Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DR. JEKKYLL AND MR. HYDE

DR. JEKKYLL AND MR. HYDE

Doktor Jekyll i Pan Hyde

ocena:8
Rok prod.:1931
Reżyser:Rouben Mamoulian
Kraj prod.:USA
Obsada:Fredric March, Miria Hopkins, Rose Hobart
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.33
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

Nie była to pierwsza ekranizacja opowiadania "Dziwny przypadek doktora Jekkylla i pana Hyde`a" Roberta Louisa Stevensona (recenzję literackiego pierwowzoru można przeczytać w dziale Książki), ale z pewnością pierwsza tak spektakularna. Grający rolę(role) tytułową(tytułowe) Fredrick March otrzymał Oscara, a sam obraz był nominowany również w kategoriach "scenariusz adaptowany" i "najlepszy film". "Dr.Jekkyll & Mr. Hyde" Mamoulina to dzieło legendarne, przez wiele lat uznane za zaginione, łamiące wszelkie punkty osławionego Kodeksu Haysa (eksponowanie treści seksualnych, przemoc, moralna ambiwalencja), a przy tym - zaskakująco dojrzałe wizualnie (zdjęcia, kompozycja kadru, nawiązania do niemieckiego ekspresjonizmu filmowego). Warto po latach spojrzeć na tą pozycję.

Doktor Jekkyll jest niezwykle szanowanym londyńskim naukowcem. Jego wykłady, na których ogłasza swe nierzadko kontrowersyjne teorie, cieszą się ogromnym powodzeniem. Kwestią, która nurtuje tegoż naukowca najbardziej jest bowiem dwoistość natury ludzkiej. Doktor Jekkyll wierzy, że można odseparować od siebie jej dwie części składowe - dobro (odpowiedzialne za altruizm, pracowitość etc.) i zło(związane oczywiście z namiętnościami). Taka separacja ma umożliwić supremację dobra i szybkie "zużycie się" zła. By to osiągnąć, doktor Jekkyll dniami i nocami prowadzi tajemnicze badania nad składem odpowiedniej mikstury chemicznej, tracąc niemal całkowicie kontakt ze światem zewnętrznym. By to sobie zrekompensować zażywa eksperymentalną mieszankę i... przemienia się w odrażającego, brutalnego i chamskiego pana Hyde`a. Teraz może dokonywać najbardziej ohydnych czynów, pozostając w zasadzie bezkarnym. Naukowiec kontynuuje taki tryb życia, dbając o swój wizerunek jako Jekkyll, i kreując się na bezlitosną bestię jako Hyde. Uważa, ze może to kontrolować. Ale jako Hyde zaczyna zachowywać się coraz okrutniej : brutalnie terroryzuje dziewczynę z nocnego klubu, prowokuje bójki, a kilka ekscesów kończy się śmiercią niewinnych osób. Jest jeszcze jeden problem : w pewnym momencie dr Jekkyll odkrywa, że w Hyde`a przemienia się pod wpływem wzburzenia, gniewu, pod wpływem negatywnych emocji. Powoli naukowiec traci kontrole nad swoim zachowaniem, a "dobre" alter ego nie jest w stanie zrekompensować występków "złego", a sama "podwójna" egzystencja staje się męcząca. Tym bardziej, ze sprawa Hyde`a zaczyna interesować się policja...

Film Mamoulina to nie tylko klasyczna pozycja kina grozy, ale przede wszystkim film zaskakująco dojrzały i wyrafinowany formalnie. W przeciwieństwie do wielu dzieł z trzeciej dekady XX wieku, nie ogląda się go jak eksponatu muzealnego. "Dr. Jekkyll & Mr. Hyde" zaskakuje sprawnością narracyjną, dobrym aktorstwem i interesującymi zdjęciami. Dodatkowo nakręcony został niemal całkowicie wbrew panującemu ówcześnie (i jeszcze przez ponad 30 lat) Kodeksowi Haysa : postacie są niejednoznaczne moralnie, bez oporów eksponują swą seksualność, a także nie wahają się stosować przemoc. Całość ma klimat "czarnego kina", które na dobrą sprawę pojawiło się dopiero w następnie dekadzie. Oczywiście trudno "Dr Jekkyla i pana Hyde`a" uznać - wedle dzisiejszych standardów - za przerażający horror, a i efekty specjalne (tak kiedyś chwalone) nie robią dziś specjalnego wrażenia. Niemniej jest to film na swój sposób niezwykły i na pewno wyróżniający się na tle produkcji z lat 30.

Screeny

HO, DR. JEKKYLL AND MR. HYDE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ łamie większość reguł Kodeksu Haysa
+ dość niezwykły film, jak na hollywoodzkie kino grozy lat 30.
+ klimat
+ aktorstwo
+ zdjęcia
+ reżyseria
+ całkiem sprawna narracja
+ nawiązania do niemieckiego
ekspresjonizmu filmowego
+ klasyk

Minusy:

- nie do końca jest to horror
- dziś już w zasadzie ani nie przeraża, ani nie wywołuje strachu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -