Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GRUDGE 2, THE

GRUDGE 2, THE

Klątwa 2

ocena:5
Rok prod.:2006
Reżyser:Takashi Shimizu
Kraj prod.:USA
Obsada: Sarach Michelle Gellar, Amber Tamblyn, Edison Chen, Arielle Kebbel, Jennifer Beals, Misako Uno
Autor recenzji:Steradian
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6
Głosów:28
Inne oceny redakcji:

Od kilku lat jesteśmy świadkami, jak szalenie- i niczym wirus - rozprzestrzenia się japońskie kino grozy, zdobywając uznanie u coraz to szerszego grona widzów. Tym razem utalentowany reżyser Takashi Shimizu uraczył nas sequelem popularnego filmu "Klątwa" (remake oryginalnej japońskiej wersji "Ju-On. The Grudge").

Aubrey Davis (Amber Tamblyn) - młoda kobieta pochodząca z Kalifornii - udaje się z wizytą do Japonii. Dowiaduje się bowiem nieoczekiwanie o ciężkim stanie zdrowia swojej siostry Karen, hospitalizowanej z powodu pożaru jej mieszkania w Tokio. Karen staje się nadpobudliwa i niespokojna, natomiast dziennikarz Eason (Edison Chen) sugeruje, że jej stan powiązany jest ze spalonym domem. Amber postanawia przeprowadzić prywatne śledztwo. Okazuje się, że każdy, kto przekroczy prób mieszkania musi zginąć.

Takashi Shimizu wyreżyserował sześć filmów poświęconych tematyce klątwy. Jego zainteresowanie zjawiskami paranormalnymi dało początek "Klątwie 2" i jest to nad wyraz widoczne w tym obrazie. Reżysera pociąga straszenie widowni poprzez szybkie, szokujące ujęcia i przedstawianie ich w ponurym, nieco wyimaginowanym świecie. W trakcie seansu, widz powinien uważnie obserwować podłogę, zaglądać w głąb luster i rogów ekranu.

Ludzie, których zafascynowała pierwsza część "Klątwy" powinni zaznajomić się z jej remake'm. Shimizu ukazuje dynamikę akcji w najbardziej niezwykły i nieoczekiwany sposób. W filmie znajdują się także sceny przemocy, np. kobieta wylewająca rozgrzany olej na głowę mężczyzny. Jest też kilka zaskakujących scen odbywających się na terenie szkoły oraz wiele drastycznych, chociażby upadek na chodnik ze szczytu drapacza chmur.

"Klątwa 2" to obraz niekiedy pozbawiony sensu, choćby poprzez wątek duchów, które pojawiają się w każdym miejscu: w Tokio, w spalonym domu, w szpitalu, czy też w Chicago. Zobaczymy je także w barze kupujące popcorn i colę! Poniekąd jest to wina scenarzysty Stephen'a Susco, który widocznie nie miał pojęcia/pomysłu jak stworzyć fabułę interesującą, intelektualną i zrozumiałą lub średnio zabawną.

Susco nie potrafił w swoim scenariuszu zawiązać wydarzeń w zrozumiałą całość. W dodatku Aubrey poszukująca odpowiedzi, co takiego mogło przydarzyć się jej siostrze oraz kilku uczennicom, które udały się do owianego mroczną tajemnicą domu, już od samego początku stara się wywołać u widza (niepotrzebnie!) poczucie strachu. Patrząc pod nieco innym kątem, być może jest to zabieg, którego celem jest stopniowanie emocji u widza.

Najgorsze ze wszystkiego jest to, że Susco kierował się brakiem jakichkolwiek reguł, kiedy przyszło do zawiązania wydarzeń. Dzieje się tak już na samym początku, kiedy widz zostaje przeniesiony do dotkniętego pożarem domu. Żadna osoba siedząca czy to w kinie, czy też przed szklanym ekranem nie zna powodu, dlaczego klątwa zabija odwiedzających mieszkanie ludzi.

Pomijając scenariusz a przyglądając się bliżej reżyserii Takashi Shimizu należy przyznać, że dokonał niemożliwego zadania. Jego film jest przewidywalny i błyskotliwy, posiada zwrotne, chociaż mało zrozumiałe zakończenie. Całe zamieszanie w filmie powoli się wyjaśnia, jednak trochę za późno. Okazuje się bowiem, że Tamblyn nie jest kluczem do rozwiązania zagadki z duchami nawiedzającymi spalony dom.

Shimizu błyskotliwie żongluje narracjami, płynnie przechodząc pomiędzy trzema uczennicami z Tokio a rodziną z Chicago, którzy są podobnie nawiedzani przez widma.

Chłodna kompozycja i złowieszczy nastrój, który dopełnia idealna praca kamer są niewątpliwie ulubionym elementem stylu reżysera, jaki stosuje w swoich produkcjach. Dzięki tym wszystkim zabiegom, widz podczas projekcji jest stale zaskakiwany nieoczekiwanymi zwrotami akcji; czuje na sobie oddech śmierci, nieludzkie zawodzenie i wreszcie przestrach, po prostu przerażającą atmosferę.

Screeny

HO, GRUDGE 2, THE  HO, GRUDGE 2, THE  HO, GRUDGE 2, THE  HO, GRUDGE 2, THE  HO, GRUDGE 2, THE  HO, GRUDGE 2, THE  HO, GRUDGE 2, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobra gra aktorów,
+ klimat grozy,
+ nastrój,
+ praca kamer.

Minusy:

- zawiły, mało zrozumiały scenariusz,
- zbytnia ilość duchów w nic nie znaczących miejscach.Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -