Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FALL, THE

FALL, THE

Fall, The

ocena:8
Rok prod.:2005
Reżyser: Brzostek, Grześlak
Kraj prod.:Polska
Obsada:Krzysztof Grześlak, Martyna Pastuszka,
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 8

Człowiek ma dar kochania,
lecz także dar cierpienia.
Antoine de Saint-Exupéry

Trudno nam pogodzić się ze stratą bliskiej osoby. I w sumie nie jest istotny powód czy rodzaj odejścia, ważne jest to, że pustka jaka pozostaje, nie daje się wypełnić niczym. Często jest przyczyną koszmarnych myśli, psychodelicznych wizji, poczucia braku sensu. Czy można zatem dziwić się, że umysł płata nam czasem figle podsuwając mroczne obrazy nie mające nic wspólnego z realnym światem?

"The Fall" to kino trudne do opowiedzenia. Obraz próbuje nam przedstawić stan umysłu młodego człowieka, ogarniętego żalem po stracie ukochanej. Większość filmu toczy się w umyśle chłopaka i przedstawia koszmarne wizje usiłujące wypełnić niesamowitą pustkę.

Powiem szczerze, że do kina polskiego podchodzę ostrożnie zrażony niemalże wszystkimi dotychczasowymi próbami wystraszenia widza obrazami ze srebrnego ekranu. Ani "Wilczyce" Piestraka, ani "Medium" Korpowicza (choć film to niezły), ani "Legenda" Pujszo nie wywołały we mnie tego miłego uczucia niepokoju i lęku, które sprawia, że chce się oglądać horror. Nakręcone dotychczas produkcje amatorskie sprawiały wrażenie zabawy w kino i raczej traktowały grozę z przymrużeniem oka. Z tym większą rezerwą sięgnąłem więc po "The Fall", tym większe było moje zdziwienie ponieważ tym razem zamiast zabawy w kino mamy do czynienia z niezłą surrealistyczną wizją, świetnie pomyślaną i zrealizowaną.

"The Fall" świetnie wpisuje się w nurt kina onirycznego, większość ujęć w filmie to wizje udręczonego umysłu młodego człowieka, który traci poczucie sensu po rozstaniu z kimś dla niego bliskim i ważnym. Zrealizowany niemalże perfekcyjnie pod względem technicznym, z dużym wyczuciem, ukazuje jak wiele można osiągnąć prostymi, amatorskimi środkami. Twórcy nie uciekają od trudnych pytań i od wyzwań twórczych, szkoda tylko, że film jest dość trudny w odbiorze i pewnie nie ma szans na dotarcie do szerokich rzesz publiczności.

Znaczącą rolę w "The Fall” odgrywa muzyka Łukasza Brzostka, idealne aranżacje podkreślające nastrój tak naprawdę chyba decydują o tym, że film oglądany wieczorem potrafi wywołać dreszcz niepokoju.

Gdybym musiał się do czegoś przyczepić, zwróciłbym uwagę na dwie rzeczy. Najsłabszym elementem filmu jest z pewnością amatorskie aktorstwo - choć w zestawieniu z innymi offowymi produkcjami nie wypada ono wcale najgorzej. Druga rzecz to fabuła - umiejętne przedstawienie i nasycenie symboliką nieco ją ratuje - choć jak na kino oniryczne i surrealistyczne to fabuła jest zdecydowanie zbyt liniowa i nieskomplikowana.

Świetnym pomysłem było przedstawienie obrazu w tonacji czarno-białej oraz całkowite pozbawienie go dialogów co znacznie ułatwiło zadanie początkującym aktorom i przydało filmowi nastroju niepokoju i grozy.

Z przyjemnością muszę odnotować, że obejrzałem film, który zdecydowanie mile mnie zaskoczył. Jest to pierwsza i na razie jedyna produkcja młodych twórców i szczerze pisząc mam nadzieję, że nie ostatnia, bo już tak krótki obraz ukazuje niesamowity potencjał twórczy.

P.S.: Jeśli ktoś chciałby obejrzeć "The Fall" informuję, że można pobrać go bezpłatnie z oficjalnej strony: http://www.thefall.opalnet.pl/ , autorzy udostępniają również swoje dzieło na DVD.

Screeny

HO, FALL, THE HO, FALL, THE HO, FALL, THE HO, FALL, THE HO, FALL, THE HO, FALL, THE HO, FALL, THE HO, FALL, THE HO, FALL, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetnie zrealizowany
+ mroczny i tajemniczy
+ rewelacyjna muzyka
+ czarno biały i niemy
+ symboliczny

Minusy:

- trudny w odbiorze
- amatorskie aktorstwo
- mimo wszystko dość prosta fabuła

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -