Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DARK ASYLUM

DARK ASYLUM

Dom Obłąkanych

ocena:3
Rok prod.:2001
Reżyser:Gregory Gieras
Kraj prod.:USA
Obsada:Paulina Porizkova, Judd Nelson, Larry Drake
Autor recenzji:czarna
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:2.3
Głosów:10
Inne oceny redakcji:

Często zdarza się, że pomysł na niezły film zostaje zmarnowany. Horror, którego akcja dzieje się na terenie pustego szpitala psychiatrycznego, mógłby być naprawdę intyeresujący. Niestety, czasami świetny pomysł zostaje zrealizowany w okropny sposób.

Na ulicach grasuje seryjny morderca, znany pod pseudonimem "Śmieciarz". Zbrodni dokonuje zawsze w pobliżu dużych śmietników, a na miejscu morderstw pozostaje wyłącznie kałuża krwi. Po kilkunastu zabójstwach policja ma szczęście i natrafia na trop zbrodniarza. Wreszcie go chwytają, ale zraniony, nie może zostać zamknięty w więzieniu. Postanawiają więc umieścić go w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym, gdzie ma zaczekać eskortę z FBI. Na miejsce przybywa wezwana pani psychiatra, która ma dokonać wstępnej oceny zdrowia psychicznego mężczyzny. Nie chce on jednak współpracować. Kierownik szpitala, próbując nawiązać z mordercą kontakt, doprowadza do jego ucieczki, a ten dokonuje stopniowej eliminacji policjantów i personelu. Przerażona pani doktor zaczyna walkę o życie.

"Dom obłąkanych" to film nafaszerowany błędami logicznymi. Już na początku natrafiamy na niedociągnięcie, kiedy to policja uznaje, że "Śmieciarz" morduje. W końcu nie mają ani jednych zwłok, ani dowodów na zgon zaginionych ludzi! Normalnie uznano by, że ludzie ci zostali porwani, ale "Dark asylum" nie kieruje się logiką. Jednakże błędy logiczne to nie jedyna wada tego filmu. Gra aktorska jest po prostu okropna. Porizkova prezentuje modelowy okaz kiepskiej aktorki. Nie potrafi przekonująco zagrać ani przerażenia ani rozpaczy. Jako tako radzi sobie Judd Nelson, a dobrze gra Larry Drake. Jednakże w jego przypadku sprawa była ułatwiona, gdyż nie musi zmieniać wyrazu twarzy. Główna bohaterka filmu, jest irytująca i naiwna. Przez większość filmu panikuje albo się chowa. Poza tym w filmie są co najmniej trzy sceny żywcem wyjęte McGyvera, np. bohater buduje bombę z pułapki na myszy i pewnej ilości benzyny. Ostatnią wadą "Domu obłąkanych" jest unikanie scen krwawych. Choć morderca kilka razy morduje w sposób ohydny czy brutalny, filmowcy tego nie pokazują. Jest tylko jedna, krótka, krwawa scenka.

Film jednak nie jest całkiem bezwartościowy. Postać "Śmieciarza" robi wrażenie, jest odstręczająca z wyglądu i przeraża swym zachowaniem. "Dom obłąkanych" jest klimatyczny i utrzymuje mroczną atmosferę. Umiejscowienie akcji w szpitalu psychiatrycznym było naprawdę dobrym posunięciem. Muzyka całkiem nieźle pasuje do filmu.

Ogólnie, "Dom obłąkanych" można obejrzeć jeśli przymknie się oczy na niedociągnięcia filmu. Nie polecam go, ale też nie odradzam absolutnie, gdyż ma swoje zalety. Dla osób, które wymagają dokładności ten film nie będzie dobrym wyborem.

Screeny

HO, DARK ASYLUM HO, DARK ASYLUM HO, DARK ASYLUM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ muzyka
+ atmosfera
+ miejsce akcji w szpitalu psychiatrycznym
+ morderca
+ Judd Nelson

Minusy:

- rażące błędy logiczne
- aktorstwo Pauliny Porizkovej
- irytująca główna bohaterka
- sceny jak w McGyverze
- unikanie krwawych scen

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -