Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PAGANINI HORROR

PAGANINI HORROR

Upiorny Dom

ocena:2
Rok prod.:1989
Reżyser:Luigi Cozzi
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Daria Niccolodi, Jasmine Maimone, Pascal Persiano, Maria Cristina Mastriagneli, Donald Pleasence
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:2
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Niccolo Paganini był włoskim skrzypkiem o legendarnej wręcz sławie. Ten urodzony we Włoszech kompozytor zrewolucjonizował sztukę gry na skrzypcach i na dobrą sprawę, biorąc pod uwagę jego barwną biografię, można go uznać za pierwowzór dzisiejszych muzycznych skandalistów. Posądzany o konszachty z Szatanem, w równym stopniu nienawidzony i uwielbiany. Podobno do dziś nie ma człowieka, który potrafiłby wykonać wszystkie jego kompozycje. I pewnie nikt tak jak nieszczęsny Niccolo nie wierci się w grobie. A wszystko za sprawą omawianego poniżej filmu.

Żeński zespól rockowy postanawia nakręcić teledysk w konwencji horroru. Menadżer znajduje starą rezydencję, która podobno należała do legendarnego skrzypka, Niccolo Paganiniego. W podziemiach domu powstają zdjęcia do satanistycznego teledysku. Szybko okazuje się, że rezydencja jest przeklęta, a po posesji snuje się zamaskowany skrzypek, kolejno mordujący ekipę muzyków.

Fabuła nie jest szczególnie skomplikowana, a wykonanie pomysłu jeszcze bardziej umowne. Zaczynając od mniej znaczącego faktu, jak to, że kobiety wcielające się w postacie muzyków nie mają pojęcia o grze na instrumentach. Nie wiem, może tylko mnie irytuje, gdy widzę bujające się niewiasty uderzające bezładnie struny i udające skomplikowaną grę. Zresztą, przesadziłem. Dokonania muzyczne filmowego zespołu też do wybitnych nie należą. Ot, najniższe półki szalonych lat 80-tych. Dość jednak o muzyce. Szkoda, że przy takim tytule nikt nie zadbał o porządną ścieżkę.

Film wpasowuje się doskonale w konwencję tandetnych, niskobudżetowych, włoskich horrorów. Poczynając od wykonania efektów specjalnych, przez fabułę, na aktorstwie kończąc. Naprawdę nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego w niektórych kręgach film ten ma kultową pozycję. Aktorstwo jest żałosne. Nawet nie umowne. Po prostu straszne. W połączeniu z fatalnym i źle zgranym dubbingiem wypada przerażająco i naprawdę wymagało to ode mnie sporego samozaparcia by wytrwać do końca seansu. I tu wypada wspomnieć o najbardziej zadziwiającym aspekcie tego filmu. Co w takim gniocie robi Donald Pleasence? Powiem szczerze, że to właśnie jego twarz spowodowała, że postanowiłem dać filmowi szansę. Niestety, dr.Loomis jest jedynym jasnym punktem tego koszmarnego widowiska. No, może na pochwałę zasługują jeszcze zdjęcia i sceneria, idealnie oddająca klimat włoskiego kina, głównie baśniowego, sprzed dwóch dekad. Więcej pozytywów nie odnalazłem. Obawiam się, że nawet Troma nie skopałaby tak tego filmu. A gdzie szacunek dla świętości narodowych?

Są filmy tak złe, że aż dobre. Sam jestem fanem wielu z nich. "Paganini horror" na pewno znajdzie swoich sympatyków, ja jednak sugerują omijanie go szerokim łukiem. Polecić go mogę jedynie miłośnikom włoskiej tandety i Donalda Pleasence’a. Ja po tym filmie przestałem zaliczać się do obu tych grup.

Screeny

HO, PAGANINI HORROR HO, PAGANINI HORROR HO, PAGANINI HORROR HO, PAGANINI HORROR

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Donald Pleasence
+ czasem sceneria

Minusy:

- aktorstwo
- fabuła
- wykonanie
- dubing
- udźwiękowienie
- i tak można wymieniać bez końca

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -