Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEAD HEAT

DEAD HEAT

Gorączka Śmierci

ocena:7
Rok prod.:1988
Reżyser:Mark Goldblatt
Kraj prod.:USA
Obsada:Treat Williams, Joe Piscopo, Lindsay Frost, Darren Mc Gavin, Vincent Price
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:8.33
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

Wiele lat temu miałem okazję zobaczyć przypadkiem omawiany tytuł w telewizji i pamiętam, że byłem mile zaskoczony ową produkcją. Po latach poszukiwań udało mi się wreszcie zdobyć ów tytuł i skonfrontować młodzieńcze wspomnienia z obecnym nastawieniem i wiedzą na temat horroru. Jak to zwykle bywa nie obyło się bez rozczarowań, niemniej nie żałuję tych 80ciu minut wyjętych z życiorysu i chętnie jeszcze powrócę do filmu.

Dwóch policjantów - Roger Mortis i Doug Bigelow zostają wezwani do napadu na bank. Napastnicy sterroryzowali okolicę i wdali się w wielką strzelaninę z policją. Gdy wreszcie bandyci zostają pokonani okazuje się, że byli od dawna martwi. Wspomniani na początku detektywi rozpoczynają śledztwo i szybko odkrywają, że ktoś wskrzesza umarłych by wykorzystać ich potem do własnych celów. Sytuacja komplikuje się gdy w trakcie akcji ginie Roger. Powstaje wprawdzie z martwych, ale ma tylko kilka godzin na rozwiązanie zagadki nim jego ciało ulegnie rozkładowi. Zaczyna się wyścig z czasem.

Zazwyczaj połączenie różnych gatunków filmowych wpływa niekorzystnie na odbiór, bowiem pojawia się problem do kogo dany obraz jest adresowany. Podobnie jest w przypadku omawianej pozycji, niemniej zmieszanie czarnej komedii z filmem sensacyjnym sprawdza się znakomicie. Już same imiona bohaterów sugerują z jakim typem humoru mamy do czynienia i choć nie jest on specjalnie wyszukany spełnia swoją rolę. Kreacje aktorskie nie należą do wybitnych, ale również wpisują się w konwencję filmu policyjnego, w którym mamy do czynienia z dwoma przeciwstawnymi charakterami – Roger Mortis to spokojny, opanowany i schludny detektyw, Doug Bigelow to z kolei furiat, niechluj i bawidamek. Nie zabrakło również sztampowej odprawy kapitana policji. Czyli wszystko jak w setkach produkcji filmów sensacyjnych w latach 80tych, kiedy to utarły się stereotypy twardych policjantów walczących z przestępcami ponad prawem. Z tą różnicą, że tu policja ma problem z żywymi trupami. Nie są to wprawdzie zombie z filmów Romero, jedynie ożywione zwłoki posługujące się bronią i dość sprawne fizycznie. Do momentu rozkładu. Jest to bowiem jeden z niewielu filmów, który wziął pod uwagę realny czas dekompozycji ludzkiego ciała. I to jest właśnie największa niespodzianka tego filmu – efekty specjalne. Mimo upływu lat sprawdzają się naprawdę znakomicie i poza jednym wyjątkiem wciąż robią wrażenie. Charakteryzacja umarłych, scena gwałtownego rozkładu młodej dziewczyny czy wreszcie znakomita scena w chińskiej restauracji po dwudziestu latach zaskakują jakością. Ale także oryginalnością. Wspomniana scena z restauracji, gdy ożywają martwe kurczaki, porcjowana wątroba, przyprawione prosię i wreszcie bezgłowy buhaj, jest czymś co trzeba koniecznie zobaczyć, a dotąd nikt nie wpadł na podobny pomysł. Szczególnie, że ten został naprawdę dobrze zrealizowany.

Braku sukcesu filmu i stąd zapomnienia należy się dopatrywać we wspomnianym już braku sprecyzowania odbiorcy. "Dead Heat" jest zbyt sensacyjna i zabawna by być horrorem, i zbyt fantastyczna i drastyczna jak na film kryminalno sensacyjny. A może by tak odrzucić schematy i uprzedzenia, odgrzebać tytuł z mroków niepamięci i po prostu dobrze się bawić? Polecam tę opcję.

Screeny

HO, DEAD HEAT HO, DEAD HEAT HO, DEAD HEAT HO, DEAD HEAT HO, DEAD HEAT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ szybka akcja
+ udane połączenie czarnej komedii z sensacją
+ świetne efekty specjalne (jak na tamte lata)
+ rzetelne aktorstwo i wykonanie
+ scena w chińskiej restauracji
+ trzyma poziom do samego końca

Minusy:

- nie straszy
- więcej tu sensacji i komedii niż horroru

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -