Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WHISPERING CORRIDORS IV: VOICE LETTER

WHISPERING CORRIDORS IV: VOICE LETTER

Schody Życzeń 4

ocena:3
Rok prod.:2005
Reżyser:Ik-hwan Choe
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada:Ji-hye Seo, Ye-ryeon Cha, Ok-bin Kim, Seo-hyeong Kim, Hyeon-kyeong Lim
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:7.83
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

Czwarta i, jak do tej pory, ostania część serii o nawiedzonej szkole. Chciałoby się dodać, zasłużenie ostatnia, bo atrakcje jakie przewidział dla. widzów młody koreański reżyser Choe Ik-hwan w swoim dziele są mocno wątpliwe. Ale nawet duch (w tym przypadku - uczennicy) może znudzić się straszeniem i zechcieć zaznać upragnionego spokoju.

Young-eon jest zdolną uczennicą szkoły muzycznej, która pięknym głosem zadziwia swoje koleżanki i nauczycielkę muzyki. Pewnego dnia postanawia zostać po lekcjach i poćwiczyć śpiew w szkole. Ćwiczenia przerywa niepokojące odczucie Young-eon, że w pustej szkole jest ktoś jeszcze....Rzeczywiście, w oddali na szkolnym korytarzu majaczy dziewczęca sylwetka. Przerażona obecnością nieznajomej dziewczyna ucieka, ale tuż przed windą pada martwa, pozbawiona życia w niecodzienny sposób - kartka z nutami przecina jej krtań (symboliczna kara?). Po jakimś czasie dziewczyna budzi się, ale nie jest już tym kim była, ale zjawą błąkająca się bezradnie po szkole. Z nikim nie może się porozumieć, tylko najbliższa przyjaciółka, Seon-min słyszy głos zmarłej i ona wkrótce staje się powiernikiem Young-eon w świecie żywych.

Można przypuszczać, że Ik-hwan chciał wprowadzić trochę odmienności do serii o nawiedzonej szkole, oparł więc fabułę na dwóch "nowatorskich" pomysłach. Pierwszy polegał na tym, by spojrzeć na filmową rzeczywistość oczami ducha. Istotnie, we wszystkich poprzednich częściach ( z wyjątkiem pierwszej), duch odgrywał jedynie role straszaka zamęczającego uczennice i nauczycieli. Jednak w kinematografii światowej pomysł ten nie jest nowy: wystarczy przypomnieć przykład najbardziej znany - "Uwierz w ducha" (1990) Jerry`ego Zuckera z Patrickiem Swayze i Demi Moore ( a jeszcze można by wspomnieć o komedii "Tata duch" z Billy`m Cosby z tego samego roku). Jest też drugi pomysł: by przerażenie budził niesamowity głos zmarłej samobójczą śmiercią dziewczyny. Niestety, dla horroru, pomysły te, które w zamyśle miały stanowić oś napędową historii, są raczej jak piąte koło u wozu. Trudno się bowiem bać zjawy (w dodatku tak sympatycznej i ładnej), którą widać gołym okiem. Co gorsza wiele scen z udziałem pary przyjaciółek kręconych jest tak, że obie grające je aktorki są widoczne. Niektórzy mogą nawet zapomnieć, że jedna z postaci, Young-eon, przybywa zza światów. Straszenie głosem też się kompletnie nie sprawdza, ale nie ma się czemu dziwić- w końcu film to sztuka wizualna a grozę buduje się przez umiejętną manipulacje obrazem. Tym czasem jest tylko jedna scena wykorzystująca te wizualną zasadę filmu grozy.

Do chybionych pomysłów dochodzi również chybiona fabuła. Jakieś dziwaczne zestawienie wątków znanych z trzech pierwszych części "Schodów życzeń": jest dziewczęca przyjaźń, jest wątek lesbijski i klasowy ostracyzm, jest też zazdrość o talent i miłość. Od siebie reżyser dorzuca motyw mrocznej strony bohaterki - zjawy i dręczących ją wyrzutów sumienia. Ale zamiast atrakcyjnej, różnorodnej opowieści jest tylko fabularny galimatias. Nie wiadomo już kto, kogo, dlaczego zabił i kto w końcu straszy w szkole. Zresztą, jeśli chodzi o straszenie, to bieda z nędzą - w Etiopii maja więcej do jedzenia niż fan horroru grozy w tym filmie.

Czy są jakieś zalety? Chyba tylko sympatyczne i urocze dwie główne bohaterki. Może jeszcze sprawność realizacji i...?

Seria "Whispering Corridors" zaczynała się ambitnie od ubranej w konwencję "ghost story" krytyki koreańskiego sytemu edukacji, a kończy żałośnie -zupełnie zbędną, nudną opowiastką o niczym.

PS. Tropiąc duch czasu w kolejnych "Schodach życzeń" odnotowuję: telefonami komórkowymi można już filmować i nagrywać, a dziewczyny w wolnych chwilach sobie rapują.

Screeny

HO, WHISPERING CORRIDORS IV: VOICE LETTER HO, WHISPERING CORRIDORS IV: VOICE LETTER HO, WHISPERING CORRIDORS IV: VOICE LETTER HO, WHISPERING CORRIDORS IV: VOICE LETTER HO, WHISPERING CORRIDORS IV: VOICE LETTER HO, WHISPERING CORRIDORS IV: VOICE LETTER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sympatyczne i urocze dwie główne bohaterki
+ sprawność realizacji

Minusy:

- grozy- ni widu ni słuchu
- fabularny galimatias
- chybione pomysły z widzialnym duchem i "strasznym głosem"
- nuuuuuda

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -