Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEAD AND BURIED

DEAD AND BURIED

Martwy i pogrzebany

ocena:7
Rok prod.:1981
Reżyser:Gary Sherman
Kraj prod.:USA
Obsada:James Farentino , Melody Anderson , Jack Albertson , Lisa Blount
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.79
Głosów:29
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 4

Małe miasteczko i mroczna tajemnica miejscowej ludności to kolejny dobry temat na horror...

Niewielkie rybackie miasteczko Potters Bluff wygląda na wyjątkowo spokojne i urocze miejsce. Turystów wita przyjazny napis "Welcome to Potters Bluff - a new way to life", cicha plaża i piękne krajobrazy... Niestety, wszystkie te elementy to jedynie pozory, o czym szybko przekonał się przypadkowy fotograf, który wyrzkostując chwilę wolnego czasu, postanowił wykonać kilka ujęć lokalnych krajobrazów. Zwiedzający plażę mężczyzna, spotyka na niej tajemniczą blondwłosą piękność, która używając swych kobiecych wdzięków, zachęca go by ten zrobił jej kilka śmiałych zdjęć. Beztroska atmosfera ulega diametralnej zmianie, gdy turysta zostaje niespodziewanie zaatakowany przez liczną grupę miejscowych, którzy przy użyciu brutalnych tortur owijają go w sieć rybacką, a następnie podpalają! Tajemniczym zaginięciem zaczyna interesować się szeryf Dan Gillis, który z pomocą koronera Dobbsa, odnajduje spalone ciało odkrywając jednocześnie, że mężczyzna mimo okropnych znikształceń, wciąż żyje. Następnego dnia pada kolejna ofiara - tym razem jest nią stary, pijany rybak. Dan postanawia wziąć sprawę we własne ręce i rozpoczyna prywatne śledztwo. Z biegiem czasu, szeryf dochodzi do wniosku, że wszystko wokół niego zaczyna się zmieniać - przebywający w szpitalu fotograf zostaje zamordowany, trumny na cementarzu okazują się być puste, miejscowi zaczynają zachowywać się coraz dziwniej, zaś u swej żony odnajduje księgę o czarach i magii voodooo...

"Dead & Buried" to film niezwykły. Atmosfera przypomina klimat panujący m.in. w filmie "Magła" J.Carpentera - jest tajemniczo i zagadkowo. Scenariusz (na podstawie powieści Jeffa Millara) napisał Dan O'Bannon (odpowiedzialny m.in.za serię "Alien" i "Total Recall") jednak miłośnicy Lovecrafta zapewne szybko wyłowią w nim sporo cech jego twórczości. W "Dead & Buried" nie brakuje krwawych scen gore, które choć nie tak liczne jak u Fulciego, zapadają w pamięć. Największy plus kryje się jednak w przewrotnym zakończeniu, które nie tylko wyjaśnia mroczną tajemnicę miasteczka Potters Bluff, ale także dzięki swej oryginalności zmusza widza do refleksji.

Podsumowując. "Martwy i pogrzebany" to film godny uwagi. Całość zapewne przypadnie do gustu miłośnikom twórczości Lovecrafta i włoskiego kina, z którym ta amerykańska produkcja ma wiele wspólnego.

Screeny

HO, DEAD AND BURIED HO, DEAD AND BURIED HO, DEAD AND BURIED HO, DEAD AND BURIED HO, DEAD AND BURIED HO, DEAD AND BURIED

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ tajemnicza atmosfera
+ oryginalne zakończenie
+ inne spojrzenie na kino o "żywej śmierci" (zombie)
+ wiele elementów zaskoczenia
+ zapada w pamięć

Minusy:

- dalece posunięty irracjonalizm niektórych wątków
- momentami staje się wyjątkowo nudny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -