Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FALLEN, THE

FALLEN, THE

W Sieci Zła

ocena:9
Rok prod.:1998
Reżyser:Gregory Hoblit
Kraj prod.:USA
Obsada: Denzel Washington , John Goodman , Donald Sutherland , Embeth Davidtz , James Gandolfini
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:6.78
Głosów:23
Inne oceny redakcji:

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dzieje się z upadłymi aniołami? Czym są i jak egzystują? Jeśli nadal szukacie odpowiedzi na to pytanie, film „Fallen” jest tym czego Wam trzeba. Obraz ten wyreżyserował w roku 1988 Gregory Hoblit, a wystąpili w nim aktorzy z najwyższej półki, przyczyniając się w znacznym stopniu do końcowego sukcesu filmu.

Detektyw John Hobbes (Denzel Washington) jest świadkiem egzekucji groźnego zabójcy Reese’a, którego niegdyś sam schwytał. Jednak przed wykonaniem wyroku skazaniec zachowuje się dziwnie. Zadaje Hobbes’owi kuriozalne zagadki i mówi w niezrozumiałym języku. Po jego śmierci wszystko wraca do normy... do czasu. Po kilku dniach funkcjonariusze zostają wezwani do kolejnego morderstwa – co dziwne - odbyło się ono w taki sam sposób jak, robił to niedawno stracony przestępca. Jakby tego było mało na ścianie widnieje ta sama zagadka, którą Resse zadał Hobbes’owi przed egzekucją. Detektywi podejrzewają, iż zabójstwa dokonał ktoś, kto naśladuje modus operandi straconego mordercy. Jednak to podejrzenie nie znajduje potwierdzenia. Kolejnego dnia wydarzyło się następne morderstwo dokonane w ten sam sposób. Co niepokojące, tym razem ofiarą jest, jak wskazują zostawione ślady, zabójca z poprzedniego morderstwa. Detektyw Hobbes nie może rozwikłać sprawy tajemniczych morderstw. Zabiera się więc za rozwiązanie zagadki pozostawionej przez Reese’a. Doprowadza go ona do córki policjanta Milano, który jak wynika z akt, popełnił samobójstwo kilkanaście lat temu w położonej na odludziu chatce. Po wielu próbach rozmowy z Grettą Milano w końcu Hobbes’owi udaje się wyciągnąć od niej pewne informacje, w które trudno mu uwierzyć. Co najgorsze zgadzają się z tym co znalazł w opuszczonej chatce na odludziu...

Od razu przyznam, że film zrobił na mnie ogromnie pozytywne wrażenie. Już sama fabuła wskazuje, iż mamy tu do czynienia z filmem nietuzinkowym. Jedynym zarzutem może być fakt, iż nie jest to stricte horror w pełni tego słowa znaczeniu. Ale czy istnieje jakaś nieprzekraczalna granica, za którą horror przestaje być horrorem? Jest to bardziej thriller detektywistyczny z elementami horroru, niż rasowy film grozy, niemniej nie jest to w żadnym wypadku wadą. Począwszy od oryginalnej fabuły, która będzie nas zaskakiwać z każdą minutą, a skończywszy na świetnym zakończeniu, które sprawia, że historia zyskuje logiczne, a zrazem niekonwencjonalne zwieńczenie, ani przez chwilę nie będziecie się nudzić. Co prawda „Fallen” wymaga trochę główkowania od widza, co według mnie jest także plusem. Na uwagę zasługuje też nietypowy sposób narracji, połączony z trochę ryzykownym pomysłem na początek filmu. Kolejnym mocnym punktem są świetne kreacje aktorskie wykonywane nie przez byle kogo. W roli głównej zobaczymy Denzela Washingtona, jego filmowym partnerem detektywem jest John Goodman, a w roli porucznika posterunku zobaczymy Donalda Sutherlanda. Warstwa dźwiękowa, nie mogło być inaczej, jest również interesująca – a motyw przewodni „Time Is On My Side” pozostanie wam na długo w pamięci. Sceny bezcielesnych „podróży” Azaziela są nakręcone w bardzo przemyślany sposób i dodają uroku niesamowitości zaprezentowanej historii. Podobnie jest z atmosferą panującą w domku na odludziu. Zakończenie filmu jest trudne do przewidzenia i naprawdę zaskakuje dzięki czemu, film staje się jeszcze bardziej atrakcyjny i oryginalny.

„Fallen” jest produkcją ze wszech miar udaną. Ciekawa historia, znakomity finał, dobre sceny oraz wyśmienite kreacje aktorskie są niewątpliwie wielką zaletą tej produkcji.. Polecam każdemu, nawet wymagającemu widzowi, gdyż film ten pozostanie na dłużej w waszej pamięci.

Screeny

HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE HO, FALLEN, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa fabuła
+ obsada
+ zakończenie
+ sposób narracji
+ warstwa dźwiękowa

Minusy:

- niektórym może brakować większej ilości elementów stricte horrorowych

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -