypadek wziął ze sobą siekierę.

- Steven Spielberg nazwał rekina "Bruce" od imienia swojego prawnika.

- Kiedy muzyk John Wiliams puścił mu słynną muzykę z filmu, Steven się zaśmiał i spytał "To zabawne, John, naprawdę zabawne. Ale co naprawdę planujesz jako muzykę dla 'Szczęk'?".

- Producenci planowali użyć prawdziwego rekina, jednak Spielberg przekonał ich, by skorzystać ze sztucznego. Zbudowanie gigantycznej atrapy wyniosło 1/3 budżetu filmu.

- Robert Shaw oraz Dennis Quaid ciągle kłócili się na planie, co mógł wykorzystać reżyser, ukazując stosunki między tymi postaciami w filmie.

- W scenie, gdy Roy Schnaider zwabia rekina, a ten niespodziewanie się ukazuje – podczas pokazu widać było wylatujący w górę popcorn. Na taką reakcję widowni obecny w kinie Spielberg miał pomyśleć "Sądzę że mogę jeszcze bardziej ich wystraszyć". I faktycznie - kiedy głowa wypłyneła z wraku – popcorn wyleciał jeszcze wyżej...

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO