Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WHISPERING CORRIDORS a.k.a. Yeogo goedam

WHISPERING CORRIDORS a.k.a. Yeogo goedam

Schody Życzeń

ocena:7
Rok prod.:1998
Reżyser:Park Ki-hyung
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada:Kang-hie Choi , Gyu-ri Kim, Mi-yeon Lee, Jin-hie Park , Young-Soo Park, Ji-hye Yun
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:8
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Rok 1998 był przełomowy dla kina grozy, a na pewno dla azjatyckiego horroru. W Japonii na ekrany kin wszedł "Ringu" Hideo Nakaty, a w Korei Południowej - "Whispering Corridors" Park Ki-hyunga (nie wiedzieć czemu przetłumaczony na "Schody życzeń"?). Oba filmy reprezentowały "stary-nowy" nurt w filmach grozy - z jednej strony odwoływały się do tradycyjnych legend, mitów czy opowieści o duchach - z drugiej umiejscawiały akcję we współczesności, wśród współczesnych bohaterów posługujących się komputerami i telefonami komórkowymi (zwłaszcza w dziele Nakaty). Oba filmy, co nie jest bez znaczenia, osiągnęły ogromny sukces komercyjny. "Schody życzeń" obejrzało więcej widzów niż film o Jamesie Bondzie, "Szeregowcu Ryan`ie" Spielberga, czwartą cześć serii o Obcym i disneyowskiego księcia z Egiptu.

W pewnym koreańskim liceum dla dziewcząt duch zmarłej samobójczą śmiercią uczennicy mści się na nazbyt surowych nauczycielach. W nawiedzonej szkole znajduje zatrudnienie jako nauczycielka, była uczennica tego liceum, Hur Eun-young, która kiedyś przyjaźniła się z samobójczynią, Ju -jin. Młoda nauczycielka postanawia wyjaśnić mroczną tajemnicę zmarłej przyjaciółki i ustrzec szkołę przed kolejnymi tragicznymi wydarzeniami. Ze zdumieniem odkrywa, że jedna z uczennic Lim Ji-oh jest właścicielką podarunku, który niegdyś ona sama otrzymała od Ju-jin...

"Kuei-dam" to tradycyjna koreańska opowieść o duchach, których dusze zmarły haniebną śmiercią (czyli samobójczą) i które z jakiegoś powodu nie mogą opuścić ziemskiego świata. Duch Ju-jin nie może zaznać spokoju, bo młoda dziewczyna za życia nigdy nie doświadczyła uczucia odwzajemnionej przyjaźni. Zawsze była jedynie "pustym miejscem" w szkolnej ławce. Zaszczuta przez nauczycieli, zdradzona przez koleżanki, przybywa, by wyrównać rachunki. Kolejna opowieść o zemście zza grobu? Z pozoru tak, lecz fabuła "ghost story", ku rozczarowaniu miłośników grozy, tym razem nie jest najważniejsza. Co prawda w filmie nie brakuje scen pełnych niesamowitości (sam labirynt niekończących się szkolnych korytarzy budzi uzasadniony niepokój, podkreślany typową horrorową muzyką), lecz opowieść o duchach, to jedynie efektowne ramy dla treści znacznie bardziej ważkich. Park Ki-hyung posłużył się atrakcyjnym opakowaniem, by przeprowadzić żarliwą krytykę koreańskiego systemu edukacji. Trudno w to uwierzyć, ale seksualne molestowanie, znęcanie się psychiczne, czy przemoc fizyczna ze strony kadry nauczycielskiej nie są ( w każdym razie nie były) wymysłem scenarzysty na potrzeby filmowej fikcji, ale smutną rzeczywistością koreańskich liceów. Gdy nauczyciel (noszący stosowne przezwisko- Wściekły Pies) na oczach całej klasy kopie leżącą uczennicę, wyzywając ją od najgorszych albo gdy w obecności młodej nauczycielki bez skrępowania molestuje uczennicę, to zaczynamy się zastanawiać, po co Ki-hyung sięga po horror, skoro ten prawdziwy jest o wiele bardziej przerażający. Jak dowiadujemy się ze strony http://www.koreanfilm.org Koreańczycy mają chyba najbardziej wymagający na świecie system nauczania opierający się na przesadnym okazywaniu posłuszeństwa nauczycielowi oraz na ostrej rywalizacji między uczniami. Bo tylko najlepsi mają szansę na miejsca na prestiżowych uczelniach. Zwykły dzień koreańskiego ucznia jest nie pozazdroszczenia: pobudka o godzinie szóstej rano i zajęcia trwające niekiedy do ...północy. Nie bez przyczyny filmowy nauczyciel posługuje się językiem właściwym wojskowym - mówi o wrogu, przeciwniku, wojnie. Bo każdy dzień to bezwzględna walka o jak najwyższe oceny i najlepsze opinie. Konserwatywne grupy związane z narodową edukacją zabiegały o zakazanie wyświetlania filmu, który według nich przedstawiał przejaskrawiony obraz szkolnej rzeczywistości. Filmu nie zakazano i w roku 1998 r. na liście koreańskich kinowych przebojów zajął drugie miejsce. Można przypuszczać, że sukces odniósł nie tylko dzięki dawce grozy, ale również ukazaniu brutalnej prawdy.

Fan horroru może poczuć się jednak zdezorientowany: czy "Schody życzeń' to kino grozy, czy filmowa publicystka interwencyjna? Bez obaw, to cały czas rasowa azjatycka "ghost story", tym wartościowsza, że zaprezentowany w niej świat "szkolnej dżungli" i motywacja ducha zmarłej dziewczyny, znajdują uzasadnienie w niefilmowych realiach koreańskiego systemu nauczania. Ju-jin tak długo prześladowała pedagogów i koleżanki, dopóki nie znalazła przyjaciółki, dla której przyjaźń była ważniejsza niż dobre oceny. Niestety, finał - chociaż nieprzewidywalny, jest przegadany i melodramatyczny. Z tempem opowieści też jest nie najlepiej, a przestraszyć mogą się jedynie nadwrażliwi widzowie Ale zasługą reżyserii Ki-hyunga jest klarowność fabuły i logicznie następujące wydarzenia, co wystarczy, żeby utrzymać zainteresowanie widza na czas seansu.

Ogromne powodzenie musiało podziałać na wyobraźnię producentów, ponieważ postanowili zrealizować kontynuację. Film kończyło ujęcie, które pozostawiało otwartą drogę dla dalszej eksploatacji historii uczennic z nawiedzonego liceum. Kto tym razem będzie straszył?

Screeny

HO, WHISPERING CORRIDORS<br> a.k.a. Yeogo goedam HO, WHISPERING CORRIDORS<br> a.k.a. Yeogo goedam HO, WHISPERING CORRIDORS<br> a.k.a. Yeogo goedam HO, WHISPERING CORRIDORS<br> a.k.a. Yeogo goedam HO, WHISPERING CORRIDORS<br> a.k.a. Yeogo goedam HO, WHISPERING CORRIDORS<br> a.k.a. Yeogo goedam HO, WHISPERING CORRIDORS<br> a.k.a. Yeogo goedam HO, WHISPERING CORRIDORS<br> a.k.a. Yeogo goedam

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klarowna, logiczna fabuła
+ nieprzewidywalny finał
+ groza scenerii
+ realistyczny obraz nauczania

Minusy:

- nie o straszenie chodzi tu najbardziej
- niespieszna tempo akcji
- raczej nie straszy
- przegadany melodramatyczny finał
- będzie kontynuacja?

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -