Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEAD END

DEAD END

Droga Śmierci

ocena:9
Rok prod.:2003
Reżyser:Jean-Baptiste Andrea
Kraj prod.:USA / Francja
Obsada:Ray Wise , Lin Shaye , Alexandra Holden , Mick Cain , Amber Smith , Billy Asher , Steve Valentine , Karen Gregan
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.99
Głosów:169
Inne oceny redakcji:
GrzEGOrz - 8
Daleth - 8
Ash J. Williams - 8
Skaraś - 10

Podobno każda droga ma swój koniec. Co zrobimy jednak gdy pewnego dnia znajdziemy się w miejscu, które nie uznaje tej zasady?

Frank Harrington, wraz z żoną Laurą, synem Richardem, córką Marion i jej chłopakiem Bradem, wybiera się na wigilię do teściów. Niestety, głowa rodziny postanawia skorzystać ze skrótu, a chwilę później zasypia za kierownicą, co... o mały włos nie kończy się katastrofą. To był dopiero początek istnie niewytłumaczalnych zjawisk. Chwilę później, na ulicy Frank dostrzega ubraną na biało kobietę, którą postanawia podwieźć. Tajemnicza postać nie należała do wylewnych osób, a swym wyglądem przypominała kogoś komu bez dłuższego namysłu należy natychmiastowo udzielić pomocy. Kilkanaście metrów dalej, Harringtonowie opuszczają samochód, a pozostawiony sam na sam z kobietą Brad, dowiaduje się że dzierżone w jej dłoniach dziecko jest martwe... W tym samym momencie chłopak znika, a ostatnim śladem jaki po nim pozostaje jest widok odjeżdżającej ciemnej limuzyny. Zdesperowana rodzina postanawia nie tracić czasu i rusza w pościg jednak jest już za późno. Brad zostaje odnaleziony w stanie, który ledwo pozwala na jego identyfikację! Pozostała przy życiu czwórka, postanawia czym prędzej wezwać pomoc jednak jedyny odnaleziony w okolicy telefon jest głuchy, zaś w komórce słychać przerażające wołanie o pomoc... Dopiero wtedy, rodzina zaczyna zdawać sobie sprawę z sytuacji, w której się znalazła, a sielankowy nastrój przeradza się w stan frustracji i paniki. Wokół nich nie ma żadnych innych samochodów, mijane miejscowości nie znajdują się na mapie, a jedyna dostępna stacja radiowa nadaje okropne jęki z płaczem dziecka w tle. Po dłuższym okresie jazdy, Harringtonowie ponownie zatrzymują wóz co kończy się kolejnym zgonem i widokiem czarnej limuzyny. Spowita ciemnym lasem droga zdaje się nie mieć końca, a każdy kolejny postój przynosi dramatyczną w skutkach przygodę...

Efektowna lokacja (długa droga donikąd), przerażające dźwięki, rewelacyjnie dobrany podkład muzyczny, odrobina humoru sytuacyjnego, równe i szybkie tempo akcji oraz wiele fantastycznych pomysłów na rozwinięcie fabuły, to elementy które przekształciły tę nisko-budżetową produkcję w prawdziwe dzieło! Film, jak nie trudno zauważyć, nie zaliczał się do kasowych przebojów kina przez co wśród wielu horror-maniaków przeszedł wręcz niezauważony... a szkoda! Całość nie tylko przedstawia ambitny poziom lecz także jest długo oczekiwanym powiewem świeżości, co w obecnych czasach zdarza się wyjątkowo rzadko!

Pierwsze skojarzenie jakie przywołuje "Dead End" to rewelacyjny serial "The Twilight Zone" jednak mimo tego, nie ma tu mowy o złudzeniu "już gdzieś to widziałem". Warto także zaznaczyć, iż film powstał w przeciągu niespełna trzech tygodni co jest dość specyficznym wyczynem w tego typu produkcjach. Jeśli chodzi o minusy to w "Dead End" trudno je znaleźć. Jedyną wątpliwą i budzącą kontrowersje kwestią, jest samo zakończenie, które nieco odbiega od narzuconego wcześniej klimatu.

Reasumując. Jeśli, tak jak niżej podpisany, szukasz horroru który odbiega od obecnych standardów, jeśli znudziły Cię komercyjne "papki", jeśli nie znosisz rutyny... nie zastanawiaj się zbyt długo! Ten film jest dla Ciebie!

Screeny

HO, DEAD END HO, DEAD END HO, DEAD END HO, DEAD END HO, DEAD END HO, DEAD END HO, DEAD END HO, DEAD END HO, DEAD END HO, DEAD END

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nieprzewidywalna fabuła
+ równe i szybkie tempo akcji
+ odrobina humoru sytuacyjnego
+ efektowna lokacja
+ rewelacyjny podkład muzyczny
+ nieprzerwany klimat grozy i tajemniczości
+ długo oczekiwany powiew świeżości wśród horrorów
+ brak zbędnych scen (trwa niespełna 80 minut)

Minusy:

- zasadniczo brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -