Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VENGEANCE OF THE ZOMBIES aka La Rebelión de las muertas

VENGEANCE OF THE ZOMBIES aka La Rebelión de las muertas

Rebelia Umarłych

ocena:5
Rok prod.:1973
Reżyser:León Klimovsky
Kraj prod.:Hiszpania
Obsada:Jacinto Molina, Mirta Miller, María Kosti, Aurora de Alba, Luis Ciges, Pierre Besari, Elsa Zabala, Montserrat Julió, Ramón Lillo
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Panie i panowie: teatrzyk cudów został otwarty. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a nikt znudzonym nie wyjdzie. Autorem scenariusza całego show jest niezmordowany Jacinto Molina zwany też jako Paul Naschy, zaludniający swe filmy całą dziką menażerią świata horroru. Jeśli chcecie w jednym filmie ujrzeć zombie, demony, wyznawców diabła, kulty voodoo, wilkołaki, wampiry, yeti i inne krwiożercze bestie, śmiało sięgajcie po jego dzieła. Ale uwaga, zawsze jest jakiś haczyk. Tym razem jest to nikła wartość stworzonego filmu.

Noc choć oko wykol. Para hien cmentarnych (małżeńska spółka) i tym razem postanawia wzbogacić się tanim kosztem. Wślizgują się do kaplicy cmentarnej, gdzie otwierają trumnę, z jeszcze dość świeżą truposzką i przystępują do dzieła. Nie są jednak sami. Tajemnicza, zamaskowana postać obserwuje ich od pewnego czasu i bezczelnie zamyka drzwi wyjściowe. Złodzieje wpadają w panikę, która wkrótce osiągnie zenitu, gdyż intruz podpalając woskową laleczkę ożywia umarłą panią, o mało co nie pozbawioną palca z pierścionkiem. Blada zombie z podkrążonymi oczami, bierze krwawy odwet na swych niedoszłych złodziejach. W ciemnościach nikt bowiem nie usłyszy twego krzyku... Teraz przenosimy się do Londynu i poznajemy lokalnego guru zwanego Kriszną (w tej roli nasz ulubieniec Molina). Do grona jego ekscentrycznych wyznawców należy także główna bohaterka filmu - Elvira, wraz ze swym sceptycznym partnerem. Niestety, nie jest jej dane żyć w spokoju, bowiem w domu, w nocy napada na nią tajemniczy mężczyzna z prologu i poznana już nieżywa pani. Cudem uniknąwszy śmierci (czego nie mogą powiedzieć inni domownicy) wyjeżdża, nie jest jednak bezpieczna również na wygnaniu i we śnie. W majakach sennych budzi się w obskurnym pokoju otoczona przez osiłków z pomalowanymi na zielono twarzami, panią pokolorowaną na żółto i pichcącą coś w kotle za pomocą ludzkiej kości. Mylą się jednak Ci co sądzą, iż jest to następny odcinek cyklu Pascal po prostu gotuj, to randez vous z samym złem. Elvira we śnie pada ofiarą lubieżnych chuci satyra z wielkimi rogami. To jednak nie koniec atrakcji w tym filmie, liczba zombie systematycznie wzrasta, zahipnotyzowany człowiek sam podrzyna sobie gardło nożykiem, miga nam nagi biust, płoną lalki a Paul Naschy dwoi się i troi (dosłownie bo ma do odegrania aż 3 role) by przyciągnąć widza. Na koniec zadajmy więc zwyczajowe pytanie: oco w tym wszystkim chodzi? kto za tym wszystkim stoi? Kriszna? A może ktoś potężniejszy?

Hiszpański film Paula Naschy, który na chwilę odpoczywa od swej popisowej roli wilkołaka. Ale jakby nie było, to jest następny film z wielu. Ani zbytnio zły ani dość dobry, by rozpisywać się o nim godzinami. Jednak wydaje mi się, choć nie miałem zbyt wielu okazji by rozkoszować się perełkami tego typu, że jest to jeden z lepszych jego obrazów. Jak zwykle mamy do czynienia z mnogością atrakcji, tak jakby autor powątpiewał, że jedna postać, jeden potwór może udźwignąć dzieło. Ale to co nagromadził, daje nam porcję w miarę udanej zabawy. Zabawy? Tak, oczywiście że nie strachu, bo jednak pomysły i 30 lat upływające od czasu realizacji zrobiły swoje. Przez ekran maszerują dzielnie: kiepski dubbing, przeciętne aktorstwo, kiczowata scenografia, a nad wszystkim czuwa brak logiki. Na plus należy zaliczyć kilka udanych efektów specjalnych (jak na czasy w których powstawały) i parę scen z udziałem pań zombie.

Screeny

HO, VENGEANCE OF THE ZOMBIES</br> aka La Rebelión de las muertas HO, VENGEANCE OF THE ZOMBIES</br> aka La Rebelión de las muertas HO, VENGEANCE OF THE ZOMBIES</br> aka La Rebelión de las muertas HO, VENGEANCE OF THE ZOMBIES</br> aka La Rebelión de las muertas HO, VENGEANCE OF THE ZOMBIES</br> aka La Rebelión de las muertas HO, VENGEANCE OF THE ZOMBIES</br> aka La Rebelión de las muertas HO, VENGEANCE OF THE ZOMBIES</br> aka La Rebelión de las muertas HO, VENGEANCE OF THE ZOMBIES</br> aka La Rebelión de las muertas HO, VENGEANCE OF THE ZOMBIES</br> aka La Rebelión de las muertas HO, VENGEANCE OF THE ZOMBIES</br> aka La Rebelión de las muertas

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ różnorodne atrakcje
+ urok europejskiego, starego horroru

Minusy:

- miejscami nużący
- film klasy B z powodu pomysłu i jego wykonania
- film klasy b zrealizowany przez Jacinto Molinę
- ucięcie głowy prawdziwemu kurczakowi (walka z ptasią grypą?)

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -