Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DARKMAN

DARKMAN

Człowiek Ciemności

ocena:8
Rok prod.:1990
Reżyser:Raimi Sam
Kraj prod.:USA
Obsada:Liam Neeson, Frances McDormand, Larry Drake
Autor recenzji:czarna
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.12
Głosów:34
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 7

Czy szpetota zewnętrzna wiąże się z charakterem i usposobieniem człowieka? Jak łatwo zmienić się z łagodnego naukowca w szukającą zemsty bestię? Film "Darkman" ukazuje degenerację człowieka, który nie może się ukazywać w dziennych godzinach.

Peyton jest naukowcem, który pracuje nad stworzeniem syntetycznej skóry. Niestety produkt jest nietrwały i po pewnym czasie rozpada się i rozpuszcza. Jego dziewczyna to utalentowana pani prawnik, która właśnie odkryła dokument obciążający miejskiego bogacza poważnymi zarzutami. Mężczyzna obawia się, iż niebezpieczny przestępca Robert Durant, będzie chciał uzyskać ten dowód i zagrozi pani prawnik. Niestety dokument ten niefortunnie znajduje się w laboratorium Peytona. Wkrótce Durant zjawia się tam z obstawą, okalecza naukowca, zabiera dokument i powoduje wybuch lokalu. Jednakże Peyton przeżywa, poparzony i zeszpecony, trafia do szpitala. Nacinają mu rdzeń kręgowy aby zmniejszyć ból. Ma to jednak efekty uboczne: naukowiec staje się niezwykle silny i agresywny. Ucieka ze szpitala i zaczyna opracowywać wyszukaną zemstę. Z pomocą syntetycznej skóry, może się przemienić w każdego.

"Człowiek ciemności" jest nakręcony w trochę komiksowym stylu. Jest to jedna z niewielu wad filmu. Peyton w kilku scenach zachowuje się jak jakiś superbohater, który musi żyć w samotności, aby móc ratować świat. Mogło to być zamierzone przez reżysera, który uzyskał w ten sposób pewien kontrast i groteskowy efekt. Bo Peyton bardziej przypomina potwora niż bohatera. Aktorstwo stoi na wysokim poziomie, najbardziej wykazuje się Neeson. Muzyka i scenografia są w tym filmie niesamowite. Większość akcji rozgrywa się w mrokach nocy, w których skrywa się Peyton. Charakteryzacja jest wyjątkowo udana i poparzona twarz bohatera naprawdę robi wrażenie. Niestety w tej kwestii film nie wystrzegł się kilku błędów logicznych. Na przykład, jak to możliwe, że Peyton bez górnej i dolnej wargi mówi całkiem wyraźnie? Dużą zaletą filmu jest to, że on nie tylko straszy brzydotą bohatera i jego brutalnością, ale również jego przemianą. Z łagodnego, ułożonego naukowca Peyton zmienia się w prawdziwego potwora. W filmie pojawia się też kilka pomysłowo skonstruowanych scen, które siłą wyrazu i symboliką przemówią do każdego. Nawet zakończenie jest udane.

Z czystym sumieniem polecam film "Człowiek ciemności" absolutnie wszystkim, którym nie przeszkadza odrobinę karykaturalne podejście do głównego bohatera. Film jest ciekawy, dobrze nakręcony i przerażający, ale w wyjątkowy sposób. Ten film jest niepowtarzalny.

Screeny

HO, DARKMAN HO, DARKMAN HO, DARKMAN HO, DARKMAN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ aktorstwo
+ muzyka
+ scenografia
+ symbolika i głębia
+ charakteryzacja Pytona
+ atmosfera

Minusy:

- kojarzy się z filmami o superbohaterach

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -