Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEMON TOWN a.k.a. Glory Days

DEMON TOWN a.k.a. Glory Days

Miasto Demonów

ocena:4
Rok prod.:2002
Reżyser:Randall Zisk
Kraj prod.:USA
Obsada:Eddie Cahill , Poppy Montgomery , Jay R. Ferguson , Amy Stewart
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Kevin Williamson dał się poznać miłośnikom filmowego straszenia jako scenarzysta największego komercyjnego sukcesu kina grozy - "Krzyku" Wesa Cravena, a także równie dochodowych : sequelu filmu Cravena i "Koszmaru minionego lata". Williamson jest też twórcą czterech telewizyjnych seriali, w tym wyprodukowanego w 2002 r. - "Glory Days". "Demon Town" (tytułu funkcjonujący w Wielkiej Brytanii) to kompilacja trzech odcinków z tej serii.

Mike Dolan otrzymuje tajemniczy anonim dotyczący jego ojca, który nie tak dawno zmarł w niejasnych okolicznościach. Zaniepokojony, postanawia wrócić do rodzinnego miasteczka, Glory i wyjaśnić pochodzenie anonimowej wiadomości. W Glory nie jest jednak mile widziany. Powodem jest napisana przez niego ksiązka, która niespodziewanie odniosła wydawniczy sukces, ale zraziła jego bliskich i mieszkańców miasteczka. Ich portret, który zawarł w powieści, nie do końca był pozytywny i zgodny z prawdą. Mimo to Mike powraca...
Ale Glory już na powitanie wita go tragicznym wydarzeniem - jeden z jej mieszkańców wypada za burtę promu i ginie. Wygląda to na wypadek, ale Mike dokładnie widział czyjeś ręce popychające nieszczęśnika. Śledztwo w tej sprawie oraz przełamywanie niechęci do "zdrajcy" Dolana jest tematem pierwszej historii. Druga opowiada o makabrycznych morderstwach dokonywanych przez klauna-zabójcę, które mają miejsce na terenie miejscowego "wesołego miasteczka". Trzecia, natomiast, jest historią zbrodni, związanych z osobą Arthura, mieszkańca Glory, który zasłynął uratowaniem trzech rybaków.

No cóż...najlepszym komentarzem do tego sztucznego filmowego tworu składającego się z połączonych trzech odcinków telewizyjnej serii jest fakt, że po ósmym epizodzie zaprzestano emisji serialu. Nie bez przyczyny. W założeniu miało to chyba być przystępniejsza i lżejsza wersja "Miasteczka Twin Peaks", ale wyszło pokraczne cudo. Szczególnie przykre dla fanów kina grozy, którzy mieli powody oczekiwać po scenarzyście znakomitego "Krzyku" oraz słynnych producentach, braciach Weinsteinach, twórcach wielu hollywoodzkich hitów sporej dawki strachu i efektownej oprawy. A tymczasem otrzymali nudne scenki obyczajowe z życia amerykańskiej prowincji, urozmaicane zabawnymi i niby- strasznymi momentami. Co prawda, opowieść o klaunach mordercach, bywa nawet intrygująca i być może byłaby w stanie zadowolić zdesperowanego wielbiciela slasherów, gdyby nie czas nie pozwalający tej historii się rozwinąć i niezliczone nieprawdopodobieństwa skutecznie zakłócające tok narracji. O nastroju grozy nie ma nawet co wspominać, bo go po prostu w "Demon Town" nie ma.

Być może sposobem na pozytywny odbiór filmu Randalla Ziska jest potraktowanie go jako opowieści obyczajowej z elementami horroru? Tyle tylko, że jest to horror całkowicie niestraszny, wtórny i w dawce tak mikroskopijnej, że z lupą w ręku go szukać. I niech nie zmyli potencjalnych widzów kuszący tytuł, bo jest on tylko podstępną pułapką wabiąca wszystkich spragnionych mocnych wrażeń. Recenzencka uczciwość wymaga jednak by napisać, że film da się obejrzeć. Telewizyjna realizacja jest sprawna, a aktorzy są sympatyczni i przyzwoicie grają. Lecz to, niestety, niewiele nawet jeśli uznamy "Demon Town" za nietypową produkcję obyczajową z dreszczykiem.

Screeny

HO, DEMON TOWN</br> a.k.a. Glory Days HO, DEMON TOWN</br> a.k.a. Glory Days HO, DEMON TOWN</br> a.k.a. Glory Days

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sprawna, choć telewizyjna, realizacja
+ sympatyczni aktorzy

Minusy:

- pokraczne filmowe cudo
- horror w dawce mikroskopijnej
- bez nastroju, a czasem i bez pomysłu
- bardziej obyczajowy obraz prowincji niż kino grozy
- UWAGA: mylący tytuł

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -