Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RE-CYCLE a.k.a Gwai wik

RE-CYCLE a.k.a Gwai wik

Re-cycle

ocena:9
Rok prod.:2006
Reżyser:Danny/Oxide Pang
Kraj prod.:Hong Kong / Tajlandia
Obsada:Angelica Lee, Lawrence Chou, Siu-Ming Lau, Rain Li ,
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.35
Głosów:17
Inne oceny redakcji:

Kino grozy w Azji kojarzy nam się nieodmiennie z bladymi, długowłosymi, często ociekającymi wodą duchami, które straszyły nas w najbardziej znanych azjatyckich produkcjach takich jak "The Ring. Krąg", czy "Ju-on.The Grudge". Nic więc dziwnego, że po początkowym okresie zachłyśnięcia się, tym co orientalne, widzowie zaczęli poszukiwać w kinie azjatyckim czegoś nowego, odkrywczego jakiegoś powiewu świeżości. Na całe szczęście istnieją tacy twórcy jak bracia Pang, którzy nie boją się zapuszczać w rejony wyobraźni tak przerażające, że... Ech, to trzeba po prostu zobaczyć.

Tsui Ting-Yin jest zdolną pisarką, jej powieści rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, niektóre z jej historii zostały nawet sfilmowane. Popularność niesie ze sobą jednak i problemy: autorkę wiecznie gonią terminy, dość niefrasobliwy agent zbyt szybko komunikuje ukazanie się kolejnej powieści, a nieco zagmatwana sytuacja osobista nie sprzyja twórczym uniesieniom. Kiedy Ting-Yin zaczyna pracę nad nową powieścią "Re-cycle", w jej życiu zaczynają dziać się niesamowite, niewytłumaczalne rzeczy. Pisarka ma cały czas poczucie, że w jej domu pojawiła się obca osoba, która w różnych miejscach mieszkania pozostawia ślady swojej obecności - długie czarne włosy. Nastrój filmu zmienia się jednak radykalnie kiedy autorka postanawia wyjść z budynku i zamiast na ulicy znajduje się w niesamowitym surrealistycznym świecie. W świecie w którym nic nie jest takie jak powinno. W świecie rzeczy porzuconych i zapomnianych.

Film jest niezwykły. Twórcy bardzo wyraźnie podzielili fabułę na dwie części. W pierwszej widz jest przekonany, że ma do czynienia z typowym azjatyckim ghost movies. Pojawiają się tak typowe elementy, jak długowłosy duch, woda, zagubiona główna bohaterka. To jednak tylko pozory, a o tym jak widz bardzo się myli może się przekonać zaraz po tym kiedy główna bohaterka znajduje się niespodziewanie w odrealnionym, surrealistycznym świecie. Bracia Pang najbardziej znani są właśnie z produkcji niezwykle klimatycznych i zaskakujących, jak choćby trzy części "The Eye" (w pierwszej części wystąpiła zresztą piękna Angelica Lee, którą możemy podziwiać i w "Re-cycle), czy wydane ostatnio przez IDG pod patronatem Horror Online, "Ab-Normal Beauty". Gdybym szukał skojarzenia z innymi produkcjami podobnymi do "Gwai Wik" ciśnie się na myśl skojarzenie z "Silent Hill", jednak filmy różnią się od siebie zdecydowanie klimatem. Produkcja braci Pang jest o wiele mniej mroczna za to bardziej baśniowa, choć zapewne robi nie mniejsze wrażenie, zwłaszcza jeśli porównać budżet obu dzieł.

Co robi największe wrażenie w filmie? Z pewnością atmosfera, mroczna zupełnie nieprzewidywalna. Widz ma okazję poczuć się zupełnie zagubiony w onirycznej wizji reżysera i scenarzysty. Świetna gra aktorska, niesamowite efekty specjalne, oprawa dźwiękowa – wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z obrazem, który może na długo zapaść w pamięci miłośnika kina grozy. Warto również pamiętać, że "Re-cycle" nie jest pustym obrazkiem, kolejną historią bez morału. Jako pewien rodzaj horrorowej baśni niesie ze sobą wiele ciekawych refleksji, które każdy powinien przeżyć we własnym wnętrzu. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to produkcja z gatunku: "to trzeba zobaczyć". Pozycja obowiązkowa.

Screeny

HO, RE-CYCLE a.k.a<br/> Gwai wik HO, RE-CYCLE a.k.a<br/> Gwai wik HO, RE-CYCLE a.k.a<br/> Gwai wik HO, RE-CYCLE a.k.a<br/> Gwai wik HO, RE-CYCLE a.k.a<br/> Gwai wik HO, RE-CYCLE a.k.a<br/> Gwai wik HO, RE-CYCLE a.k.a<br/> Gwai wik HO, RE-CYCLE a.k.a<br/> Gwai wik HO, RE-CYCLE a.k.a<br/> Gwai wik HO, RE-CYCLE a.k.a<br/> Gwai wik

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat, mroczny i baśniowy, nieprzewidywalny,
+ gra aktorska (Angelica Lee)
+ efekty specjalne
+ refleksyjna fabuła

Minusy:

- nie dla każdego, wiele osób twierdzi, że to baśń, a nie horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -