Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ALTERED

ALTERED

Altered

ocena:8
Rok prod.:2006
Reżyser:Eduardo Sánchez
Kraj prod.:USA
Obsada:Adam Kaufman, Joe Unger , Catherine Mangan , Michael C. Williams, Paul McCarthy-Boyington, James Gammon , Misty Rosas , Brad William Henke ,
Autor recenzji:Kinia
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.28
Głosów:18
Inne oceny redakcji:

Minęło już ponad siedem lat od premiery filmu, który u wielu wzbudził bardzo mieszane uczucia. Filmu, który pokazał, że nie jest wcale potrzebny ogromny budżet, by zdobyć rozgłos i zarobić wielkie pieniądze. Mowa o "The Blair Witch Project"(1999). Współreżyser tego obrazu, Eduardo Sánchez, tym razem postanowił zaskoczyć widzów i zaserwować im coś zupełnie odmiennego od mrocznego, paradokumentalnego horroru. Przygotujcie się na "zmianę" - mieszankę naprawdę porządnie zrealizowanego i oryginalnego monster movie i s-f. Przygotujcie się na "Altered"...

Trzech porywczych mężczyzn Duke (Brad William Henke), Otis (Michael C. Williams) oraz Cody (Paul McCarthy-Boyington), uzbrojonych po zęby w broń palną i sporych rozmiarów harpuny (pękające nerwy także), przedziera się nocą przez gąszcz. W końcu (nie bez walki) udaje im się wytropić to "coś", po co przyszli. W tym momencie jednak zaczynają się problemy - plan był ustalony jedynie do chwili złapania ofiary... A co teraz? Nie zwlekając, mężczyźni owijają stworzenie w płótno, związują stalowymi łańcuchami i ładują do ciężarówki. Przejęci i wystraszeni całą sytuacją, z nie opuszczającym ich wrażeniem, że "coś" ich śledzi lub zaraz zacznie ścigać, postanawiają udać się ze swoim "ładunkiem" do mieszkającego w pobliżu znajomego Wyatta (Adam Kaufman).
Zarówno nagłe odwiedziny nocnych łowców, jak i zawartość ich ciężarówki, nie okazują się powodem do zachwytu dla Wyatta. Mężczyzna zamieszkuje stojący na kompletnym odludziu bunkier (na dodatek nieźle wyposażony w broń) wraz ze swoją "niczego nie podejrzewającą" dziewczyną o imieniu Hope (Catherine Mangan). Wkrótce okazuje się, iż Wyatt wie znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać, zarówno na temat tajemniczego i niebezpiecznego ładunku związanego łańcuchami, jak i całej związanej z nim historii. Odkryte zostają zdarzenia mające miejsce 15 lat wcześniej, które całkowicie zmieniły życie wplatanych w nie czwórki mężczyzn, a także ich przyjaciela, który nie powrócił z nich "cały i zdrowy"...

Reżyser Eduardo Miguel Sánchez-Quiros (bo tak naprawdę się ten pan nazywa) podszedł do realizacji obrazu z całkowitą powagą. Potraktowanie przez niego "na serio" tematu, który postanowił urzeczywistnić, okazało się kluczowe dla osiągnięcia w filmie efektu realizmu i prawdopodobieństwa wydarzeń, mimo iż film dotyka przecież płaszczyzny science - fiction. Historią, która stała się podstawą do stworzenia "Altered" było opowiadanie, którego wspólnymi autorami są Jamie Nash (twórca "Two Front Teeth" z 2006) oraz sam reżyser. Zastosowali ciekawy sposób prowadzenia fabuły. Podczas oglądania, pojawia się bowiem mnóstwo pytań, na które widz nie znajduje odpowiedzi i zastanawia się, czy przedstawiane wydarzenia w ogóle mają jakiś sens. Jednakże wraz z rozwojem akcji sukcesywnie dozowane są oglądającemu wskazówki i kolejne elementy historii, dzięki którym wszystko zaczyna się scalać w jedną całość. Za sprawą świetnego wyczucia reżyser trzyma widza w napięciu i budzi w nim niepewność i niepokój.

W filmie jest spore pole działania na wykorzystanie efektów specjalnych oraz scen gore. A w tej kwestii Sánchez nie zawiódł. Począwszy od krwawych ugryzień, poprzez naprawdę świetnie wykonany efekt stopniowo rozkładającego się ciała, aż po wyciągane z ciała jelita - wszystko wygląda naprawdę realistycznie i u niektórych może wywołać "różnorodne odruchy". Warto pochwalić twórców za wykonanie postaci kreatury. Nie postanowiono bowiem bawić się w komputerową realizację, tylko odziano panią Misty Rosas w prawdziwy kostium (zagrała także demona w "Room 6" - chyba lubi potworki). Efekt jest świetny - jego ruchy są rzeczywiste, a w połączeniu z makijażem, dostajemy kawał naprawdę pierwszorzędnego stwora. Dzięki temu, że widzowi nie jest on pokazany od razu w pierwszym ujęciu filmu, jego apetyt by poznać tajemniczego potwora sukcesywnie rośnie.

Nie brakuje w obrazie również kilku potrafiących zaskoczyć "jump" scen, które wspomaga muzyka autorstwa Tony'ego Coray i Exiquio Talavery. Aktorstwo jest na takim poziomie, iż nie zakłóca przyjemności oglądania filmu. Bez rewelacji, ale przyzwoicie.

Sánchez przy budżecie w wysokości 8 milionów dolarów stworzył kawał porządnego monster movie, bez elementów komediowych. Sprawnie zrealizowany, niepokojący i ze świetnie prowadzoną fabułą, zapewni Wam niezłą rozrywkę wieczorową porą.

Screeny

HO, ALTERED HO, ALTERED HO, ALTERED HO, ALTERED HO, ALTERED HO, ALTERED HO, ALTERED HO, ALTERED HO, ALTERED HO, ALTERED

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ukłon w stronę twórców za postawienie na prawdziwą charakteryzację
+ genialne wykonanie gnijącego ciała
+ postać "stworzenia"
+ klimat
+ świetne poprowadzenie fabuły

Minusy:

- trochę "na siłę" zrealizowane zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -