Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:PLAGUE, THE

PLAGUE, THE

Mordercza Zaraza

ocena:6
Rok prod.:2006
Reżyser:Hal Masonberg
Kraj prod.:USA
Obsada:James Van Der Beek, Ivana Milicevic, Brad Hunt
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:4.23
Głosów:13
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 3

Zeszłej nocy śniłem, że układam się do snu w rękach dzieci.
Szeptały mi do ucha słowa, wydające mi się znajome:
Królestwo Niebieskie jest blisko i każdy powinien ofiarować swą duszę jednemu z tych dzieci, aby uwolnić tych wszystkich, którzy całe życie przez bojaźń śmierci podlegli byli niewoli.

W małym, spokojnym miasteczku pewnego ranka dochodzi do dziwnego incydentu. Mianowicie gdy zegar wybija godzinę 5:00 wszystkie dzieci, mające mniej niż 9 lat ogarnia szał. Zaniepokojeni rodzice szukają pomocy w szpitalu, lecz tam ich pociechy dostają ataku, przez co ich świadomość zostaje zaburzona i tracą one przytomność. Ich ciała opanowuje nieznany wirus, który sprawia, że mózg funkcjonuje, lecz nie potrafią one porozumiewać się z otoczeniem. Zapadają w śpiączkę, a jedyne oznaki życia sprowadzają się do ataków epileptycznych, które występują każdego dnia o tej samej porze. Niestety lekarze nie są w stanie im pomóc, mogą jedynie utrzymywać je przy życiu. Stan ten utrzymuje się przez 10 lat, do czasu, gdy niespodziewanie budzą się ze śpiączki. Jednak odzyskując przytomność nie są sobą. W ich duszę wstąpiła chęć zemsty. Zaczynają mordować tych, którzy przez cały ten czas byli przy nich i starali się im pomóc. Czy dorośli będą w stanie powstrzymać plagę ogarniętych wirusem dzieci?

Dla reżysera Hala Masonberga jest to pierwsze dzieło grozy i można powiedzieć, że w ogóle pierwsze poważne dzieło. Jego poprzedni film ukazał się 12 lat temu i był to zaledwie krótki dramat. Niestety od razu można poznać, że trafiliśmy na amatora, gdyż widać tutaj pewne niedopełnienie podczas ujęć akcji, oraz przede wszystkim niewykorzystanie ciekawych pomysłów. Razi również końcówka, która tylko pogorszyła ogólny odbiór filmu.
Warto wspomnieć, iż produkcją tego filmu zajął się sam Clive Barker. Jest on również autorem opowiadania, według którego powstał scenariusz do filmu. Co prawda widać tutaj pomoc mistrza horroru, lecz niestety są to jedynie małe wątki wykorzystane podczas produkcji.

Początek filmu zwiastuje bardzo dobre kino, akcja osiąga najwyższy poziom, lecz kiedy dostatecznie się nasycamy zaczyna gwałtownie opadać i sprawia, że film zaczyna nas nudzić.
Gra aktorska nie jest zadowalająca, a mi niestety rola Jamesa Van Dera nie przypadła do gustu ze względu na jego wcześniejszą rolę w filmie „Jezioro marzeń”. Inni aktorzy również się nie popisali, dało się tu odczuć pewną huśtawkę odgrywanych ról. W filmie odnajdziemy wiele zawiłości i niejasnych akcji, lecz w porównaniu z innymi produkcjami wydanymi w ostatnim czasie, film nie wypada najgorzej. Co prawda dopatrzyć się tu można wykorzystania schematów wielu znanych horrorów, lecz autor stosownie to wplótł w fabułę. W końcówce odnaleźć możemy wątek zombie, jednak tutaj również minus za sposób zachowania dzieci ogarniętych wirusem. Ich wygląd był daleki od zombie, a tok myślenia wydawał się zbyt wygórowany. Film ten nie obfituje wieloma mocnymi scenami, nastawiony jest raczej na wywołanie odpowiedniego nastroju, dlatego nie wszystko zostaje do końca wyjaśnione. Niestety nie możemy liczyć na zbyt wiele ciekawych efektów specjalnych, a muzyka nie potęguje odpowiedniego klimatu, przez co atmosfera filmu schodzi na drugi plan.

Może się wydawać, że to kolejna produkcja bazująca na filmach o zombie, lecz myślę, iż autorowi chodziło tu o coś więcej. Wykorzystując motyw dziecka stara się on ukazać nam główny cel towarzyszący temu obrazowi. Skupia się na wizji końca świata, która jest właśnie przesłaniem tego filmu. W końcówce odnajdujemy ujęcie religijne, które pozwala na indywidualny zarys przedstawionej historii.

Screeny

HO, PLAGUE, THE HO, PLAGUE, THE HO, PLAGUE, THE HO, PLAGUE, THE HO, PLAGUE, THE HO, PLAGUE, THE HO, PLAGUE, THE HO, PLAGUE, THE HO, PLAGUE, THE HO, PLAGUE, THE HO, PLAGUE, THE HO, PLAGUE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawy pomysł
+ przesłanie filmu
+ klimat góruje nad efektami

Minusy:

- huśtawka akcji
- gra aktorów
- zawiłości
- muzyka
- charakteryzacja

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -