Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DR HACKENSTEIN

DR HACKENSTEIN

Dr Hackenstein

ocena:5
Rok prod.:1988
Reżyser:Richard Clark
Kraj prod.:USA
Obsada:David Muir, Michael Ensign, Cathy Cahn, Stacey Travis, Bambi Darro, Catherine Davies Cox,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Mit o Frankensteinie i jego potworze jest obecny w kanonie grozy od początku jej istnienia w literaturze i na celuloidowej taśmie. Swoisty prometeizm wraz z wyzwaniem rzuconym Bogu i śmierci przez człowieka, jest tematem po który sięgają twórcy, gdy chcą nacechować swoje dzieła odrobiną romantyzmu. Ale o co chodziło Richardowi Clarkowi?

Dr Hackenstein prowadzi w swoim domu badania nad ożywieniem martwej materii. Jego pragnieniem jest przywrócenie życia tragicznie zmarłej żonie, niestety, naukowiec potrzebuje do tego celu ciał kobiet. Gdy więc pewnego wieczora do jego drzwi puka grupka zagubionej młodzieży, doktor widzi szansę na zrealizowanie swego szalonego planu.

Sama fabułą nie należy do oryginalnych, stanowi zręczne połączenie wątków Frankensteina z Reanimatorem. Zabrakło jednak dramatyzmu tego pierwszego oraz krwistości i czarnego humoru drugiego. I to jest właśnie największy problem owego filmu. Jest nijaki, co najwyżej poprawny. Mimo niskiego budżetu postarano się o odpowiednie dla epoki stroje i scenografię, również aktorzy dają z siebie wszystko, nie są jednak w stanie wyciągnąć obrazu ponad przeciętność. David Muir odgrywa rolę życia jako Eliott Hackenstein, podobnie fenomenalnie sprawdza się jak zwykle Anna Ramsey, która tu występuje w jednej ze swych ostatnich ról. Nic jednak nie uratuje filmu, jeśli nie ma dobrego scenariusza.

Opowiadana historia jest sztampowa do bólu i od samego początku można przewidzieć rozwój wydarzeń i co gorsza zakończenie. Sprawia to, że film ogląda się przyjemnie i z zainteresowaniem, jednak bez choćby najmniejszego dreszczu emocji. Typowe dla produkcji niezależnych efekty gore i sceny nagości zostały zredukowane do minimum, zwłaszcza sugerowany choćby przez tytuł element okrucieństwa nie ma filmie miejsca. Moje skojarzenia, również przez wzgląd na epokę, w czasie której toczy się akcja, przywołała na myśl serial o Sherlocku Holmesie. Tu mamy podobny poziom dynamiki, brutalności i grozy. Z niewielkimi odstępstwami. Nakręcony dziesięć lat później fiński Splattenstein, korzystający z podobnego schematu, lepiej wykorzystał konwencję i zostawił jakiś ślad w mojej pamięci.
Z tego filmu zapamiętam na pewno oryginalny pomysł na pomocnika dr Hackensteina - głuchoniemą służącą. Jej rola ewidentnie napisana by rozbawić widza, w kilku momentach nawet spełnia owo zadanie, choć jest to humor w stylu Mela Brooksa, niepożądany raczej w horrorze. Zapamiętam też muzykę. Stylizowaną na barokową, orkiestrową. Nagraną jednak za pomocą MID-owych klawiszy i co gorsza wszechobecną. Utwory płyną jeden po drugim, powtarzają się, nieprzerwanie wciskają się między każdą kwestię wypowiadaną przez aktorów. Z czasem staje się to naprawdę irytujące.

W przypadku tego filmu mam rzadko spotykany dylemat. Nie nudziłem się na nim, nie irytował mnie, ale jednocześnie nie poruszał, nie straszył. Dawno nie widziałem filmu, który pozostawiałby widza tak obojętnym, filmu, który jak żaden inny zasłużył na równą piątkę czaszek i synonim przeciętności.

Screeny

HO, DR HACKENSTEIN HO, DR HACKENSTEIN HO, DR HACKENSTEIN HO, DR HACKENSTEIN HO, DR HACKENSTEIN HO, DR HACKENSTEIN HO, DR HACKENSTEIN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ interesujące połączenie Reanimatora z Frankensteinem
+ scenografia i kostiumy (szczególnie biorąc pod uwagę budżet)
+ kilka zabawnych scen z pokojówką
+ David Muir i Anna Ramsey
+ rzetelne aktorstwo pozostałych
+ sprawnie zrealizowany

Minusy:

- nie straszy
- całkowicie przeciętny
- przewidywalny i sztampowy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -