Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NAMELESS, THE a.k.a. Los sin nombre

NAMELESS, THE a.k.a. Los sin nombre

Bezimienni

ocena:6
Rok prod.:1999
Reżyser:Jaume Balagueró
Kraj prod.:Hiszpania
Obsada:Pep Tosar, Tristán Ulloa, Emma Vilarasau, Toni Sewilla
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.25
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

"Próbując wyznaczyć granice zła...ale zło nie ma granic" - tak brzmi oficjalny tagline "Bezimiennych", hiszpańskiego specjalisty od mrocznych thrillerów z pogranicza filmów grozy, Jaume Balaguero. Zło jest istotnie głównym bohaterem jego filmu, a góry skazana na niepowodzenie walka z nim jest treścią fabuły obrazu Hiszpana. Jeszcze jedna wędrówka w mrok ludzkich dusz.

Policja znajduje potwornie okaleczone zwłoki małej dziewczynki. Identyfikacja ciała dziecka jest praktycznie niemożliwa, ale pewna anatomiczna anomalia kości miednicy i znaleziona obok ofiary bransoletka, wystarczają zrozpaczonym rodzicom za dowód śmierci ich córki. Po pięciu latach, z trudem próbująca ułożyć sobie życie, matka dziewczynki, Claudia, odbiera telefon. W słuchawce słyszy głos własnego dziecka błagającego pomocy. Kobieta i zaprzyjaźniony z nią detektyw rozpoczynają poszukiwania...

Pierwsze sceny filmu zachwycą każdego miłośnika mocnych wrażeń - ponura opuszczona fabryka, w której znaleziono potwornie oszpecone ciało dziewczynki, rozpacz rodziców dowiadujących się o stracie ukochanej córki, a potem niesamowity telefon od zamordowanej, przejmująco wzywającej pomocy, bo "oni mnie zabiją". Niestety, ta niezwykle interesująca i wcale niegłupia historia, oparta na powieści Ramseya Campbella, udanie sprawdza się tylko jako thriller w stylu "Siedem" Davida Finchera. Jako horror wypada już znacznie gorzej - przede wszystkim nie straszy. Reżyser próbuje dziwnego zabiegu przerywającego bieżącą akcję przebitkami niepokojących migoczących obrazów jakichś postaci. Jest to jedyny efekt grozy, który przynajmniej na początku, zakłóca komfort bezpiecznego oglądania. To jednak trochę zbyt mało, by w pełni zadowolić fana horroru. Co prawda w niektórych scenach: w prologu filmu, w opuszczonym sanatorium na plaży czy w końcówce, jest całkiem złowrogo, nie brakuje też migawkowo ukazanych brutalnych scen, ale w wielu innych jest raczej niegroźnie i nudnie. Natomiast niewątpliwą zaletą "Bezimiennych" jest ich finał - mocny, nieprzewidywalny i odważnie przekraczający stereotypy.

W warstwie ideowej film Balaguero jest opowieścią o niebezpiecznej fascynacji złem, która jest potęgą z łatwością opanowującą umysły słabych i bezbronnych ludzi. Dzieło twórcy "Ciemności" okazuje pesymistyczną wizję świata chorego i wynaturzonego, w którym Dobro jest jedynie tłem dla popisów jego przeciwieństwa. Można też odczytać film prościej - jako ostrzeżenie przed zgubnym wpływem różnego rodzaju sekt, które wykorzystując niewolnicze posłuszeństwo członków doprowadzają ich i rodziny do tragedii.

Debiutujący "Bezimiennymi" w roli reżysera i producenta Balaguero odniósł w 1999 r. spory sukces, i komercyjny, i artystyczny. Z festiwali w Brukseli, Stiges, Montrealu, Porto i wielu innych przywiózł liczne nagrody. Bo też trzeba przyznać, że w gatunku thrillera może odkryciem nie jest, ale na pewno klasową produkcją z ważnym przesłaniem w dobie coraz częstszego uciekania ludzi w sekciarstwo i niebezpieczne zapatrzenie się w zło. No, ale dla widzów horroru to raczej marna pociecha.

Screeny

HO, NAMELESS, THE</br> a.k.a. Los sin nombre HO, NAMELESS, THE</br> a.k.a. Los sin nombre HO, NAMELESS, THE</br> a.k.a. Los sin nombre HO, NAMELESS, THE</br> a.k.a. Los sin nombre

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sprawna realizacja
+ aktorzy
+ niegłupie przesłanie
+ udany, wymowny finał

Minusy:

- sprawdza się bardziej jako thriller niż horror
- nie starszy
- migawkowa groza i migawkowa brutalność
- momentami nudnawo

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -