Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEAD HATE THE LIVING

DEAD HATE THE LIVING

Martwi Nienawidzą Żywych

ocena:5
Rok prod.:1999
Reżyser:Dave Parker
Kraj prod.:USA
Obsada:Eric Clawson , Doyle Rockwell , Jamie Donahue
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:4.38
Głosów:8
Inne oceny redakcji:
Flaco - 5
Mr Filth - 4

"The Dead Hate the Living" to niskobudżetowy film młodego i nieco mniej doświadczonego reżysera - Davida Parkera, który w świecie kina zasłynął głównie dzięki tworzeniu amatorskich horrorów, a także swej pasji do twórczości znanych twórców tj. Fulci, Raimi, Savini, Argento, czy Romero.

Film opowiada o grupie młodych filmowców, którzy chcąc zrealizować swój własny horror, postanawiają włamać się do opuszczonego szpitala by tam nakręcić najciekawsze ujęcia. Ekipa złożona z siedmiu osób radzi sobie całkiem nieźle do momentu gdy jedno z nich znajduje w piwnicy trumnę z prawdziwym nieboszczykiem... Młodzi nie wiedzą co robić jednak po chwili zastanowienia postanawiają nie wzywać policji, a zamiast tego wykorzystać trupa do własnych celów wstawiając jego postać do kręconego filmu. Niestety, dziwnym zbiegiem okoliczności, podczas kręcenia, filmowcy otwierają przejście do innego wymiaru... trup ożywa, a razem z nim przedostaje się gromada dziwnych stworów. Z biegiem czasu cały szpital zostaje opanowany przez armię żywych trupów. Ci którzy przeżyli pierwszy kontakt próbują opuścić budynek jednak ucieczka nie będzie prosta - okazuje się, że cały szpital przeniósł się w inny wymiar (do piekła...), a ocalali są jedynymi ludźmi wśród umarłych...

Ostro naciągana fabuła i brak konkretnych wątków to pierwszy podstawowy minus tej produkcji. Jako taka akcja rozpoczyna się dopiero po 45 minutach - wcześniej całość ogranicza się głównie do rozmów głównych bohaterów. Później jest już nieco lepiej... pojawiają się dziwne stwory, krew i zombie. Niestety i tu nie da się wytknąć pewnych dziwnych wpadek. Większość "umarłych" jest fatalnie ucharakteryzowana (dokładnie widać maski, które noszą na sobie aktorzy). Nie da się także pominąć pewnego zombie-kulturysty, który swym umięśnieniem i siłą ciosu byłby pewnie dobrym kandydatem do walki z Mikiem Tysonem - zresztą, czego ja się czepiam? przecież wśród zombie też mogą być mięsniaki :-)) Inna sprawa to zachowanie, tym razem zombie nie tylko potrafią posługiwać się narzędziami (np.siekierą) ale co najważniejsze - potrafią logicznie rozumować i słuchać rozkazów swego mistrza. Pozostałe efekty (poza obrazem rzekomo palących się trupów) są - jak na amatorski film - na bardzo dobrym poziomie. Na plus filmu przemawia dobrze dopasowana muzyka (w większości giatarowe granie wymieszane z klimatyczną muzyką instrumentalną).

Oglądając "The Dead Hate the Living" z łatwością można zauważyć jak bardzo reżyser chciał dorównać geniuszowi Lucio Fulciego. Nawiązania do niego można odnaleźć w fabule, konkretnych scenach (gdzie np.widnieje napis "Fulci Lives!"), a co najważniejsze w zakończeniu, które jest wręcz identyczne jak w filmie "The Beyond". Całość, jak na amatorski film jest całkiem udana. Jest dużo, krwi, elementów gore i w miarę ciekawa atmosfera. Szkoda tylko, że gra drugoplanowych planowych aktorów, większość efektów specjalnych i sama fabuła są na niskim poziomie bo z filmu mógłby być całkiem przyzwoity horror.

Screeny

HO, DEAD HATE THE LIVING HO, DEAD HATE THE LIVING HO, DEAD HATE THE LIVING HO, DEAD HATE THE LIVING

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dla reżysera, który za naprawdę niewielkie pieniądze potrafił stworzyć tego typu film
+ muzyka, efekty dźwiękowe, dużo krwi, sceny gore
+ całkiem niezły jak na amatorski film

Minusy:

- wyjątkowo słaba gra aktorów odgrywająca role drugoplanowe
- wiele niedopracowanych efektów specjalnych
- wygląd i zachowanie tytułowych "umarłych"
- przeciętna fabuła
- kilka niekompletnych wątków

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -