Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FALL OF THE HOUSE OF USHER

FALL OF THE HOUSE OF USHER

Zagłada Domu Usherów

ocena:7
Rok prod.:1960
Reżyser:Roger Corman
Kraj prod.:USA
Obsada:Mark Damon, Vincent Price, Myrna Fahey
Autor recenzji:Magda Drabikowska (Morgaina)
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.5
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

Zmartwiały z przerażenia wybiegłem z tej komnaty i z tego domu. Gdym mijał odwieczną groblę, wciąż jeszcze srożyła się burza. Wtem przede mną na drodze jakaś zamigotała poświata. Oglądnąłem się, by zobaczyć, skąd ta niespodziewana jasność pochodzi, gdyż poza mną nie znajdowało się nic okrom potwornego zamczyska i jego mroków. Było to światło wschodzącego i jak gdyby okrwawionego księżyca w pełni, co przeświecał jaskrawo przez ową, ongi zaledwie dostrzegalną szczelinę, o której wspomniałem, iż wiła się zygzakowato od dachu aż do posad budynku. Gdym patrzył, szczelina nagle się powiększyła; wicher znów silniej się zakłębił; zaiskrzył mi nagle w oczach cały krąg miesiąca; pociemniało mi w mózgu, gdym ujrzał, jak potężne mury rozpadają się na dwoje; wionął przeciągły, rozgłośny, ogłuszający huk, niby poszum nieprzebranych wód - i u mych stóp głucho, złowrogo, nad rozwalinami Domu Usherów zawarła się czarna, posępna topiel.
Klimat opowiadania Edgara poraża. Nie skompromitowana jeszcze wzniosłość grozy, która ewokuje odczucie niewyrażalnego. A w filmie?

Rozpoczynający go obraz posępnego siedliska Usherów, otoczonego groźnymi, jak z obrazów Caspara Davida Friedricha, drzewami, oddaje gotycki nastrój opowiadań Poe’go. Do tego miejsca przybywa po narzeczoną Filip Wintrop. Nie jest przyjęty zbyt serdecznie - gospodarz - Roderyk Usher, wprost namawia go do wyjazdu. Jego siostra, Madeleine, jest podobno chora, i absolutnie nie może wyjechać, ani, tym bardziej, wyjść za mąż. Oboje są ostatnimi reprezentantami rodu, który, wedle Roderyka, powinien na nich wygasnąć. Cierpią na tajemnicze, dekadenckie schorzenia arystokratów, ciąży na nich brzemię zła i śmierci. Jednak Filip decyduje wbrew woli brata zabrać Madeleine - Roderyk zaś nie ma zamiaru do tego dopuścić. Gotów jest spełnić swą idee fixe za wszelką cenę, nawet gdyby miał posunąć się do ostateczności. A krańcowość, zazwyczaj, prowadzi do tragedii i zagłady.

Pierwszy obraz z cyklu cormanowskich ekranizacji Opowieści Niesamowitych jest dziełem zadziwiająco wiernym pierwowzorowi i, także dzięki temu, wybitnym. Utrzymany w specyficznej poetyce, która dziś nie przekonuje wielu fanów horroru, wciąż jeszcze buduje nastrój napięcia, a przy odpowiednim nastawieniu także i grozy.

Rozgrywa się w klaustrofobicznej przestrzeni, gdzie jedynymi bohaterami są, tworzący specyficzny trójkąt emocjonalny, Roderyk, Filip i Madeleine, karykaturalny służący, oraz - na równych z nimi prawach - dom. Ukazanie siedziby rodu stanowi znakomite wykorzystanie właściwości gotyckiej przestrzeni, jako miejsca amorficznego, labiryntowego, obszaru śmierci. To dom-wampir, wysysający z postaci siły witalne; rozpadający się na oczach widzów, przedziwnie żywotny, choć dążący do ostatecznej zagłady. Antycypuje destrukcję, która - jak łatwo się domyślić, obejmie także związanych z miejscem bohaterów.

Wyraźnemu rozwinięciu ulega w filmie, ledwie zaznaczony w literackim pierwowzorze, motyw incestu. Charakter relacji łączącej Roderyka i jego siostrę podkreśla jeszcze wprowadzenie jako gościa narzeczonego Madeleine - nie zaś, jak u Egara, przyjaciela Ushera. Osobnym problemem dla badaczy zajmujących się problematyką gender jest kreacja postaci kobiecej - ledwie istniejąca w konflikcie Roderyka i Filipa, w ostateczności staje się narzędziem zagłady.

Nastrój potęgują utrzymane w gotyckiej konwencji zdjęcia, odpowiednia oprawa dźwiękowa, oraz charakterystyczne aktorstwo, które według niektórych zdążyło się już porządnie zestarzeć, a i tak nigdy nie było najwyższych lotów. Mimo to, przy odpowiednim podejściu, film wciąż ogląda się z dużą przyjemnością.

Screeny

HO, FALL OF THE HOUSE OF USHER HO, FALL OF THE HOUSE OF USHER HO, FALL OF THE HOUSE OF USHER HO, FALL OF THE HOUSE OF USHER HO, FALL OF THE HOUSE OF USHER HO, FALL OF THE HOUSE OF USHER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ hipnotyczny nastrój
+ gotyckie zdjęcia
+ przestrzeń
+ wciąż intryguje

Minusy:

- przerysowane sylwetki postaci
- dla niektórych - gra aktorska
- chwilami - niezamierzony komizm

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -