Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FINAL DESTINATION 3

FINAL DESTINATION 3

Oszukać Przeznaczenie 3

ocena:6
Rok prod.:2006
Reżyser:James Wong
Kraj prod.:USA
Obsada:Mary Elizabeth Winstead, Ryan Merriman, Alexz Johnson, Kris Lemche, Sam Easton, Jesse Moss, Gina Holden, Texas Battle
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.8
Głosów:45
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 7
Skaraś - 4

Teraz, kiedy pierwszy film Jamesa Wonga z roku 2000 rozrósł się trylogię, można pokusić się o skrótową charakteryzację każdego kolejnego dzieła serii. Oryginał był zdecydowanie najbardziej zaskakujący, miał najmniej wysiloną fabułę i był najlepiej zagrany (duet Sawa/Larter sprawdził się nadzwyczaj dobrze). Część druga pobijała dwie pozostałe najlepiej skonstruowaną sceną początkową (kraksa na autostradzie) ale nie bardzo wiedziała jak ugryźć fabułę, odpowiednio już przecież przeżutą przez pierwszy film. Ten sam problem ma część trzecia, pomimo tego, że do pracy nad nią powrócili twórcy oryginału. W zasadzie należałoby stwierdzić, że tym, co wyróżnia "Oszukać przeznaczenie 3" jest zwiększenie brutalności ukazywanych widzowi śmierci. Czy to wystarczający powód aby zainteresować się tym filmem?

Wendy, tak jak główni bohaterowie części pierwszej i drugiej, ma wizję, która sprawdza się ze wszystkimi makabrycznymi detalami. W jej wypadku wizja dotyczy przejażdżki na rollercoasterze: tu odkręca się śrubka, tam coś ląduje na torze i w końcu dochodzi do masakry pasażerów obejmującej urywanie głów i nabijanie na stalowe elementy konstrukcji kolejki. Samej Wendy i kilku jej znajomym udaje się na czas opuścić wagonik ale reszta młodzieży, w tym i chłopak głównej bohaterki, ginie brutalną śmiercią. A potem okazuje się, że Śmierć nie ma też zamiaru przepuścić tym, którzy się jej wyrwali - grupka ocalonych zaczyna ulegać podejrzanym "wypadkom" (a to zatrzaskuje się kabina w solarium, a to znów śmiertelnymi intencjami wykazuje się najzwyczajniejsza siłownia), a Wendy zauważa, że giną oni dokładnie w takiej kolejności, w jakiej zginęliby jadąc kolejką. Pewne wskazówki co do tego, jak zginie przyszła ofiara znajdują się na zrobionych tuż przed wypadkiem zdjęciach, a teoria o "planie zemsty", z którego korzysta Śmierć zdaje się potwierdzać kiedy bohaterka dowiaduje się, że w przeszłości coś takiego miało już miejsce – wtedy chodziło o katastrofę samolotu. Razem z podkochującym się w niej Kevinem, Wendy spróbuje ostrzec przed niebezpieczeństwem wszystkich eks-pasażerów kolejki, którzy pozostali jeszcze przy życiu. Sama też, oczywiście, będzie chciała oszukać Przeznaczenie.

Tę trzecią część ogląda się naprawdę nieźle. Jedynym niepotrzebnym zgrzytem fabularnym jest ukazanie przyszłych losów ofiar na zdjęciach zrobionych podczas wycieczki do lunaparku. Nie ma to zupełnie żadnego wyjaśnienia logicznego a i w znaczący sposób nie pomaga fabule. Sceny w rozpadającej się kolejce robią jednak wrażenie, każda następna śmierć czymś tam stara się nas zaskoczyć, tu i ówdzie udaje się wytworzyć napięcie. Aktorzy bez szczególnego wysiłku prześlizgują się przez kolejne dramatyczne wydarzenia, nie przynosząc sobie ani wstydu ani szans na Oscara. W każdym razie dobrze, że ładna Mary Elizabeth Winstead wreszcie wystąpiła w filmie, który da się oglądać - "Krąg 2" i "Monster Island" nie wydawały się przecież wróżbą szczególnie optymistyczną.

"Oszukać przeznaczenie 3" rozczaruje każdego, kto liczył na powtórzenie magii pierwszego filmu ale nie sprawi szczególnej przykrości tym, którzy mieli nadzieję na półtorej godziny dobrej zabawy w stylu części drugiej. Lepiej chyba jednak, żeby nie powstawała już w tej serii żadna kolejna część – zakończenie omawianego filmu pokazuje, że nadmierne gromadzenie "zbiegów okoliczności", na którym musi się opierać podobna fabuła, w pewnym momencie może przytłoczyć nawet najzagorzalszego widza serii. A wtedy pryska gdzieś magia i znika napięcie.

Screeny

HO, FINAL DESTINATION 3 HO, FINAL DESTINATION 3 HO, FINAL DESTINATION 3 HO, FINAL DESTINATION 3 HO, FINAL DESTINATION 3

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ tempo
+ pomysłowość niektórych scen
+ Mary Elizabeth Winstead

Minusy:

- fabularnie - niewiele tu nowości
- niektóre elementy rażą nadmierną sztucznością

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -