Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PSYCHO remake

PSYCHO remake

Psychol

ocena:6
Rok prod.:1998
Reżyser:Gus Van Sant
Kraj prod.:USA
Obsada:Julianne Moore, Viggo Mortensen, Vince Vaughn, Anne Heche
Autor recenzji:Emilio
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.87
Głosów:15
Inne oceny redakcji:

W 1998 roku Gus Van Sant postanowił zmierzyć się z legendarnym dziełem Alfreda Hitchcocka. Zdecydował się nakręcić remake słynnej "Psychozy" i uczynił to w sposób wielce kontrowersyjny. Reżyser nie tyle odświeżył historię o Normanie Batesie, co nakręcił ją ponownie w oparciu o niemal identyczny scenariusz…

"Psychoza" powstała na motywach powieść Roberta Blocha, a fabułę filmu zna każdy miłośnik kina grozy. Opowiada ona historie Marion, która kradnie pracodawcy sporą sumę pieniędzy. Dziewczyna pragnie dzięki temu ułożyć sobie życie wraz z ukochanym i zażegnać kłopoty finansowe. Postanawia zatem spakować walizki i opuścić miasto by niebawem rozpocząć nowe życie w innej części kraju. Przemierzając niekończącą się trasę dopada ją w końcu zmęczenie. Kobieta znajduje schronienie w przydrożnym motelu, którego właścicielem jest nieśmiały Norman Bates. Wkrótce okazuje się, iż miejsce, które wybrała na postój stanie się sceną przerażającego koszmaru.

Jak widać w porównaniu z oryginalną wersją filmu z 1960 roku zmieniło się naprawdę niewiele. Jak już wspomniałem nie jest to typowy remake do jakich przyzwyczaiło nas Hollywood. Na tle odnowionych wersji "Amityville" czy "Teksańskiej masakry piłą łańcuchową" nowa wersja "Psychozy" prezentuje się zupełnie inaczej. O ile w wypadku przytoczonych przeze mnie filmów mieliśmy widoczne zmiany w stosunku do oryginału, to film Van Santa bazuje niemal w stu procentach na wersji pierwotnej. W obrazie tym mamy niemal identyczne dialogi czy ujęcia kamery. W scenariuszu nie ma zatem żadnych znaczących zmian. Inna jest jedynie suma pieniędzy skradziona przez główną bohaterkę oraz kilka szczegółów dzięki, którym historia jest bardziej współczesna. Jednak "Psychoza" Van Santa nie dorównuje pierwowzorowi. W nowej wersji tego klasyka brakuje mi dreszczu emocji, jaki towarzyszył widzowi przez niemal cały seans filmu z 1960 roku. Nie pomogła tutaj nawet dobra obsada, która według mnie nie dorównała poziomem gry aktorom z pierwowzoru. Widać, że bardzo chcieli oni zagrać dokładnie tak samo jak aktorzy w oryginale... Wyszło to jednak nieco sztucznie i nieudolnie. Anna Heche nie poradziła sobie z rolą Marion, podobnie jak Julianne Moore, która również nie zachwyciła swoją kreacją. Natomiast całkiem nieźle moim zdaniem zaprezentował się nowy Norman, choć jemu również daleko do Anthonego Perkinsa. Mimo tych niedostatków muszę jednak przyznać, że film Gusa Van Santa nie jest zupełnie nieudaną produkcją. Zabieg stworzenia remake`u w takiej formie, jaką zaserwowano nam dzięki temu filmowi jest na pewno ciekawy. Reżyser nie miał z pewnością zamiaru w żaden sposób wypierać dzieła Alfreda Hitchcocka. Chciał on raczej uwspółcześnić ten film i pokazać, co się stanie gdy stary obraz zostanie nakręcony na nowo przy użyciu nowoczesnych technik filmowych.

Screeny

HO, PSYCHO</br> remake HO, PSYCHO</br> remake HO, PSYCHO</br> remake HO, PSYCHO</br> remake

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Ciekawy filmowy eksperyment
+ Uwspółcześnienie oryginalnej wersji
+ Prawie jak Psychoza Hitchcocka

Minusy:

- Hmmm - Prawie jednak robi różnice...
- Gra kilku aktorów
- Remake jest jednak dużo słabszy od oryginału...

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -