Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI aka Yeogo goedam 2

WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI aka Yeogo goedam 2

Schody Życzeń 2

ocena:4
Rok prod.:1999
Reżyser: Tae-Yong Kim & Kyu-Dong Min
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada:Yeh-jin Park, Young-jin Lee, Jong-hak Baek, Min-sun Kim
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:6
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Wydawać mogłoby się, że kontynuacja filmowego przeboju koreańskich kin z roku 1998, "Schodów życzeń", będzie również kontynuacją losów bohaterów znanych z części pierwszej. Nic z tego! "Schody życzeń 2" w reżyserii Kim Tae-Yonga i Min Kyu-Donga mają wspólne z poprzednią historią jedynie miejsce akcji - żeńskie liceum i ducha uczennicy-samobójczyni nawiedzającego szkołę. Czy nowa ekipa realizatorska i nowa fabuła równoznaczne są z nowym, lepszym filmem? Z tych dwóch określeń, tylko jedno jest prawdziwe. I na pewno nie jest nim to ostatnie.

Hyo-shin nie ma łatwego życia w szkole. Wyróżnia ją z tłumu dziewczyn w białych mundurkach i uroda, i wrażliwość, i dojrzałość. A koleżanki nie lubią, gdy któraś z nich nie jest taka jak wszystkie. W dodatku Hyo-shin łączy z inną uczennicą, Shi-eun prawdziwe i głębokie uczucie przyjaźni, które wkrótce przemienia się w miłość. Uczucie, które z Hyo- shin czyni jeszcze bardziej znienawidzoną a jej przyjaciółkę - coraz bardziej zakłopotaną i przerażoną. Gdy najlepsza w klasie uczennica Min- ah znajduje przez przypadek pamiętnik, który dziewczęta wspólnie prowadziły, tragedia wydaje się być nieunikniona. Hyo-shin skacze z dachu szkolnego budynku i umiera. Jej duch jednak nie ma zamiaru opuścić murów szkoły i zaczyna prześladować Min-ah, a wkrótce wszystkie uczennice.

Rozczarowanie! To słowo, które mogłoby posłużyć za podsumowanie filmu. Wyjaśnijmy jednak, że rozczarowani będą wszyscy miłośnicy horroru, bo nie dość, ze twórcy każą im czekać, aż do połowy filmu na "straszne sceny", to jeszcze straszą marnie. Marność osiągając w jednej z końcowych scen, gdy powiększona twarz Hyo-shin pochyla się nad szklanym dachem szkoły, a w dole biegają przerażone uczennice. Czy to jakiś zabłąkany fragment "Ataku kobiety o 50 stopach wysokości", czy cytat z "Podróży Guliwera?

A kto będzie nie rozczarowany? Być może wielbiciele historii miłosnych z lekkim posmakiem erotycznym. Dziewczęta wyraźnie maja się ku sobie, a przynajmniej jedna z nich. Podobno w scenariuszu nie brakowało ekscytujących scen lesbijskich, ale producenci zapragnęli zarobić nieco na filmie, więc dostosowali go do dwunastoletniej widowni. Szkoda, bo tak, to tylko ostała się bodaj jedna scena namiętnego pocałunku miedzy dziewczętami, a trochę kontrowersji rozruszałoby z pewnością tę niemrawą historię Ale powiedzmy sobie szczerze, że to zdecydowanie za mało by wynagrodzić widzowi niemiłosiernie nadwyrężoną cierpliwość i wyrozumiałość. Co prawda jest jeszcze jedna atrakcja - trzy główne role grają debiutujące na ekranie młode koreańskie modelki. Jak na modelki - grają przyzwoicie, ale nawet ich występ i uroda nie rekompensują nudy i sentymentalizmu opowieści.

Należy jednak odnotować pocieszającą zmianę: klasowa rzeczywistość wygląda o wiele bardziej swojsko dla polskiego widza. Dziewczyny rozmawiają, śmieją się, wygłupiają, a nawet żartują z nauczycieli. Pojawiają się również, nieobecne w pierwszej części, gadżety: komórki, kamery video- znamienny duch czasów i ukłon w stronę sponsorów. Choć nie zapominajmy, że Korea to kraj azjatycki, więc jawne nieposłuszeństwo uczennicy nadal karane jest prawym sierpowym w szczękę.

"Schody życzeń 2" nie powtórzyły sukcesu filmu Park Ki-hyunga. Niepowodzenie filmu ostudziło zapał producentów na cztery lata. Ale w roku 2003 ponownie przenieśli na ekran historię dziewczęcej przyjaźni w nawiedzonej szkole.

Screeny

HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2 HO, WHISPERING CORRIDORS II: MEMENTO MORI<br> aka Yeogo goedam 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ posmak erotyczny
+ uroda debiutantek
+ że w ogóle są tu jakieś sceny grozy

Minusy:

- nie starszy
- nudzi
- sentymentalny
- erotyka, która zgorszy tylko bardzo wstydliwych
- nadwyręża cierpliwość i wyrozumiałość widza

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -