Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ROMASANTA

ROMASANTA

Romasanta

ocena:8
Rok prod.:2004
Reżyser:Francisco Plaza
Kraj prod.:Hiszpania
Obsada:Julian Sands
Elsa Pataky
John Sharian
Gary Piquer
David Gant
Autor recenzji:evilmg
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8.38
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

Wilkołak - według legend polskich, jest to człowiek przemieniający się, lub przemieniony za pomocą czarów w wilka lub niedźwiedzia i w tej postaci atakujący ludzi i zwierzęta. Jedynym sposobem unieszkodliwienia tego przerażającego stwora było odczarowanie przez czarownicę, bądź uderzenie widłami między oczy. Inni twierdzili, że skuteczniejsze jest potraktowanie bestii srebrem, dzięki czemu delikwent natychmiast powróci do swej ludzkiej postaci. Czy wilkołaki istniały naprawdę, czy też ich istnienie należy włożyć między legendy?

Wędrowny handlarz, Manuel, przemierza wzdłuż i wszerz hiszpańskie drogi. Podczas swych podróży po kraju odwiedza przeróżne wsie i miasteczka, oczarowując kobiety swym wdziękiem, urodą i inteligencją. Jako, że potrafi również pisać, szybko zdobywa zaufanie mieszkańców tamtejszych osad, pełniąc rolę skryby i kuriera. W jednej ze wsi Romasanta zakochuje się (z wzajemnością) w pięknej Barbarze. Niestety jest on już związany z jej siostrą - Marią, matką głuchoniemej dziewczynki o imieniu Teresa, toteż wszelkie umizgi do Barbary wydają się być zupełnie nie na miejscu. Pewnego dnia Manuel zabiera Marię i Teresę do miasta w poszukiwaniu lepszego życia. Tak pokrótce można opisać początek filmu, aby nie zdradzać wydarzeń jakie będą miały miejsce w jego trakcie.

Film został oparty na prawdziwej historii Manuela Blanco Romasanty, zwanego "Wilkołakiem z Allariz". W trakcie swego procesu w 1852 roku, Manuel przyznał się do popełnienia trzynastu brutalnych morderstw, twierdząc, iż zabójstw dokonywał będąc przemieniony w wilkołaka. Dzięki temu wyznaniu uniknął kary śmierci i został osadzony w więzieniu. Tam zmarł w tajemniczych okolicznościach.

Pierwszą rzeczą, jaka natychmiast rzuca się w oczy to przepiękne zdjęcia. Film zdobył trzecie miejsce na Fantasia Film Festival w Montrealu, oraz otrzymał trzy nominacje (w tym dwie za zdjęcia właśnie) na trzech innych festiwalach. Klimat i cudowna kolorystyka przywodzi na myśl "Braterstwo Wilków", jednakże "Romasanta" charakteryzuje się zdecydowanie mniej wartką akcją. Film w dużej mierze koncentruje się na relacjach panujących między głównymi postaciami, a także ukazuje poszczególne etapy pościgu za naszym wilkołakiem, oraz krwawe żniwo, jakie po sobie pozostawia. Nie uświadczymy tu jednak emocjonujących pościgów, efektownych scen walki, czy też innych mrożących krew w żyłach momentów. Miłośnicy akcji i gore mogą poczuć się nieco zawiedzeni. Wprawdzie jest kilka fragmentów, gdzie ukazane są zwłoki w różnych stadiach rozkładu, jest też proces wytwarzania mydła przez naszego Manuela (zgadnijcie z czego?), a nawet krwawa scena zabójstwa jednego z nieszczęśników. Jednakże ta ostatnia ogranicza się do pokazania twarzy zabójcy i tryskającej na nią krwi, w miarę, jak masakruje swą ofiarę kamieniem. Proces powtórnej przemiany wilkołaka w człowieka, jest jedną z niewielu scen, w której zastosowane zostały efekty specjalne, aczkolwiek przyznać należy, że jest niezwykle ciekawa, różniąca się od zabiegów stosowanych w innych produkcjach. Aktorzy zagrali naprawdę bardzo dobrze. Julian Sands potwierdza swój wielki talent, a śliczna Elsa Pataky, nie ustępuje mu ani na krok. Reszta obsady również prezentuje wysoki poziom. Niestety szybko można się zorientować kto jest wilkołakiem, choć znajomość tożsamości mordercy nie wydaje się być specjalnie uciążliwa.

"Romasanta": The Werewolf Hunt, jest filmem absolutnie genialnym pod względem wizualnym. Sugerując się podtytułem, spodziewałem się obejrzeć film naszpikowany efektami specjalnymi, o schematycznej fabule. Tymczasem otrzymałem ciekawą mieszankę gatunkową z pięknymi plenerami, wspaniałymi kostiumami i z bardzo dobrą grą aktorską. Szczerze polecam!

Screeny

HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA HO, ROMASANTA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wspaniały klimat
+ gra aktorska
+ fantastyczne zdjęcia!
+ kostiumy
+ reżyseria

Minusy:

- szybko dowiadujemy się kto jest zabójcą
- raczej nikogo nie przestraszy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -