Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BLOODBATH AT THE HOUSE OF DEATH

BLOODBATH AT THE HOUSE OF DEATH

Krwawa Łaźnia w Domu Śmierci

ocena:7
Rok prod.:1984
Reżyser:Ray Cameron
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Kenny Everett, Vincent Price, Pamela Stephenson, Garet Hunt, Don Warrington, John Fortune
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:9
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Tytuł bardzo często okazuje się kamieniem u nogi danego filmu. Znam ludzi, którzy zachwycili się "Hills have eyes" czy "Wrong turn", ale pod żadnym pozorem nie chcą obejrzeć "Texas Chainsaw Massacre". Że już nie wspomnę o seriach "...of the Dead". Ludzie ci stwierdzają na podstawie tytułu, że film jest głupi i nie docierają do nich żadne argumenty o wybitnym charakterze dzieła, przełomie kinematografii. Według nich nic co nazywa się "Teksańską Masakrą Piłą Łańcuchową" nie może być dobre. Takie stereotypowe myślenie sprawia, że umyka nam często sporo ciekawych filmów, takich jak na przykład "Krwawa łaźnia w domu śmierci"

Pewnej nocy w rezydencji Head Stones zostaje brutalnie zamordowanych szesnaście osób. Sprawcy nie udaje się wykryć. Po latach do posiadłości przybywa grupka naukowców by zbadać aurę miejsca i odkryć zagadkę z przeszłości. Zamieszkująca okolice satanistyczna sekta odpowiedzialna za zbrodnie sprzed lat znów się uaktywnia.

Jeśli wydaje się wam, że fabuła jest banalna, powiem tylko, macie rację. Ale zaręczam wam, że dawno tak dobrze nie bawiłem się na żadnym filmie. Przede wszystkim od samego początku coś się dzieje a akcja bardzo szybko pochłania widza. Otwierające film masowe morderstwo przypomina nisko budżetowe horrory, jednak już w tej scenie możemy zorientować się, że nie mamy do czynienia z typowym filmem grozy. A im dalej w las, jak mówi przysłowie, tym szybciej okazuje się, że mamy do czynienia z parodią. Parodią, ale bardzo wysmakowaną. Przede wszystkim aktorstwo, które bardzo dobrze podkreśla różnicę między parodią, a hołdem dla kina grozy. Ponieważ mimo sporej dawki humoru, widać, że twórcy naprawdę cenią sobie kino grozy i potrafią niejednokrotnie wytworzyć lepszy nastrój niż autorzy "prawdziwych" horrorów. Oczywiście kreowany nastrój zostaje zaraz przeciwstawiony scenie humorystycznej, nie jest to jednak "toaletowy" humor Strasznych filmów. Bliżej tu do komedii Mela Brooksa, choć i tu nie jest aż tak absurdalnie. Co nie znaczy, że nie jest. Weźmy choćby scenę, w której jeden z bohaterów idzie przez ciemny korytarz w stronę tajemniczych drzwi. Obrazowi towarzyszą niepokojące dźwięki wiolonczeli, podnoszące jeszcze napięcie. Bohater podkrada się coraz bliżej, muzyka narasta, mężczyzna otwiera drzwi i... widzi kolegę grającego na wiolonczeli. W innej scenie przywódca kultu Satanistów, grany przez znakomitego Vincenta Price zwraca się do swego niewidomego sługi słowami –"Rozpoznasz go, gdy go zobaczysz". Humor sytuacyjny miesza się tu z humorem słownym, a wszystko to w otoczce horroru i cytatów ze znanych filmów grozy. Wystarczy tylko wspomnieć "The Shinning", "The Haunted", "Invasion of the Body Snatchers", "Carrie", "Poltergeist" czy “Alien". Więcej nie powiem, bo nie chcę wam popsuć możliwości odkrywania elementów układanki samemu.

Krótko mówiąc, jeśli liczycie na horror, poszukajcie czegoś innego. Jednak dobra zabawa na omawianym seansie gwarantowana, jedynie od waszego poczucia humoru zależeć będzie czy w trakcie filmu uśmiechniecie się tylko, czy zaśmiejecie w głos. Przezabawny ukłon w stronę kina grozy.

Screeny

HO, BLOODBATH AT THE HOUSE OF DEATH HO, BLOODBATH AT THE HOUSE OF DEATH HO, BLOODBATH AT THE HOUSE OF DEATH HO, BLOODBATH AT THE HOUSE OF DEATH HO, BLOODBATH AT THE HOUSE OF DEATH HO, BLOODBATH AT THE HOUSE OF DEATH HO, BLOODBATH AT THE HOUSE OF DEATH

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ znakomity pastisz kina grozy
+ doskonale dobrana obsada
+ odpowiednio wyważone proporcje horroru i czarnej komedii

Minusy:

- to jednak "tylko" czarna komedia
- pod koniec już naprawdę robi się absurdalnie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -