Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FORBIDDEN, THE

FORBIDDEN, THE

The Forbidden

ocena:7
Rok prod.:1978
Reżyser:Clive Barker
Kraj prod.:USA
Obsada:Peter Atkins , Clive Barker, Doug Bradley , Phil Rimer, Lyn Darnell, Julia Blake,
Autor recenzji:Skaraś
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:4
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Clive Barker, po nakręceniu swego debiutu filmowego "Salome" w 1973 roku (w którym postawił bardziej na wydźwięk artystyczny niż na fabularny sens), postanowił stworzyć kolejne dzieło. Tym razem produkcję dojrzalszą, jednak ciągle zachowującą klimat pierwszego filmu.

Film rozpoczyna się sceną malowania przez pewnego starszego człowieka dziwacznego obrazu. Obraz składa się z różnych zawijasów, prostych, krzywych i sprawia ogólne wrażenie malowidła okultystycznego. Autor dzieła drze swój obraz na małe kawałki i zaczyna go składać na nowo, jak puzzle. Okazuje się, że ów starszy człowiek nazwany przez Barkera Faustem (z filmu tego się nie dowiemy, jest całkowicie niemy) jest głównym bohaterem. Przebywa w dziwnym pomieszczeniu z jednym oknem i nawiedzany jest przez różnego rodzaju zjawy. Przez dziwnego mężczyznę w długich szatach i masce demona, parę kochających się ludzi, przez nagą kobietę, tatuującą całe jego ciało, czy w końcu przez dwie postacie obdzierające go żywcem ze skóry. Jednak, czy aby na pewno są to tylko obłąkańcze wizje?

Film jest naprawdę ciekawy. Moim zdaniem dużo lepszy od poprzedniego, "Salome". Być może wpływa na to widoczny zarys fabularny, którego brakowało debiutowi reżysera, a może rzeczywista groza bijąca od tego obrazu. Cały "The Forbidden" nakręcony jest w czerni i bieli z nałożonym filtrem negatywu, oraz w niemej stylistyce, co powoduje udziwnienie całego obrazu i sprawia, że widz musi się skupić na artystycznej formie filmu. Ważnym elementem jest niesamowita muzyka, która potęguje klimat filmu i wywołuje uczucie grozy i zaciekawienie w scenach, które normalnie znudziłyby widza (np. scena przebłysków światła przez gwoździe w dziwnej konstrukcji, powtarzana kilkukrotnie z niepokojącym, basowym, dudniącym dźwiękiem). W filmie jest całkiem sporo nagości, zarówno damskiej (wszystkie kobiety w filmie są nagie) jak i męskiej (np. człowiek w białej masce, tańczący nago – ta scena ma wyraźny wydźwięk falliczny, co może wskazywać na pewne odniesienia do dawnych wierzeń pierwotnych ludów). Co ciekawe motyw tańca golasów został już ukazany w poprzednim filmie reżysera. Na uwagę również zasługuje scena obdzierania ze skóry głównego bohatera i w wyniku tego stwór, jaki powstał w końcowej partii filmu.

Nie każdemu spodoba się tak trudna w odbiorze produkcja, jeśli jednak ktoś był zadowolony po seansie "Salome" to po obejrzeniu "The Forbidden" będzie po prostu zachwycony.

Screeny

HO, FORBIDDEN, THE HO, FORBIDDEN, THE HO, FORBIDDEN, THE HO, FORBIDDEN, THE HO, FORBIDDEN, THE HO, FORBIDDEN, THE HO, FORBIDDEN, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+artystyczny
+oprawa dźwiękowa
+klimat
+stwór z końcówki

Minusy:

- z pewnością nie dla każdego
- trudny w odbiorze

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -